Alekno znów nie poprowadził Zenitu Kazań. W Superlidze walka toczy się tylko o drugie miejsce

Władimir Alekno kolejny raz nie pojawił się na meczu Zenitu Kazań, a w roli głównego trenera zastępuje go Aleksiej Wierbow. Zenit bez problemów wygrał swoje spotkanie w 15. kolejce Superligi, a za jego plecami trwa walka o drugie miejsce w tabeli.

Joanna Wyrostek
Władimir Alekno Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Władimir Alekno

Alekno znów nie był na meczu

To już drugi raz z rzędu, kiedy pierwszy szkoleniowiec nie pojawił się na wyjazdowym meczu swojej drużyny. Kilka dni temu Władimira Alekno zabrakło podczas spotkania Zenitu Kazań z Dynamem Krasnodar, a w sobotę nie było go na ławce przy okazji meczu z Jenisejem Krasnojarsk. W pojedynkach z mniej wymagającymi rywalami utytułowany szkoleniowiec coraz częściej daje wolną rękę stawiającemu pierwsze trenerskie kroki Aleksiejowi Wierbowi, który prowadził oba spotkania. W sobotę w Krasnojarku sensacji nie było, Zenit pewnie wygrał w trzech setach i pozostaje niepokonany w Superlidze od 22 listopada 2015. Najwięcej punktów dla mistrzów Rosji zdobył Maksym Michajłow - 12.

Blisko niespodzianki w Nowosybirsku

Świetnie grający w tym sezonie Lokomotiw Nowosybirsk był faworytem meczu z Fakiełem Nowy Urengoj, który w tym sezonie nawiedziła plaga kontuzji i trener Igor Czutczew nie może wystawiać najsilniejszego składu. Mimo tych kłopotów niewiele brakowało, aby zawodnicy Fakieła wywieźli z Nowosybirska 3 punkty, bo prowadzili już 2:0 w setach. Wtedy Plamen Konstantinow zdecydował się przemeblować skład.

W trzecim secie od początku zagrał Iwan Lukjanenko, który zastąpił Kawikę Shoji i gra Lokomotiwu zdecydowanie się poprawiła. Kilka świetnych zagrywek wystarczyło aby gracze Fakieła stracili pewność siebie i zanim się obejrzeli, gospodarze doprowadzili do piątego seta, który łatwo rozstrzygnęli na swoją korzyść (15:9).

Kolejne znakomite spotkanie rozegrał coraz mocniej pukający do drzwi kadry Iljas Kurkajew. Środkowy Lokomotiwu skończył 11 z 13 piłek i dołożył 3 bloki. Najlepiej punktującym zawodnikiem został grający świetny sezon Siergiej Sawin, zdobywca 24 oczek. Po stronie Fakieła 20 pkt na swoim koncie zapisał Jegor Kljuka. Dzięki wygranej Lokomotiw przesunął się na 2. miejsce w tabeli.

Poletajew uratował Kuzbass

Kolejny faworyt, który w 15. kolejce napotkał niespodziewany opór ze strony teoretycznie słabszego przeciwnika to Kuzbass Kemerowo. Zespół prowadzony przez Tuomasa Sammelvuo grał z Gazpromem-Jugrą Surgut i nieoczekiwanie przegrał dwa pierwsze sety. W obu partiach na boisku brakowało lidera Kuzbassu Wiktora Poletajewa, który przez kilka tygodni leczył kontuzję i na początku meczu tylko epizodycznie pojawiał się na parkiecie. W trzecim secie trener zdecydował się jednak wprowadzić go do gry już od pierwszej piłki, a zespół od razu złapał wiatr w żagle. Kuzbass grał coraz pewniej, by w piątej partii zmieść rywala z boiska, wygrywając 15:7.

W trzech setach Wiktor Poletajew zdobył 22 pkt, przy 59-procentowej skuteczności w ataku. Znakomite spotkanie rozegrał również Nikołaj Apalikow. Doświadczony środkowy wyróżnił się zwłaszcza grą w polu serwisowym, to przy jego mocnej zagrywce Kuzbass osiągał przewagę punktową. Apalikow zdobył 4 bezpośrednie punkty serwisem, tyle samo w bloku oraz dołożył 6 w ataku.

Biełogorie lepsze od Dynama Moskwa

Przez całe spotkanie Biełogorie Biełgorod musiało gonić przeciwnika, a mimo to wygrało 3:1. Dynamo Moskwa w każdej partii miało spore problemy z utrzymaniem przewagi aż do końca seta, a w trzecim doszło do rzadko spotykanej sytuacji, kiedy siatkarze ze stolicy Rosji prowadzili 24:21, by przegrać 25:27. W czwartej partii Dynamo wygrywało już 20:16, ale znów źle zagrało w końcówce i przegrało całe spotkanie, przez co spadło na 3. miejsce w tabeli. Najwięcej punktów dla Biełogoria zdobył Dmitrij Muserski - 18, a dla Dynama Moskwa Jurij Bierieżko - 17.
W składzie zespołu z Moskwy pojawił się niedawno pozyskany Aleksander Wołkow, ale ani razu nie wszedł na boisko.

Wyniki 15. kolejki Superligi

Zenit Kazań - Jenisej Krasnojarsk 3:0 (25:19, 25:16, 25:21)
Biełogorie Biełgorod -Dynamo Moskwa 3:1 (25:22, 23:25, 27:25, 25:22)
Kuzbass Kemerowo - Gazprom-Jugra Surgut 3:2 (18:25, 17:25, 25:16, 26:24, 15:7)
Lokomotiw Nowosybirsk - Fakieł Nowy Urengoj 3:2 (21:25, 21:25, 25:18, 28:26, 15:9)
Nova Nowokujbyszewsk - Neftjanik Orenburg 3:2 (25:16, 25:15, 27:29, 23:25, 15:13)
Dynamo LO - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:0 (25:21, 25:19, 25:18)
Ural Ufa - Dynamo Krasnodar 3:1 (26:28, 25:15, 25:21, 25:19)