Niestraszne im były wrzaski i race. Fenerbahce Stambuł wróciło na tron

Finał mistrzostw Turcji siatkarek był wyjątkowo jednostronny i zapadnie w pamięć tylko ze względu na kibicowskie incydenty. Za to po zakończeniu rywalizacji zawodniczki Fenerbahce i Galatasaray pokazały, co znaczy jedność.

Michał Kaczmarczyk
PAP / PAP/Marcin Bielecki

Fenerbahce SK Stambuł, czyli popularne Yellow Angels (Żółte Anioły) nie dały ugrać Galatasarayowi Stambuł nawet jednego seta w trzech meczach walki o złoto Vestel Venus Sultanlar Ligi. Niespodziewany pogromca VakifBanku Stambuł na tle rywala wyglądał nijako i ani razu nie powtórzył swojej kapitalnej postawy z półfinału. Szczególnie było widać to na lewym skrzydle, Belgijka Charlotte Leys nie była w stanie wywiązać się przyzwoicie ze swoich obowiązków w przyjęciu, a co dopiero w ataku. Jej vis-a-vis, Yeon-Koung Kim i Natalia Pereira zanotowały jednej z najlepszych gier w tym sezonie, a brazylijska przyjmująca zasłużenie odebrała nagrodę dla MVP walko o mistrzostwo kraju.

Tak naprawdę najwięcej emocji wzbudziły wydarzenia z drugiego spotkania finałowego, i niestety nie chodzi o wyjątkowo widowiskowe zagrania zawodniczek. W drugim secie mecz musiał zostać przerwany po tym, jak wybuchła wyrzucona na parkiet petarda. Po spotkaniu sędziów, przedstawicieli drużyn i działaczy federacji zadecydowano o wyprowadzeniu z hali dwóch wzajemnie prowokujących się grup fanów Fenerbahce i wznowiono grę. Dodajmy, że decyzją władz ligi finałowe spotkania mogli oglądać tylko kibice gospodarza; na spotkania siatkarek Fenerbahce i Galatasaray przychodzą głównie kibice piłkarskich sekcji obu klubów, którzy nieraz wszczynali burdy na trybunach i przerywali mecze przez rzucanie na boisko rac, butelek i ostrych przedmiotów.
Dlatego tym cenniejszym wspomnieniem z finałów Vestel Venus Sultanlar Ligi jest wspólne zdjęcie zawodniczek obu drużyn walczących o mistrzostwo. Sam minister sportu Akif Cagatay Kilic w specjalnym liście pogratulował obu drużynom "spotkania w duchu wieczystej przyjaźni oraz rywalizacji z poszanowaniem ducha sportu, jedności i koegzystencji, braterstwa i przyjaźni".
Wspólne zdjęcie siatkarek Fenerbahce i Galatasaray / fot. tvf.org.tr Wspólne zdjęcie siatkarek Fenerbahce i Galatasaray / fot. tvf.org.tr
Fenerbahce - Galatasaray 3:0 (27:25, 25:19, 25:18)  Fenerbahce - Galatasaray 3:0 (25:20 25:23 25:21) Galatasaray - Fenerbahce 0:3 (20:25, 18:25, 23:25)

Nagroda specjalna dla najlepszej Turczynki: Diclenur Babat
Najlepiej atakująca: Seda Aslanyurek
Najlepsza rozgrywająca: Gamze Alikaya
Najlepsza środkowa: Eda Erdem
Najlepsza libero: Nihan Guneyligil
MVP: Natalia Pereira

Czy Fenerbahce zasłużyło na złoto tureckiej ekstraklasy?