El. MŚ 2018: udany start Polek. Pierwszy krok do awansu wykonany

W Warszawie rozpoczął się turniej kwalifikacyjny mistrzostw świata 2018. W swoim pierwszym meczu reprezentacja Polski siatkarek pokonała kadrę Cypru 3:0.

Olga Krzysztofik
WP SportoweFakty / Justyna Serafin
Z turnieju w Warszawie na mistrzostwa świata 2018 awansuje tylko najlepsza drużyna, natomiast drugi zespół pod koniec sierpnia zagra w trzeciej rundzie eliminacji, która wyłoni dwóch ostatnich uczestników mundialu.

Na początek rywalizacji Polki trafiły na egzotyczne rywalki - reprezentację Cypru. W spotkaniu widać było różnicę klas obu zespołów. W premierowej odsłonie po trudnym momencie, gdy przeciwniczki naciskały i zniwelowały straty do jednego punktu, podopieczne Jacka Nawrockiego opanowały małą nerwowość i znów dyktowały tempo. Podsumowaniem seta była jego ostatnia akcja, w której Natalia Mędrzyk posłała asa.

Drugą partię Biało-Czerwone rozpoczęły od prostych błędów, ale szybka seria pięciu punktów dała im prowadzenie (4:6). Siatkarki Cypru ryzykowały zagrywką, posyłały wyrzucające serwisy, spadające pod linie boczne boiska. Jednak nie potrafiły wytrzymać presji, co pozwoliło naszej kadrze na pewne zwycięstwo.

Nagle naszą reprezentację dopadła niemoc. Cypr otworzył trzeciego seta wynikiem 7:1! I nie zamierzał na tym poprzestać. Mimo to czas, zagrywki Bereniki Tomsi, a także skuteczne bloki Zuzanny Efimienko zadziałały na korzyść Biało-Czerwonych. Polki odrobiły straty z wielką nawiązką (11:9, 11:20!), odzyskały swój rytm i w efekcie pokonały rywali 3:0.

Drugiego dnia zmagań podopieczne Jacka Nawrockiego zmierzą się z reprezentacją Islandii, która we wtorek przegrała 0:3 z Serbkami.

Cypr - Polska 0:3 (14:25, 17:25, 15:25)

Cypr: S. Ioannou, Charlalambous, Chatzikonstanta, Iordanous, Zakchaiou, Zembyla, David (libero) oraz E. Leonidou (libero), Manitarou, Zakchaiou, I. Leonidou, Stylianou.

Polska: Wołosz, Mędrzyk, Kąkolewska, Tomsia, Smarzek, Efimienko, Witkowska (libero) oraz P. Polak, Kaliszuk.