W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji, włodarze Słoweńskiej Federacji Siatkówki przyznali, że Ary Graca podczas spotkania z prezydentem Metodem Ropertem potwierdził zapowiadane przez media zmiany w przyszłorocznych rozgrywkach Ligi Światowej.
- Prezes Federacji Siatkówki Słowenii Metod Ropret i jej pełnomocnik odbyli w piątek, 14 lipca 2017 w Lozannie spotkanie z prezydentem Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), Arym Gracą, którym przedstawił decyzje dotyczące przyszłego formatu rozgrywek. Prawdziwe okazały się medialne doniesienia dotyczące zmian w Lidze Światowej. FIVB postanowiła stworzyć turniej na nowych zasadach. Weźmie w nim udział 16 ekip, wśród których nie ma drużyny Słowenii. Jak przyznał prezydent FIVB, Liga Światowa to konkurs, który opiera się głównie na korzyściach handlowych, określanych przez popularność, a nie wyniki sportowe - napisano w oświadczeniu przesłanym do redakcji portalu WP SportoweFakty.
Działacze Słoweńskiej Federacji Siatkówki, którzy o planowanej reformie dowiedzieli się m.in. od dziennikarzy naszego portalu, przyznają, że nie spoczną w walce o należne im miejsce w elicie. Słowenia zwyciężyła bowiem w rozgrywkach II dywizji Ligi Światowej 2017 i zgodnie z wciąż oficjalnie obowiązującym regulaminem rozgrywek, wywalczyła miejsce w I dywizji.
Władze Słoweńskiej Federacji nie ukrywają, że od dłuższego czasu pozostają w kontakcie ze Słoweńskim Ministerstwem Sportu oraz innymi rządowymi organizacjami, które mogą pomóc w walce o sprawiedliwy wyrok w tej sprawie. Od kilku tygodni najbardziej renomowane kancelarie prawnicze w Słowenii przygotowują również skargę, która ma trafić to Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie.
- Delegatura Słoweńskiej Federacji Siatkówki jest przeciwna nowym zasadom konkursu oraz systemowi ich tworzenia. W kolejnych dniach zostanie przekazane do FIVB ich stanowisk prawne i handlowe, które będzie stanowić podstawę do dalszych rozmów. Słoweńska Federacja Siatkówki będzie chronić swoje interesy. W skrajnym przypadku nie wykluczamy złożenia pozwu przeciwko FIVB przed Międzynarodowym Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) w Lozannie - napisano w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.
Według reformy FIVB, w rozgrywkach Ligi Światowej 2018 uczestnicy rozgrywek byliby podzieleni na dwie grupy. W podstawowej znaleźliby się: Brazylia, Włochy, USA, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia i Rosja. W grupie "pływającej" zagrałyby: Australia, Kanada, Korea Południowa i Bułgaria.
Różnica między podstawowymi a "pływającymi" uczestnikami jest zasadnicza. Ci pierwsi otrzymają gwarancje, że przez pierwsze siedem lat mają zapewniony udział w turnieju. Muszą jednak spełnić szereg wymogów organizacyjnych.
ZOBACZ WIDEO: Dawid Konarski "rozczarowany" finałem MŚ juniorów: Godzinka i po sprawie (WIDEO)