WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

FIVB potwierdza reformę Ligi Światowej 2018. Słoweńska Federacja Siatkówki: Będziemy walczyć w sądzie

Działacze FIVB, po kilkunastu dniach od zaproszenia, spotkali się z włodarzami Słoweńskiej Federacji Siatkówki. Tematem rozmów była reforma rozgrywek LŚ 2018, która jest krzywdząca dla wicemistrzów Europy.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski

Polecamy:
Siatkarska Liga Narodów w Polsce! KUP BILET>>>

W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji, włodarze Słoweńskiej Federacji Siatkówki przyznali, że Ary Graca podczas spotkania z prezydentem Metodem Ropertem potwierdził zapowiadane przez media zmiany w przyszłorocznych rozgrywkach Ligi Światowej.

- Prezes Federacji Siatkówki Słowenii Metod Ropret i jej pełnomocnik odbyli w piątek, 14 lipca 2017 w Lozannie spotkanie z prezydentem Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), Arym Gracą, którym przedstawił decyzje dotyczące przyszłego formatu rozgrywek. Prawdziwe okazały się medialne doniesienia dotyczące zmian w Lidze Światowej. FIVB postanowiła stworzyć turniej na nowych zasadach. Weźmie w nim udział 16 ekip, wśród których nie ma drużyny Słowenii. Jak przyznał prezydent FIVB, Liga Światowa to konkurs, który opiera się głównie na korzyściach handlowych, określanych przez popularność, a nie wyniki sportowe - napisano w oświadczeniu przesłanym do redakcji portalu WP SportoweFakty.

Działacze Słoweńskiej Federacji Siatkówki, którzy o planowanej reformie dowiedzieli się m.in. od dziennikarzy naszego portalu, przyznają, że nie spoczną w walce o należne im miejsce w elicie. Słowenia zwyciężyła bowiem w rozgrywkach II dywizji Ligi Światowej 2017 i zgodnie z wciąż oficjalnie obowiązującym regulaminem rozgrywek, wywalczyła miejsce w I dywizji.

Władze Słoweńskiej Federacji nie ukrywają, że od dłuższego czasu pozostają w kontakcie ze Słoweńskim Ministerstwem Sportu oraz innymi rządowymi organizacjami, które mogą pomóc w walce o sprawiedliwy wyrok w tej sprawie. Od kilku tygodni najbardziej renomowane kancelarie prawnicze w Słowenii przygotowują również skargę, która ma trafić to Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie.

- Delegatura Słoweńskiej Federacji Siatkówki jest przeciwna nowym zasadom konkursu oraz systemowi ich tworzenia. W kolejnych dniach zostanie przekazane do FIVB ich stanowisk prawne i handlowe, które będzie stanowić podstawę do dalszych rozmów. Słoweńska Federacja Siatkówki będzie chronić swoje interesy. W skrajnym przypadku nie wykluczamy złożenia pozwu przeciwko FIVB przed Międzynarodowym Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) w Lozannie - napisano w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Według reformy FIVB, w rozgrywkach Ligi Światowej 2018 uczestnicy rozgrywek byliby podzieleni na dwie grupy. W podstawowej znaleźliby się: Brazylia, Włochy, USA, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia i Rosja. W grupie "pływającej" zagrałyby: Australia, Kanada, Korea Południowa i Bułgaria.

Różnica między podstawowymi a "pływającymi" uczestnikami jest zasadnicza. Ci pierwsi otrzymają gwarancje, że przez pierwsze siedem lat mają zapewniony udział w turnieju. Muszą jednak spełnić szereg wymogów organizacyjnych. 

ZOBACZ WIDEO: Dawid Konarski "rozczarowany" finałem MŚ juniorów: Godzinka i po sprawie (WIDEO)Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czy Słoweńska Federacja Siatkówki powinna wystąpić do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) przeciwko FIVB?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (13):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • baleron 0
  Proponuję zbojkotować tą zreformowaną... ch.. wie jak to teraz nazwać. Do tej pory ludzie jeździli na Ligę Światową, a teraz na co będą jeździć? Na FIVB cyrk liga?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Wiesia K. 0
  Polska nie ma żadnej siły przebicia i nic do powiedzenia w FIVB - a dla tej organizacji liczą się tylko pieniądze - podejrzewam,że ludzie nią zarządzający nawet nie lubią siatkówki ,bo robią wszystko,żeby ją zniszczyć.
  Lincoln91 Popularność wyznacznikiem...pytam więc jaka jest popularność siatkówki w USA czy Niemczech nawet ? Lloy Ball, jakby nie było złoty medalista Olimpijski, zapytany parę lat temu w jednym z wywiadów o popularność siatkówki w Stanach przyznał, że mieszka w małej mieścinie i nikt go nie zna! W kraju nie ma nawet zawodowej ligi, a na meczach reprezentacji Polonia stanowiła większość jak graliśmy u nich. Piękna popularność :)) Słowenia to malutki kraj, z 2-ma milionami mieszkańców, niemogący pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi swoich reprezentantów na arenie międzynarodowej...Dla nich taka "sprawa" z siatkarzami byłaby bardzo ważna. Popularność z pewnością byłaby bardzo duża. Przecież sama FIVB czy CEV mówiły niedawno, że chciałyby rozszerzyć popularność siatkówki na kolejne kraje...Po to m.in. Austria czy Czechy były gospodarzami Euro, Dania współgospodarzem. Do tego Cebulj, Urnaut, Gasparini i koledzy awans wywalczyli sportowo, umowa przed sezonem coś im gwarantowała jeśli by wygrali II dywizję, umów się dotrzymuje. Na koniec pytanie...Czy Polska federacja nie mogłaby się wstawić za Słoweńcami w FIVB ? :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Reixen ZG 0
  No to sobie teraz sprawdźmy gdzie graja obecnie reprezentacje Niemiec, Chin czy Japonii i na jakim poziomie grają. Popularność? W Kanadzie? USA? Japonii? Przeciez ten nowy system nie ma w ogóle sensu pod każdym względem.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)