Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Tu pisała się historia polskiej siatkówki, boksu i hokeja na lodzie. Łódzki Pałac Sportu kończy 60 lat

Gdy powstawała, była najnowocześniejszą halą sportową w Europie. Jeszcze na początku XXI wieku skupiała uwagę kibiców z całego kraju, a teraz pełni rolę obiektu treningowego. Łódzki Pałac Sportu (zwany też zwyczajnie "Halą Sportową") kończy 60 lat.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
Hala Sportowa MOSiR, czyli Pałac Sportu w Łodzi Materiały prasowe / Urząd Miasta Łodzi / Hala Sportowa MOSiR, czyli Pałac Sportu w Łodzi

Zapotrzebowanie na tego typu obiekt w centralnej Polsce było ogromne, o czym świadczy choćby zainteresowanie pierwszym sportowym wydarzeniem w historii dostojnej jubilatki. Odbyło się ono w 1957 roku, a był to mecz bokserski Polska - NRF. Jak relacjonowano, z trybun obejrzało go 10 tysięcy widzów, a drugie tyle szturmowało halę. Kontrola biletów miała odbywać się już u zbiegu ulic Żeromskiego i Świerczewskiego (obecnie Radwańska).

Ogromnym atutem obiektu było pierwsze w kraju kryte sztuczne lodowisko. Inauguracyjny mecz hokeja na lodzie rozegrali tu jednak zawodnicy... Legii Warszawa, którzy w grudniu 1957 roku pokonali na oczach ponad ośmiu tysięcy widzów Spartaka Moskwa 4:2. Później jednak w Pałacu Sportu zadomowiła się sekcja hokeja Łódzkiego Klubu Sportowego, która od momentu przeprowadzki do tego miejsca, zdobyła trzy brązowe medale Mistrzostw Polski. A mecze oglądało na żywo po dziesięć tysięcy osób.

W latach 60. łódzka Hala Sportowa przyciągała kibiców nawet zawodami w tenisie stołowym. Mecz Polska - Chiny według danych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji widziało na żywo trzy tysiące osób.

Popularność hali gwarantowały też występy gwiazd światowego formatu ze świata muzyki, jak choćby zespoły Perfect, Republika, Brygada Kryzys, którzy przyjeżdżali w ramach tzw. "Rockowisk". W Łodzi występował również m.in. Shakin Stevens. Nieco młodsi sympatycy muzyki mogą kojarzyć obiekt przy ul. Stefanowskiego w Łodzi choćby z pierwszych gal ESKA Music Awards.

ZOBACZ WIDEO: Lekarz zaszokował Małgorzatę Glinkę. "Skończy pani na wózku inwalidzkim"

- "Rockowiska" początkowo były imprezą jednodniową, a później rozciągnęły się aż do czterech dni. Pamiętam, jak młodzież, która przyjeżdżała z całej Polski w śpiworach spała w kuluarach i korytarzach tej hali - wspomina Jacek Wolski, kierownik działu sportu w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi.

Nie brakowało również wydarzeń nietypowych, jak przyjazd pierwszej kobiety w kosmosie, Walentyny Tiereszkowej, w 1963 roku czy prezentacji... Fiata 126p, która odbyła się dziesięć lat później. Coraz częściej Pałac Sportu gościł imprezy targowe, które stopniowo wypierały wydarzenia sportowe i kulturalne.

Jednak na przełomie XX i XXI wieku miejsce to zaczęło kojarzyć się kibicom z siatkówką. W 1999 roku reprezentacja Polski rozegrała w Łodzi dwa mecze z Australią w ramach Ligi Światowej. Był to drugi występ Biało-Czerwonych w tych elitarnych rozgrywkach. Polacy rozgrywali swoje domowe mecze w Pałacu Sportu aż do 2008 roku. Rok później oddano już do użytku położoną kilka kilometrów dalej Atlas Arenę.

Jednak chętnie do Hali Sportowej przyjeżdżali siatkarze PGE Skry Bełchatów na mecze Ligi Mistrzów. W 2008 roku rozegrali w niej nawet turniej finałowy Champions League, a po dostawieniu dodatkowych trybun frekwencja wyniosła ponad 9 tysięcy widzów. Później bełchatowianie kilkukrotnie wracali do niej na mecze grupowe europejskich rozgrywek. Przyznawali, że grało im się tu przyjemniej niż w Atlas Arenie.

Czy Pałac Sportu w Łodzi powinien zostać wyremontowany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×