Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Długie przesłuchanie Ferdinando De Giorgiego w PZPS-ie. "Jego uczestnicy są dużo mądrzejsi"

Ponad cztery godziny rozmawiali w czwartek działacze PZPS z trenerem kadry siatkarzy Ferdinando De Giorgi. Po spotkaniu jego uczestnicy są ponoć dużo mądrzejsi, ale decyzja o pozostaniu lub zwolnieniu selekcjonera zapadnie najwcześniej 20 września.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Ferdinando De Giorgi WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Ferdinando De Giorgi

- Jestem szczęśliwym człowiekiem - rzucił do dziennikarzy Ferdinando De Giorgi po swoim pierwszym oficjalnym spotkaniu w roli selekcjonera reprezentacji Polski, w Katowicach z Iranem. Wówczas miał powody do zadowolenia - jego drużyna wygrała 3:0.

Kiedy w południe 14 września wchodził do siedziby Polski Związek Piłki Siatkowej, by rozmawiać o przyczynach niepowodzeń naszej reprezentacji w 2017 roku, na szczęśliwego nie wyglądał. Minę miał raczej zatroskaną.

Mimo przegrania w słabym stylu mistrzostw Europy i zajęcia w nich dopiero 10. miejsca, były szkoleniowiec ZAKSY Kędzierzyn-Koźle ma nadzieję, że jego kadencja w roli selekcjonera nie będzie rekordowo krótka. Chce nadal pracować z Polakami, ale jeśli chce dostać taką szansę, musi okazać się bardzo przekonującym człowiekiem.

W czwartek dostał szansę, by przekonać najważniejsze osoby w PZPS co do trafności swojej analizy nieudanego sezonu 2017. I pokazać im, że jest w stanie popełnione błędy naprawić.

ZOBACZ WIDEO Playboy, pokój na świecie i związki. Maria Andrejczyk odpowiada na pytania czytelników

Spotkanie za zamkniętymi drzwiami trwało ponad cztery godziny. W tym czasie De Giorgiego przepytywali i słuchali prezes związku Jacek Kasprzyk, przewodniczący wydziału szkolenia Paweł Papke, dyrektor pionu sportu i szkolenia Włodzimierz Sadalski, przewodniczący wydziału trenerskiego Zdzisław Gogol i sekretarz generalny PZPS Tomasz Karasiński. W dyskusji brali udział również menedżer kadry Hubert Tomaszewski i rzecznik reprezentacji Mariusz Szyszko. Tłumaczem De Giorgiego był Alojzy Świderek, były asystent Raul Lozano w męskiej kadrze, w latach 2011-2012 samodzielny opiekun reprezentacji kobiet.

- Ciekawi jesteśmy odpowiedzi na pytania: co zawiodło? I kto i czy w ogóle, ktoś popełnił błędy? W czwartek liczymy na odpowiedzi od trenera w tych kwestiach. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak będą brzmieć - mówił dzień przed "przesłuchaniem" Kasprzyk. Te pytania w ciągu czterogodzinnej rozmowy z pewnością padły, choć odpowiedź na nie przekazano dziennikarzom w zawoalowany sposób.

- Jak wypadł trener? Bardzo dobrze - powiedział dziennikarzom Mariusz Szyszko. Wydaje się jednak, że była to zwykła kurtuazja. - Trener wziął na siebie odpowiedzialność za wynik sportowy. Mi spodobało się, że od niej nie ucieka - dodał Szyszko.

Według jego relacji dyskusja była merytoryczna, pytania szczegółowe, odpowiedzi selekcjonera na pytania przedstawicieli związku wyczerpujące, a całe spotkanie przebiegało w znanej z piosenki Przemysława Gintrowskiego atmosferze wzajemnego zrozumienia.

- Z obu stron wyjaśniono sobie wiele wątpliwości. Myślę, że to spotkanie było bardzo potrzebne - stwierdził rzecznik kadry siatkarzy. Uciekł od odpowiedzi na pytanie, czy po wizycie w siedzibie PZPS pozycja De Giorgiego jest słabsza, czy mocniejsza niż przed nią. Powiedział tylko, że jego uczestnicy są dzięki długiej rozmowie z selekcjonerem dużo mądrzejsi.

Budynek przy Puławskiej 383 nadal urzędujący trener reprezentacji siatkarzy opuścił samotnie. Nie wyglądał na zwycięzcę, raczej na człowieka strapionego.

Trudno ocenić, czy czwartkowe spotkanie było dla niego rzeczywistą szansą, czy raczej zaoferowaniem skazanemu ostatniego papierosa. Zaraz po mistrzostwach Europy zdecydowana większość członków zarządu miała być za zwolnieniem Włocha, teraz nastroje są ponoć spokojniejsze, a opinie bardziej wyważone.

Losy Ferdinando De Giorgiego prawdopodobnie rozstrzygną się 20 września na zarządzie PZPS.

Czy Ferdinando De Giorgi powinien nadal prowadzić reprezentację Polski siatkarzy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (9)
 • Riorwar Zgłoś komentarz
  Uważam, że trener powinien odejść. Jego wypowiedzi po ME wyraźnie świadczą, że jest on twierdzi, że wszystko zrobił jak trzeba. Pozostanie Fefe to gwarancja, że Konarski, Drzyzga i
  Czytaj całość
  Kurek będą grali w pierwszej szóstce bez względu na formę. Jemu niestety bardziej zależy na kilku ulubieńcach niż na wyniku.
  • hanna Zgłoś komentarz
   Trenera powinni zmienić i to obojętnie czy przyznał się do błędów, czy ma piękne plany na przyszłość czy nie. Ten człowiek nie ma charyzmy, nie pociągnie drużyny do zwycięstwa
   Czytaj całość
   tylko ją pogrąży jeszcze bardziej. To że nasi przegrali to jeszcze nie jest najgorsze, natomiast widok 'zbitej' drużyny bez ognia walki jest porażający. Do tego psycholog - myślałam że go nie ma- tragedia.
   • panda25 Zgłoś komentarz
    [quote]Nie wyglądał na zwycięzcę, raczej na człowieka strapionego[/quote] Naprawdę to takie dziwne? :-) Co miał zwyciężyć? Zaufanie? Sądząc po atmosferze wokół trenera,
    Czytaj całość
    demonstrowanej już podczas trwania ME, nie liczyłbym na zmianę frontu prezesa PZPS. Sytuacja trudna, bowiem każda decyzja będzie miała swoje konsekwencje. Zmiana trenera to kolejny "casting" i kolejne niewiadome. A w sytuacji braku wyników - narażenie się na głosy "po co zmienialiście?" Pozostawienie obecnego to ryzyko, że jednak może okazać się, iż bycie trenerem drużyny ligowej i reprezentacji to różne światy, a w tym drugim Włoch nie radzi sobie... Choć nie byłem fanem tego wyboru, to nie zmieniałbym chyba w tej chwili trenera.
    • Mow mi Tomek Zgłoś komentarz
     Inni trenerzy zaczynali od mocnego wejscia i takie bylo tez ich wyjscie z reprezentacji, bo zarząd nie daje im sie wogole odbudowac po porazkach. Wedlug mnie "Fefe" powinien dostac drugą
     Czytaj całość
     szanse, bo ma w sobie potencjał, co pokazał zdobywając podwojne mistrzostwo Polski.
     • jendrula Zgłoś komentarz
      Jeżeli PZPS zostawi na stanowisku trenera kadry Ferdinando De Giorgiego to strzeli sobie w kolano, bo facet przegrał na sam początek dwie duże imprezy i nie ma widoku na poprawę.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×