KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nowy trener reprezentacji? Młody, charyzmatyczny i przede wszystkim Polak

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej podjął decyzję o zwolnieniu Ferdinando De Giorgiego i ma już obraz tego, jak powinien wyglądać nowy szkoleniowiec, który poprowadzi kadrę aż do IO 2020 w Tokio.

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Jacek Kasprzyk WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Jacek Kasprzyk

Jacek Kasprzyk kilka minut po oficjalnej decyzji na temat przyszłości Ferdinando De Giorgiego w imieniu zarządu uargumentował stanowisko PZPS.

- Przeprowadziliśmy trzy rozmowy z trenerem. Wszystko ułatwiły nam opinie wydziału trenerskiego. Chcieliśmy podjąć jak najlepszą decyzję dla polskiej siatkówki i jednogłośnie postanowiliśmy o zwolnieniu z funkcji pierwszego trenera Ferdinando De Giorgiego. Po sukcesie organizacyjnym Mistrzostw Europy 2017 zabrakło tylko sukcesu sportowego - wyjaśnił prezes.

Rozmowy z Włochem okazały się rozczarowujące, nie obronił się przed zarządem. - Myślałem, że trener przedstawi argumenty na to, jak chce budować tę drużynę. Po raz trzeci usłyszałem to samo, nie było żadnych wniosków. Wydaje się, że my widzieliśmy więcej niż szkoleniowiec. De Giorgi nie widział w tym swojej winy. Uważał, że mamy zawodników takich, jakich mamy i następuje zmiana pokoleniowa. Mówił o odmładzaniu drużyny, tymczasem najstarszy zawodnik miał 30 lat - tłumaczył Kasprzyk.

Kto ponosił więc winę za wynik sportowy drużynie w minionym sezonie reprezentacyjnym? - Zadaliśmy pytanie trenerowi, ale nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Nie uderzył się w pierś, że to on ponosi winę jako trener za to, jak drużyna grała, tego mi brakowało - powiedział prezes zarządu.

ZOBACZ WIDEO: Bartosz Kurek: Robienie rewolucji dla rewolucji to nie jest dobra droga

De Giorgi miał podpisaną umowę do igrzysk w 2020 roku, ale miała być ona rozliczana po dwóch latach. Tymczasem kontrakt będzie rozwiązany po roku. - Będziemy negocjować. Jeżeli trener chce nadal pracować, żeby nie wypaść z obiegu, to musi się z nami dogadać. Myślę, że negocjacje zadowolą nas wszystkich - zapewnił Kasprzyk.

Na razie nie jest jeszcze pewne, jaka procedura wyłoni nowego szkoleniowca reprezentacji Polski. - Na 100 procent nie możemy powiedzieć, że będzie to polski trener, ale tego byśmy chcieli. Chcielibyśmy znaleźć rodaka, który zagwarantuje nam jakość polskiej siatkówki - podkreślił.

- Na początku po ME 2017 kilku zawodników się wypowiedziało, że nie chcą decydować, bo od tego jest PZPS. Żaden z nich nie bronił trenera, nie było entuzjazmu, raczej nic nie mówili na ten temat - tłumaczył Kasprzyk.

Na pewno De Giorgiego nie zastąpi Jacek Nawrocki, choć pojawiały się takie głosy. - Trener zostanie przy dziewczynach i tu nie będziemy niczego zmieniali. Rozpoczął dobrą robotę, jest plan długofalowy i nie chcemy zaprzepaścić tego potencjału - powiedział.

Prezes Kasprzyk ma jednak dobre zdanie o Piotrze Gruszce, który był asystentem De Giorgiego. Wydaje się, że szkoleniowiec GKS-u Katowice może być jednym z kandydatów na nowego szkoleniowca Biało-Czerwonych. - Piotrek mnie osobiście nie zawiódł. Z tego co mówił De Giorgi to początkowo było tak sobie, ale z dnia na dzień bardziej się otwierał na pracę w sztabie. Był genialny na treningach, ale może zabrakło jedności - zastanawiał się prezes.

W najbliższych dniach zarząd ma ustalić, w jaki sposób zostanie wybrany nowy trener. Kasprzyk odwołał się do słów Władimira Alekno, który stwierdził, że federacje, które odnosiły sukcesy, powinny postawić na rodzimych szkoleniowców, którzy dobrze znają zawodników oraz ich mentalność. Tego zabrakło.

Następcą De Giorgiego powinien być:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (36)
 • Artur Piotrkowski Zgłoś komentarz
  zmiana De Giorgiego to wielka głupota. Zaczął budować zespół i go odwołali. Bezsens, w którymś momencie ten zespół trzeba odmłodzić. Moim zadaniem jego decyzje były właściwe a na
  Czytaj całość
  sukces młodych trzeba po prostu poczekać...... Kurek i reszta nie są wieczni....
  • Wiesia K. Zgłoś komentarz
   Z tego ,co można przeczytać na jego twitterrze Trener Bednaruk nie ma w projektach poprowadzenia reprezentacji - w każdym razie nie teraz..
   • Patr Zgłoś komentarz
    A zarząd nie chce przyznać się do winy, że to oni ponoszą odpowiedzialność? To oni go zatrudnili? I to oni powinni uderzyć się w pierś?
    • lammergeyer2 Zgłoś komentarz
     Zaczyna się robić jak w polskiej lidze kopanej. Parę meczy i zmiana trenera. Wczoraj hasło "szukamy obcokrajowca". Dzisiaj hasło "szukamy Polaka". Jutro hasło "szukamy bruneta". A tu
     Czytaj całość
     trzeba o jakimś planie długofalowym pomyśleć.
     • warjato Zgłoś komentarz
      Z Polskich trenerów widzę jedynie Bednaruka nikt więcej nie nadaje się do pracy z kadrą.
      • kulfon721 Zgłoś komentarz
       A może już czas zmienić zarząd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
       • kulfon721 Zgłoś komentarz
        był Antiga to go wywalili za 4 miejsce , teraz będą przez parę lat eksperymenty z trenerami czyli po polskiej siatkówce.Amen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        • Adam Gr Zgłoś komentarz
         A może przestańmy słuchać niezadowolonych zawodników, którzy mało grali u Antigi - patrz np. Fabian D. i kilku innych! Mieliśmy trenera z pomysłem na zespół i z sukcesami!!! to go
         Czytaj całość
         zwolnili, bo.... no bo się nie podobał!!! Jakie to polskie!
         • jotwu Zgłoś komentarz
          Tylko nie Gruszka.Znów chcecie, by trener uczył się trenerki na kadrze?.Już jednego takiego mieliśmy.Musi to być doświadczony trener.Nauki pobierać a LZS Grójec,a nie na kadrze.
          • Adam Gr Zgłoś komentarz
           A może przestańcie słuchać zawodników którzy np. u Antigi mniej grali - patrz Fabianek D. i kilku innych. Ich niezadowolenie spowodowało, że odwołano trenera, który miał pomysł i
           Czytaj całość
           sukcesy z reprezentacją!!!!
           • wisus54 Zgłoś komentarz
            Powinien być najlepszy któremu PZPN nie będzie ustalał składu, weźmie odpowiedzialność za budowę reprezentacji poczynając od rozgrywającego.
            • Krzysztof Dziadul Zgłoś komentarz
             Myślę, że dobrym kandydatem byłby Radosław Panas jako I trener i Zagumny jako II. Co do pozostałych w składzie szkoleniowym, to na pewno należałoby uzupełnić sztab o dobrego
             Czytaj całość
             psychologa, np. Maria Rotkiel. Chłopaki będą się bili o powołania do kadry.
             • jaet Zgłoś komentarz
              Z Bednarukiem sprawa jest bardziej skomplikowana. Starsi zawodnicy patrzą na jego rewelacje jednak ze sporym dystansem i uśmiechami pod nosem. Gdyby trenera oceniać na podstawie aktywności w
              Czytaj całość
              mediach społecznościowych, to oczywiście Bednaruk nie ma sobie równych, ale jak przychodzi do twardych faktów, to już wygląda to różnie. Do tego stopnia różnie, że w Warszawie mu podziękowano, mimo tego że klub mocno stanął na nogi. Chętnych w Polsce też wielu nie było (a trenerów szukano chociażby w KK, Rzeszowie, Bełchatowie, Lubinie czy Olsztynie) i ostatecznie wylądował w jeszcze słabszej Bydzi, a to już bieguny polskiej siatkówki. Kowal? Szkoda nawet gadać, bo on jedną kulkę zgubi, a drugą zepsuje. Chyba najlepszą opcją jest jednak Gruszka. Piotrek ma za sobą konkretną karierę, a i jako początkujący trener wygląda obiecująco. Natomiast tak naprawdę jest w Polsce człowiek, który mógłby teraz naszej kadrze dać naprawdę dużo, niestety aktualnie na reprezentacyjnym etacie w ojczyźnie - to oczywiście Mark Lebedew. PZPSowski beton miałby zapewne problem z tym, żeby siatkówki uczył w Polsce Australijczyk, choć z drugiej strony może czegoś nauczyłby ich przykład pewnego Nowozelandczyka o imieniu Hugh :).
              Zobacz więcej komentarzy (13)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×