ONICO - ZAKSA: mistrz Polski poległ w Warszawie! Trzynasty triumf podopiecznych Stephane'a Antigi z rzędu

Jak na hit 23. kolejki PlusLigi przystało ONICO Warszawa i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle stworzyły ciekawe widowisko, które po pięciu setach zakończyło się zwycięstwem warszawian. To dopiero druga porażka mistrza Polski w obecnym sezonie.

Tomasz Rosiński
ONICO Warszawa WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / ONICO Warszawa
ZAKSA przystępowała do wtorkowego w dobrych humorach po czterech wygranych z rzędu we wszystkich rozgrywkach (z Trentino, Cuprum Lubin, Indykpolem AZS-em Olsztyn i Cerradem Czarnymi Radom), ale wciąż osłabiona brakiem kontuzjowanego Sama Deroo. Natomiast w ONICO na problemy zdrowotne narzekają Bartosz Kwolek, Jan Nowakowski oraz Sharone Vernon-Evans, ale mimo to warszawianie chcieli podjąć rękawicę w starciu z mistrzem Polski i powalczyć o 13. z rzędu triumf w polskiej ekstraklasie.

Od początku rywalizacji francuscy rozgrywający swoich zespołów, czyli Antoine Brizard i Benjamin Toniutti, starali się grać szybko i kombinacyjnie. Na boisku trwała wymiana ciosów i przez pewien czas nikomu nie udawało się wypracować kilkupunktowej przewagi (10:10). Dopiero, gdy na zagrywce pojawił się Brizard, gospodarze ku uciesze miejscowych kibiców wyszli na prowadzenie 15:11. Podopieczni Stephane'a Antigi nie tylko dobrze serwowali, ale i byli skuteczni w bloku, dzięki czemu kontrolowali boiskowe wydarzenia (20:16). Stołeczni zawodnicy już nie zaprzepaścili swojej szansy i zwyciężyli w inauguracyjnym secie do 21.

Po zmianie stron kędzierzynianie mieli problemy w ofensywie i przegrywali 5:7. Wówczas na boisku w miejsce Rafała Szymury pojawił się Kamil Semeniuk. Ta zmiana jednak nie wniosła ożywienia w szeregi gości, zaś drużyna ONICO Warszawa wykorzystywała swoje okazje i w pewnym momencie wygrywała 16:12. Wydawało się, że Andrzej Wrona i spółka zmierzają po pewny triumf w drugiej partii (23:19). Na finiszu odsłony na zryw było stać zawodników prowadzonych przez szkoleniowca Andreę Gardiniego. Wówczas trudne zagrywki na stronę rywala posyłał Mateusz Bieniek, a dwa udane, potrójne bloki w wykonaniu Krzysztofa Rejny, Sławomira Jungiewicza i Semeniuka sprawiły, iż na tablicy świetlnej pojawił się remis 24:24. Ostatecznie gospodarze potrafili odeprzeć ten napór, zaś kropkę nad "i" postawił Jakub Kowalczyk, który w pojedynkę zatrzymał Rejnę na środku siatki (27:25).

Po dziesięciominutowej przerwie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle musiała rzucić na szalę wszystkie swoje siły, a ciężar gry na swoje barki brali Miguel Torres, Mateusz Bieniek i Toniutti (4:8). Przyjezdni brylowali w bloku i w połowie III seta prowadzili 13:8. Natomiast warszawianie mieli problemy w przyjęciu zagrywki, przez co nie mogli niwelować strat do przeciwnika. Obrońcy tytułu już nie pozwolili na zbyt wiele ONICO i triumfowali w trzeciej części konfrontacji 25:20.

Kędzierzyńska ekipa była na fali po wiktorii w 3. odsłonie i dość szybko odskoczyła gospodarzom na cztery "oczka" (5:9). Umiejętnie rozgrywał Benjamin Toniutti, a jego klubowi koledzy pewnie kończyli swoje ataki. ZAKSA miała wszystko pod kontrolą i z każdą kolejną akcją przybliżała się do sukcesu w tej partii. W końcowym rozrachunku mistrzowie Polski zwyciężyli 25:21 i doprowadzi do tie-breaka.

W decydującej odsłonie swój zespół do walki starał się poderwać atakujący Nikola Gjorgiew. Zawodnicy obydwu ekip dawali z siebie wszystko, a żywiołowo na boiskowe wydarzenia reagowali kibice zgromadzeni w hali Torwar. Kędzierzynianie nie mogli zatrzymać Gjorgiewa, który kończył w ważnych momentach atak za atakiem (9:6). ONICO Warszawa grało jak z nut (15:11) i wygrało mecz 3:2!

MVP spotkania został wybrany Nikola Gjorgiew, który zapisał na swoim koncie 24 punkty (wszystkie atakiem), kończąc 59 procent akcji w ofensywie.