GKS - Indykpol AZS: olsztynianie nie zagrali na piątkę, ale obronili szóstkę

Po dwóch pierwszych setach meczu w Katowicach wydawało się, że Indykpol AZS Olsztyn odda spotkanie GKS-owi niemal bez walki. Jednak Akademicy zyskali sporo nowej energii dzięki zmiennikom i dzięki temu wygrali 3:2.

Michał Kaczmarczyk
siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn
Terenem korespondencyjnej walki o szóste, ostatnie premiowane prawem gry o medale, miejsce w tabeli PlusLigi okazał się tym razem region Śląska i Zagłębia. W Sosnowcu Asseco Resovia Rzeszów miała za zadanie pokonać MKS Będzin, a w katowickich Szopienicach Indykpol AZS Olsztyn musiał wygrać z GKS-em Katowice, by myśleć o załapaniu się do grona najlepszych. Wszystkie znaki na niebie i ziemi jasno wskazywały faworyta: bilans olsztynian z ekipą Piotra Gruszki był dodatni (3-0, w setach 9:2), do tego gracze Roberto Santillego wygrali cztery ostatnie ligowe potyczki, katowiczanie zaś je przegrali.

Jednakże gospodarze sobotniego starcia nie zamierzali żyć przeszłością i zaczęli mecz od punktowych bloków Serhija Kapelusa oraz Marciny Komendy (6:2), które zmusiły Roberto Santilliego do szybkiego zareagowania przerwą na żądanie. Przyjezdni starali się odrabiać straty, ale musieli mierzyć się z kapitalnie dysponowanym Dominikiem Witczakiem, który gwarantował swojej ekipie odpowiedni dystans punktowy, do tego blok miejscowych odczytywał sprawnie zamiary Pawła Woickiego. Jeden nieźle spisujący się Tomas Rousseaux to było za mało, by powstrzymać katowiczan przed wygraną. Dwa ważne punkty pod koniec partii zdobył Sobański i mimo okazjonalnych błędów GKS dość pewnie triumfował do 20.

Siatkarze Santillego starali się poprawić w kolejnej części meczu. Daniel Pliński dawał nadzieję ekipie znad Kortowa swoimi blokami, ale kiepsko spisywało się przyjęcie gości (6:4), co komplikowało ich sytuację. Do tego bardzo słabo spisywał się Jan Hadrava, podstawowy atakujący Indykpolu AZS-u. Natomiast po drugiej stronie siatki Marcin Komenda mógł grać do Witczaka nawet w ciemno, bo kapitan Ślązaków kończył niemal każdą otrzymaną piłkę (16:9).

Wydawało się, że zespół z Warmii pozostanie oszołomiony i bezradny do końca partii, ale przy wyniku 23:16 miejscowi zaczęli się gubić przy serwisie Jakuba Kochanowskiego, a akcje Robberta Andringi i Daniela Plińskiego pomogły przegrywającej ekipie nadgonić wynik. Ostatecznie o punkcie dla GKS-u przesądziły dwie skuteczne próby Witczaka.

Dziesięciominutowa przerwa nie sprawiła, że Czech Hadrava zaczął atakować tak, jak przyzwyczaił do tego kibiców swojego klubu. Za to wyraźnie ożywiła Robberta Andringę, który spisywał się niemal tak samo dobrze jak Rafał Sobański po stronie GieKSy (7:8). Jako że katowiczanie spokojnie mijali blok rywali, a ci odgryzali się coraz pewniejszymi skrzydłami, set stał się wyrównany i dopiero po błędzie Witczaka oraz punktowej zagrywce Robberta Andringi AZS zyskał wyraźniejszą przewagę (13:16).

Okazało się, że był to moment zwrotny całej partii: zawodnicy trenera Gruszki marnowali serwis za serwisem, a ich przeciwnicy mozolnie przedzierali się przez blok GKS-u aż do zdobycia 25. punktu. Ostatnią akcję seta pewnie skończył Adrian Buchowski, który swoją grą dał Akademikom naprawdę wiele. W kolejnej partii przyjmujący Indykpolu AZS-u nie spisywał się za dobrze w przyjęciu, ale za to reszta jego zespołu była w stanie korzystać większych i mniejszych pomyłek katowiczan, zwłaszcza przy własnej zagrywce (7:10).

Gwiazdą tej części meczu był holenderski skrzydłowy warmińskiej drużyny, któremu skuteczności reszta Akademików (z wyłączeniem Daniela Plińskiego) mogła pozazdrościć. Ślązacy dzielnie walczyli o przejęcie sterów i odzyskanie kontroli nad wynikiem, ale chwilę potem do Andringi dołączył nabuzowany Buchowski i stało się jasne, że zostanie rozegrany jeszcze jeden set. Tie-breaka zdecydowanie lepiej zaczęli gospodarze, którzy dzięki zagrywkom Komendy i sprytowi Kapelusa objęli prowadzenie 7:4. Nie na długo, bo po kilku nerwowych wymianach i bloku Hadravy to przyjezdni prowadzili jednym punktem.

Do wyniku 10:10 losy spotkania były niejasne, dopiero po błędzie w ataku Karola Butryna i bloku Pawła Woickiego zespół z Olsztyna otrzymał olbrzymi zastrzyk energii, która powiodła go ku zwycięstwu. Kolejna nieudana próba Butryna w ofensywie sprawiła, że Roberto Santilli i jego siatkarze mogli otrzeć pot z czół i martwić się trochę mniej o swoje miejsce w fazie play-off.

GKS Katowice - Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:20, 25:22, 21:25, 20:25, 11:15)

GKS: Komenda, Kohut, Kapelus, Sobański, Pietraszko, Witczak, Mariański (libero) oraz Fijałek, Butryn, Quiroga, Kalembka, Krulicki.

Indykpol AZS: Woicki, Zniszczoł, Andringa, Rousseaux, Kochanowski, Hadrava, Żurek (libero) oraz Pliński, Makowski, Kańczok, Buchowski, Scheerhorn.

MVP: Michał Żurek (Indykpol AZS).