Liga Narodów: mocne otwarcie Francuzów. Odprawili Iran z kwitkiem

Reprezentacja Francji rozpoczęła rywalizację w Lidze Narodów od zwycięstwa 3:1 z Iranem. Przez prawie całe spotkanie była na prowadzeniu i straciła je tylko w końcówce drugiego seta.

reprezentacja Francji Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Francji
W poprzednim roku doszło do małego przełomu w historii konfrontacji Francuzów z Persami. 17 września reprezentacja Iranu odniosła pierwsze w historii zwycięstwo z Trójkolorowymi w ramach Pucharu Wielkich Mistrzów. Także dzięki temu wyprzedziła ich w rankingu FIVB.

Francuzi nie zamierzali pozwolić na powtórkę we własnej hali. Od początku meczu inicjatywa była po ich stronie. W wyjściowym składzie gospodarzy wybiegli znani z polskich boisk Benjamin Toniutti oraz Thibault Rossard. Ten pierwszy pomógł atakującym wypracować miażdżącą przewagę w ataku. Francja wygrała pierwszego seta 25:20.

Wśród przyjezdnych nie zabrakło Milada Ebadipoura. Podobnie jak kompani z zespołu miał początkowo problem z regularnym kończeniem akcji. W żadnym wypadku nie można było tego zarzucić Earvinowi Ngapethowi, który dobrze bawił się w drugim secie. Jego atak na 16:10 należało śmiało nazwać fenomenalnym. Trudno było uwierzyć, że Francja przegrała tę rundę 24:26. Jej kłopoty rozpoczęły się od stanu 23:18. Miała piłkę setową w górze, ale wystrzelił ją w aut Rossard, a Persowie poczuli krew i zdobyli dwa decydujące punkty blokiem. Zrobiło się niespodziewanie 1:1 w setach.

Trzeci set był podobny do drugiego, ale z innym zakończeniem. Trójkolorowi zatrzymali pościg Amira Ghafoura oraz spółki i to do nich należał finisz. Tak samo jak w pierwszej partii zatriumfowali 25:20. Tak jak przez prawie całe spotkanie gospodarze byli na prowadzeniu w czwartym, ostatnim secie. Pokazali w nim moc i wynikiem 25:17 przypieczętowali wyższość nad przeciwnikiem.

Reprezentacje Australii i Japonii przystąpiły do bezpośredniego pojedynku po pięciu porażkach z rzędu. Po serii niepowodzeń przełamała się Japonia. Wygrała 3:1 i jednocześnie odniosła piąte zwycięstwo w siódmym meczu z rywalem z Antypodów.

Przewaga siatkarzy z Azji na początku meczu była bezsprzeczna i zarysowała się przede wszystkim w ataku. W pierwszym i w drugim secie nie pozwolili przeciwnikowi przekroczyć granicy 20 punktów. Z powodu własnego rozprężenia pomieszanego z przyspieszeniem rywali Australia wygrała 25:23 trzeciego seta. W czwartej partii obraz meczu wrócił do stanu wejściowego i Japonia zdobyła zasłużenie pierwszy komplet punktów w Lidze Narodów. Selekcjoner lepszego zespołu nie dokonywał zmian w trakcie meczu, więc w kwadracie rezerwowych został znany z polskich boisk Taichiro Koga.