Liga Narodów: gościnni Japończycy. Bułgarzy z trzecim zwycięstwem

W drugim piątkowym meczu grupy 10 Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Bułgarii wygrała z Japonią 3:0. Dla europejskiej drużyny to trzecie zwycięstwo w bieżącej edycji rozgrywek. Z kolei Japończycy przegrali po raz czwarty.

Szymon Łożyński
Na zdjęciu siatkarze reprezentacji Bułgarii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu siatkarze reprezentacji Bułgarii

Pierwszy set nie miał większej historii. Jego losy właściwie rozstrzygnęły się już na początku. Za sprawą skutecznej gry w ataku i bloku, Bułgarzy wypracowali sobie sześć punktów przewagi (11:5). Do końca premierowej odsłony Japończycy nie odnaleźli właściwego rytmu gry. Kompletnie gubili się w bloku, mieli też problemy w przyjęciu i ostatecznie w pierwszej partii ugrali tylko 14 "oczek".

Druga odsłona wyglądała już nieco inaczej. Japończycy nawiązali równorzędną walkę, a w pierwszym fragmencie seta nawet prowadzili (3:1, 12:10). Po drugiej przerwie technicznej Bułgarzy opanowali jednak sytuację. Prowadzeni przez dobrze dysponowanych w ataku Walentina Bratojewa i Swietosława Gocewa uzyskali trzy "oczka" przewagi (19:16) i pewnie utrzymali ją do końca partii (25:21).

Trzeci set był ostatni w tym spotkaniu. Jego przebieg był podobny do poprzedniej odsłony. Znów w pierwszym jej fragmencie lepiej prezentowali się Azjaci. Tym razem Japończycy, w szeregach których najlepiej punktował Yuji Nishida, dłużej potrafili utrzymać kontakt punktowy z rywalami. Bułgarzy przełamali przeciwników dopiero w samej końcówce. Od stanu 22:22 zdobyli dwa punkty z rzędu. Co prawda Japończycy obronili dwa meczbole, ale w walce na przewagi musieli uznać wyższość rywali. Starcie zakończył atak w kontrze Bratojewa.

W sobotę Bułgarzy zmierzą się z Włochami, a Polacy będą rywalizować z gospodarzami turnieju w Osace.

Japonia - Bułgaria 0:3 (14:25, 21:25, 27:29)

Japonia: Fujii, Fukuzawa, Yamauchi, Yanagida, Ri, Nishida, Koga (libero) oraz Otake, Sekita, Asano, Takano.

Bułgaria: Gocew, Uczikow, Seganow, Bratojew, Josifow, N. Penczew, Salparow (libero) oraz R. Penczew