Liga Narodów kobiet: autsajder urwał punkt Włochom, Australia ograła Chińczyków

Sobotnie mecze na turnieju Ligi Narodów w Seulu przysporzyły kibicom sporych emocji. W pierwszym starciu bliscy sprawienia sensacji byli Koreańczycy, którzy po tie-breaku ulegli Włochom. W drugim meczu Australijczycy pokonali Chińczyków 3:1.

Jacek Pawłowski
Reprezentacja Włoch mężczyzn Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Włoch mężczyzn
Reprezentacja Włoch wciąż nie może być pewna awansu do Final Six Ligi Narodów. Takimi meczami jak sobotnie starcie z Koreą, nie poprawia jednak swojej sytuacji. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego po dwóch wygranych setach spoczęli na laurach, co mogło kosztować ich sensacyjną porażkę. Ambitni Koreańczycy doprowadzili bowiem do tie-breaka. Jokerem w ekipie gospodarzy okazał Gyeong-Bok Na (16 punktów), który pojawił się na parkiecie od trzeciego seta.

Włosi końcowy triumf zawdzięczają trójce: Gabriele MaruottiSimone Anzani, Giulio Sabbi. Pierwsza dwójka brylowała nie tylko w ataku, ale również na siatce, notując w sumie 10 punktowych bloków. 28-letni atakujący pojawił się z kolei na parkiecie w trakcie trzeciego seta, pozostając na placu gry do końca meczu. Siatkarz Azimutu Modena wywalczył 15 punktów i był najlepszym zawodnikiem w swojej ekipie.

Statystyki z tego meczu nie pozostawiają złudzeń, że mecz przeciwko Korei nie był najlepszy w wykonaniu Włochów. Gdyby nie doskonała postawa w grze blokiem, którym Azzurri zdobyli aż 18 punktów, wynik końcowy mógłby być odwrotny. Gospodarze lepiej prezentowali się bowiem w ataku. Brakowało im jednak skuteczności, o czym świadczą chociażby 34 popełnione błędy. To po części zdecydowało o porażce Azjatów w starciu z faworytem.

W drugim meczu dnia, emocji również nie brakowało. Pierwsze trzy odsłony spotkania Australia - Chiny rozstrzygały się na przewagi. Rekordowo długo trwała druga partia, zakończona triumfem ekipy z Antypodów.

Bohaterem Kangurów był Paul Carroll, autor 31 punktów. Z dobrej strony pokazał się także Jordan Richards (23 punkty). Chińczycy próbowali odgryzać się za sprawą swoich liderów, Libin Liu (21 punktów) szalał na siatce, zatrzymując rywali blokiem aż 7 razy. W polu zagrywki błyszczał Daoshuai Ji (17 punktów, 4 asy).