Przyszłość polskiej siatkówki zaprezentuje się w Zabrzu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkówka
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkówka
zdjęcie autora artykułu

W najbliższy weekend we francuskim Lille toczyć się będą boje o medale w Lidze Narodów, a ponad 1200 km dalej, w Zabrzu, spotkają się najmłodsi adepci siatkówki, aby rozegrać finałowe mecze ogólnopolskiego turnieju Kinder+Sport.

Już po raz dwudziesty czwarty setki młodych siatkarzy i siatkarek spotkają się w wielkim finale ogólnopolskiego turnieju mini siatkówki, który od ponad dziesięciu lat jest częścią programu Kinder+Sport Joy of Moving.

Tegoroczne rozgrywki Wielkiego Finału Kinder+Sport ponownie odbędą się w Zabrzu, czyli w miejscu, gdzie powstała idea rozgrywania turnieju dla najmłodszych adeptów siatkówki. W ubiegłych latach rozgrywki, oprócz Zabrza, gościły m.in. w Częstochowie, Drzonkowie oraz Krakowie. Wielki Finał Kinder+Sport to zwieńczenie całorocznych rozgrywek sportowców w wieku 10-13 lat. Za nimi etapy miejskie i wojewódzkie, w których w tym roku wzięła udział rekordowa liczba 44 167 zawodników i zawodniczek.

Drużyny, zależnie od kategorii wiekowej, grają w zespołach dwu (najmłodsi), trzy i czteroosobowych (najstarsi). Do finału awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdego województwa. Do Zabrza przyjedzie uzdolniona siatkarska młodzież z dużych ośrodków jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, ale też z mniejszych miejscowości - Nowej Soli, Zawiercia, Sulechowa czy Wieliczki.

ZOBACZ WIDEO Pierwszy taki trening w historii polskiej siatkówki. Dziennikarz WP zakończył go z kontuzją

Zabrzański obiekt - hala MOSiR - to jeden z większych obiektów biorąc pod uwagę rozmiar podłogi w Polsce. Dzięki temu rozgrywki będą się toczyć jednocześnie na 24 boiskach. Emocji nie powinno zabraknąć zarówno na parkietach, jak i na trybunach.

Turniej z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę kibiców. Niektóre zespoły mają nawet profesjonalnie zorganizowane kluby kibica – złożone oczywiście z rodziców i bliskich. Dodatkowe atrakcje czekają na wszystkich w pobliżu hali. W tym roku po raz pierwszy uczestnikom i kibicom towarzyszyć będzie strefa Kinder+Sport Joy of Moving - zachęcająca najmłodszych do różnorodnej aktywności ruchowej.

Kinder+Sport z sezonu na sezon angażuje coraz więcej dzieci oraz ich rodziny w idee Joy of Moving. A co to oznacza? Joy of Moving to po prostu szczera i naturalna radość z bycia aktywnym! Dlatego też w czasie tegorocznych rozgrywek w mini siatkówce w strefie Programu promować będziemy aktywność fizyczną jako zabawę, aby ruch stał się integralną częścią dnia najmłodszych! - mówi Magdalena Szozda, Ferrero Polska Commercial Dodatkowo w obrębie hali powstaną boiska do siatkówki plażowej, na których treningi będą przeprowadzać animatorzy oraz ambasadorzy - Sebastian Świderski i Piotr Gruszka - jedni z najlepszych polskich siatkarzy w historii. Obaj towarzyszą rozgrywkom Kinder+Sport od wielu lat. W tym roku będzie można spotkać ich w Zabrzu podczas całego turnieju finałowego.

Poziom i zainteresowanie turniejem z roku na rok idzie do przodu. Trudno się dziwić, gdyż wśród tych młodych siatkarzy i siatkarek znajdują się późniejsi reprezentanci Polski. Sam finał to czyste emocje poparte świetnym przygotowaniem drużyn i trenerów, a przecież już sam udział w finale to wielki sukces - podkreśla Sebastian Świderski, były reprezentant kraju, który w rolę ambasadora turnieju mini siatkówki wciela się od 11 lat - dziś prezes jednej z naszych eksportowych drużyn - ZAKSA Kędzierzyn Koźle. Turniej od wielu lat hołduje zasadzie fair play, starając się wpajać młodym sportowcom, że odpowiednia postawa to jeden z najważniejszych elementów sportu. W ubiegłym roku specjalną nagrodę Fair Play od organizatorów odebrał trener MKS MOS Wieliczka Grzegorz Stareńczak, który w finałowym meczu wychwycił błąd sędziego podczas jednej z najważniejszych piłek spotkania i oddał punkt przeciwnikowi, który być może zaważył na końcowej porażce jego drużyny. Postawa trenera kilka miesięcy później została dostrzeżona również przez Polski Komitet Olimpijski i nagrodzona dyplomem "Czyn Czystej Gry" w 51 Konkursie Fair Play PKOL.

Sam trener skomentował przyznanie wyróżnienia w charakterystyczny, skromny sposób - Zawsze wpajano mi zasadę, że poprzez sport wychowujemy młodych ludzi, dlatego moja reakcja w tamtym momencie była naturalna. Zasada fair play to fundament sportowej rywalizacji - powiedział Grzegorz Stareńczak. - Zresztą, może to zabrzmi nieprawdopodobnie, ale uczestniczki tego wydarzenia z Zabrza, stojące wówczas po przeciwnych stronach siatki obecnie są uczennicami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku... i mieszkają w jednym pokoju - dodał trener. W Zabrzu czekają nas prawdziwe siatkarskie emocje, atrakcje dla kibiców, wielkie gwiazdy siatkówki i atmosfera wielkiego wydarzenia. Poziom rozgrywek gwarantuje choćby fakt, że w rozgrywanym w tym samym czasie Final Six Ligi Narodów, w barwach reprezentacji Polski, wystąpi kilku medalistów rozgrywek Kinder+Sport jak Jakub Kochanowski czy Marcin Janusz. Obaj na łamach portalu Polskiego Związku Piłki Siatkowej zachęcali do startów w tym wyjątkowym turnieju.

O oprawę dnia finałowego zadbają znani z prowadzenia dopingu na siatkarskich halach - Marek Magiera z Grzegorzem Kułagą. Pewne jest więc, że w Zabrzu czeka nas niezwykłe siatkarskie święto, a najlepsze drużyny spośród startujących 192 zespołów poznamy ostatniego dnia turnieju. Ogólnopolski turniej mini siatkówki Kinder+Sport jest organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej przy współpracy z Ferrero Polska Commercial oraz JM Marketing Group. Patronat honorowy nad turniejem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wielki Finał Kinder+Sport 2018 Hala MOSiR Zabrze, ul. Matejki 6 Harmonogram Turnieju 6 lipca 2018 - Uroczyste Otwarcie godz. 11.00 6 - 7 lipca 2018 (godz. 9.00 - 18.00) - rozgrywki Wielkiego Finału Kinder+Sport 8 lipca 2018 (godz. 9.00 - 13.00) - Finały rozgrywek o Puchar Kinder+Sport

Źródło artykułu: