MŚ 2018 kobiet: czwartek bez przełomu. Brazylijki i Rosjanki poza turniejem

Reprezentacje Holandii, Japonii i USA pozostały na miejscach premiowanych awansem do najlepszej szóstki mistrzostw świata. Szansę na dokonanie zmian w tabeli zmarnowały Brazylijki oraz Rosjanki.

Zdjęcie z meczu o brąz Ligi Narodów siatkarek Chiny kontra Brazylia Materiały prasowe / FIVB / Zdjęcie z meczu o brąz Ligi Narodów siatkarek Chiny kontra Brazylia
W grupie E pewna awansu od dwóch kolejek była reprezentacja Serbii. W europejskim meczu na szczycie tabeli nie robiła Holenderkom przeszkód z wejściem do najlepszej szóstki. Pomarańczowe zwyciężyły 3:0 pod dowództwem Lonneke Sloetjes, która zdobyła 23 punkty. Przewaga Holandii w ataku i w bloku była bezdyskusyjna.

Na trzecie miejsce premiowane awansem w grupie E miały ochotę siatkarki z Japonii i Brazylii. Azjatkom do zapewnienia sobie miejsca w najlepszej szóstce brakowało seta. Już pierwsza partia padła ich łupem, przez co gospodynie mogły dokończyć mecz z uśmiechami na ustach i bez presji. W trzeciej rundzie nie wykorzystały sporej przewagi i szansy na zakończenie spotkania wynikiem 3:0. W efekcie tego i odrodzenia rywalek drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni przegrała 2:3.

W grupie F zagadek było jeszcze mniej. Od środy zadowolone z przejścia do trzeciej fazy turnieju były reprezentacje Włoch i Chin. Italia jako jedyna awansowała z kompletem dziewięciu zwycięstw. Imponujący bilans wyśrubowała w czwartek pokonując 3:1 Amerykanki. Drużyna z Ameryki Północnej dołączyła do coraz dłuższej listy tych, które nie znalazły sposobu na zatrzymanie Paoli Egonu. Świetnie dysponowana reprezentantka Włoch zdobyła 33 punkty.

Porażka Amerykanek otworzyła drzwi przed Rosjankami. Warunkiem ich awansu było wygranie meczu z Chinkami. Tak samo jak Brazylijki w grupie E nie wykonały swojego zadania i nie dokonały zmian w tabeli. Rosja była lepsza od swojego przeciwnika wyłącznie w drugim secie. Porażka 1:3 wyeliminowała ją z mundialu.

Meksykanki pożegnały się z turniejem serią siedmiu porażek z rzędu. W konfrontacji z Portoryko było je stać wyłącznie na wygranie seta. Inna drużyna z Karaibów - Dominikana wyraźnie zwyciężyła 3:0 z Niemkami, dzięki czemu wyprzedziła je w tabeli tuż przed wylotem do domu. Turcja potwierdziła wyższość nad Tajlandią wynikiem 3:1, a Bułgaria nad Azerbejdżanem rezultatem 3:0.

W piątek i w sobotę siatkarki będą odpoczywać, a trzecia faza turnieju potrwa od niedzieli do wtorku.