Zmiany w dworze królowych. Chemik Police chce być mistrzem po raz ósmy

WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Chemika Police
WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Chemika Police

W Chemiku Police zostało pięć siatkarek, które w poprzednim sezonie zdobyły mistrzostwo Polski. O obronę trofeum powalczy więc przebudowana w 65 procentach drużyna.

W tym artykule dowiesz się o:

[b]

Poprzedni sezon:[/b]

Chemik Police zdobył piąte z rzędu, a siódme w historii mistrzostwo Polski. Nazwać poprzedni sezon zespołu znad Odry "nieudanym" byłoby przesadą. Był udany, ale jednocześnie nerwowy, skomplikowany, najgorszy od czasu powrotu do Ligi Siatkówki Kobiet. Chemik stracił w nim Superpuchar Polski, odpadł w kompromitujących okolicznościach z Pucharu Polski, a nawet po pomyślnym losowaniu fazy grupowej Ligi Mistrzyń, nie wywalczył w niej awansu.

W grudniu Chemik przegrał pierwszy mecz we własnej hali od maja 2015 roku. Twierdzę Police podbił Developres SkyRes Rzeszów. Była to jedna z dwóch najgłośniejszych porażek Chemiczek. Przebiła ja tylko klęska z pierwszoligową E.Leclerc Radomką Radom w ćwierćfinale Pucharu Polski. Po niej nastąpiła w Policach zmiana trenera. Jakuba Głuszaka zastąpił na stanowisku Marcello Abbondanza. Włochowi pozostało już wtedy wyłącznie jedno zadanie do wykonania - obrona mistrzostwa Polski. Jeden z najbardziej cenionych szkoleniowców w Europie potrafił to zrobić.

Abbondanza mierzył się z licznymi problemami kadrowymi. Już na starcie rozgrywek w zespole było mniej niż 14 siatkarek, a później połowa z nich borykała się z większymi bądź mniejszymi urazami. Dlatego Chemik kontraktował zawodniczki również w trakcie rozgrywek. Były to Straszimira Simeonowa i Berenika Tomsia. Trapiona kłopotami drużyna Abbondanzy była w końcówce sezonu sprawnie funkcjonującym mechanizmem i w dobrym stylu wygrała w półfinale Ligi Siatkówki Kobiet z Grotem Budowlanymi Łódź, a w finale z ŁKS-em Commercecon Łódź.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 92. Fabian Drzyzga: Stephane Antiga nie jest szczery. Straciłem przez niego 1,5 roku

Cele:

Podstawowym zadaniem Chemika jest zdobycie mistrzostwa Polski. Jeżeli uda mu się to zrobić, będzie mieć w dorobku tyle samo - osiem złotych medali co trzeci w klasyfikacji wszech czasów BKS Profi Credit Bielsko-Biała. Po drodze Chemik będzie rozgrywać mecze w Pucharze Polski i w Lidze Mistrzyń. Awans do fazy pucharowej elitarnych rozgrywek będzie sukcesem, ale ocenić, na ile jest to realne, będzie można po losowaniu.
[nextpage]Transfery:

Kadra mistrza Polski zmieniła się w 65 procentach. W zespole pozostało pięć siatkarek z poprzedniego sezonu. Spośród dziewięciu nowych osiem to Polki. Chemik poszukał wzmocnień na rodzimym rynku transferowym, a jego kadra jest podobnie jak kilka lat temu pełna reprezentantek naszego kraju.

Z Polic do Włoch przeniosły się Malwina Smarzek i Stefana Veljković. Te siatkarki były gwiazdami Chemika, a ich strata jest poważnym osłabieniem dla zespołu. Smarzek spisała się rewelacyjnie w decydujących meczach poprzednich rozgrywek, a później imponowała formą w sezonie reprezentacyjnym. Veljković grała dla Chemika przez cztery lata i wielokrotnie ratowała go z opresji. Karierę postanowiły zakończyć Izabela Bełcik oraz Katarzyna Gajgał-Anioł, które były najbardziej utytułowanymi zawodniczkami w klubie.

Średnia wieku zespołu została obniżona do 24 lat. Najbardziej doświadczona jest Agnieszka Bednarek, która została kapitanem Chemika, a najmłodsza Magdalena Stysiak, czyli pierwsza zawodniczka urodzona w 2000 roku, która rozegra pełny sezon w barwach mistrza Polski. Jedyna nowa siatkarka spoza Polski to Chiaka Ogbogu, utalentowana środkowa ze Stanów Zjednoczonych.

Przyszły: Iga Chojnacka (#VolleyWrocław), Martyna Grajber (Grot Budowlani Łódź), Anna Grejman (Ankara Karayollari), Justyna Łukasik (Trefl Proxima Kraków), Martyna Łukasik (Trefl Proxima Kraków), Justyna Łysiak (Enea PTPS Piła), Chiaka Ogbogu (Il Bisonte Firenze), Marlena Pleśnierowicz (BKS Profi Credit Bielsko-Biała), Magdalena Stysiak (SMS Police)

Odeszły: Izabela Bełcik (koniec kariery), Katarzyna Gajgał-Anioł (koniec kariery), Alex Holston (Marica Płowdiw), Straszimira Simeonowa (szuka klubu), Malwina Smarzek (Zanetti Bergamo), Berenika Tomsia (Incheon Heungkuk Life Pink Spiders), Stefana Veljković (Igor Gorgonzola Novara), Katarzyna Zaroślińska-Król (Developres SkyRes Rzeszów)

Sparingi:

Chemik wystąpił w trzech turniejach towarzyskich. Spośród dziewięciu meczów kontrolnych wygrał siedem. Został pokonany przez DPD Legionovię Legionowo oraz Dresdner Sportclub. Wygrał między innymi z Developresem SkyRes Rzeszów i z ŁKS-em Commercecon Łódź. Między sparingami a pierwszym występem w Lidze Siatkówki Kobiet mistrz stoczył pojedynek o Superpuchar Polski. Próba generalna Chemika nie wypadła dobrze. Drużyna Abbondanzy przegrała 2:3 z Grotem Budowlanymi Łódź i trofeum pozostało w centralnej części kraju. Policzanki popełniły w tym spotkaniu ogromną liczbę błędów i miały co poprawiać po powrocie z Łodzi.

Kadra:

Rozgrywające: Marlena Pleśnierowicz, Sladjana Mirković
Atakujące: Martyna Łukasik, Magdalena Stysiak
Środkowe: Agnieszka Bednarek, Iga Chojnacka, Justyna Łukasik, Chiaka Ogbogu
Przyjmujące: Bianka Busa, Martyna Grajber, Anna Grejman, Natalia Mędrzyk
Libero: Aleksandra Krzos, Justyna Łysiak

Trener: Marcello Abbondanza
Asystenci trenera: Faruk Feray, Marek Mierzwiński
Trener od przygotowania fizycznego: Łukasz Filipecki
Statystyk: Przemysław Kawka
Fizjoterapeuci: Karol Subocz, Antionio Tome del Olmo

Komentarze (0)