15 lat Mariusza Wlazłego w barwach PGE Skry Bełchatów. "To ewenement na skalę światową"

- Trudno znaleźć drugiego zawodnika, który w wyczynowym sporcie, w jakiejkolwiek dyscyplinie, spędziłby w jednym klubie tak dużo czasu. Mówimy o przywiązaniu do barw klubowych, większość młodych nie wie co to znaczy - przyznaje Konrad Piechocki.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Na zdjęciu Mariusz Wlazły WP SportoweFakty / Na zdjęciu Mariusz Wlazły
29 listopada minęło dokładnie 15 lat od debiutu Mariusza Wlazłego w barwach PGE Skry. Były reprezentant Polski, od momentu pierwszego występu w żółto-czarnych barwach, nieprzerwanie zdobywa punkty dla ekipy z Bełchatowa. Zdaniem prezesa klubu, Konrada Piechockiego, taki okres czasu wystarczył, aby móc powiedzieć o nim: PGE Skra to Mariusz Wlazły, a Mariusz Wlazły to PGE Skra".

Mariusz Wlazły zadebiutował w barwach obecnego zespołu w Jastrzębiu Zdroju. Drużynę prowadził wówczas Ireneusz Mazur. Niewielu zdawało sobie sprawę, że niepozorny młody zawodnik, w kolejnych latach wyrośnie na lidera ekipy i legendę jednego z najbardziej utytułowanych klubów w kraju.

- Byłem wtedy trenerem bełchatowskiej drużyny, ale nie powiedziałbym, że to tylko ja go sprowadziłem do PGE Skry. Teraz każdy może sobie przypisywać takie zasługi i sam bym je sobie przypisał. Prawda jest taka, że byłem tylko trenerem, a nie człowiekiem odpowiedzialnym za transfery. To było zadanie ówczesnego prezesa Edwarda Maruszaka, Przemysława Mochnika, takiego moralnego opiekuna Mariusza w Zduńskiej Woli i Konrada Piechockiego, który wówczas był menedżerem klubu - wspomina na łamach strony klubowej były selekcjoner polskiej kadry.

Od momentu transferu do bełchatowskiej ekipy, wychowanek WKS Wieluń nieprzerwanie występował w barwach Skry. Mimo intratnych ofert z ligi włoskiej i rosyjskiej, atakujący pozostał wierny drużynie. Zdaniem prezesa PGE Skry Bełchatów, Konrada Piechockiego, lojalność Mariusza Wlazłego to ewenement na skalę światową.

- Trudno jest znaleźć drugiego zawodnika, który w wyczynowym sporcie, w jakiejkolwiek dyscyplinie, spędziłby w jednym klubie tak dużo czasu. Tutaj mówimy już o przywiązaniu do barw klubowych. Gdybyśmy wśród młodych ludzi zrobili ankietę na ten temat, to połowa by nie wiedziała co to znaczy. Tutaj mamy zawodnika, który praktycznie całą swoją karierę przeszedł z nami - powiedział prezes mistrzów Polski. - Miał propozycje z Włoch czy z Rosji. Były to bardzo intratne oferty. Myślę jednak, że w samym Mariuszu nie było tyle determinacji, żeby odejść. Pieniądze nie stanowiły dla niego jedynego kryterium. Z mojej wiedzy miał oferowane dużo lepsze zarobki, ale Bełchatów był dla niego miejscem, w którym mógł się rozwijać i czuł się dobrze. Uszanował nas i udowodnił, że wcale nie trzeba wyjeżdżać z Polski, by być lepszym zawodnikiem. Udowodnił, że można zostać najlepszym zawodnikiem na świecie, grając w Polsce.

Z byłym reprezentantem Polski w składzie, zespół Skry Bełchatów sięgnął w sumie po dziewięć tytułów mistrza Polski, siedem Pucharów Polski, trzy medale Ligi Mistrzów, dwa medale Klubowych Mistrzostw Świata i cztery Superpuchary Polski...

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 92. Fabian Drzyzga: Stephane Antiga nie jest szczery. Straciłem przez niego 1,5 roku


Czy potrafisz sobie wyobrazić drużynę PGE skry Bełchatów bez Mariusza Wlazłego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×