PlusLiga: kolejny medalista na rozkładówce Asseco Resovii. Rzeszowianie pokonali Trefla Gdańsk

Asseco Resovia nie złożyła broni w tym sezonie PlusLigi. Po efektownym odprawieniu PGE Skry i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, pokonała na własnym terenie Trefla Gdańsk 3:1. Jest to czwarte zwycięstwo rzeszowian z rzędu.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
siatkarze Asseco Resovii Rzeszów Newspix / Maciej Goclon / Na zdjęciu: siatkarze Asseco Resovii Rzeszów
Początki drugiej rzeszowsko-gdańskiej potyczki były trudne dla obu drużyn. Bardzo długo oba zespoły nie mogły wejść w mecz. Rywalizacja bez większych emocji toczyła się punkt za punkt, a najtrudniejsze zadanie przypadło atakującym. Zarówno Maciej Muzaj, jak i Jakub Jarosz zostali bardzo dobrze rozpisani przez rywala i w efekcie już po pierwszych pięciu minutach obaj mieli na swoim koncie "czapy".

Wymiany punkt za punkt w premierowej odsłonie skończyły się wraz z dołączeniem do rzeszowskiej ofensywy Rafała Buszka. Przy jego kontrach Asseco Resovii udało się przełamać Trefla (13:10) i przejąć inicjatywę na boisku. Z kolei gdańszczanie mający problemy w dograniu piłki do siatki, nie zdołali odrobić strat i przeciwstawić się gospodarzom. Osamotniony na skrzydłach Muzaj do końca seta zdołał zbliżyć się do przeciwnika zaledwie na dwa "oczka" (18:20).

W drugiej partii sytuacja niewiele się zmieniła. Asseco Resovia nie zwalniała tempa z czym całkowicie nie radził sobie kreator gdańskiej gry Marcin Janusz. Jego decyzje, a następnie Michała Kozłowskiego znacznie przyczyniły się do serii bloków i kontr dających aż siedem punktów przewagi ekipie znad Wisłoka (12:5).

Szybka seria ustawiła grę do końca seta. Po stronie Pasów prowadzili ją głównie Thibault Rossard w ataku i Marcin Możdżonek w bloku. Z czasem wspomniany duet zwiększył przewagę aż do 10 punktów, pozbawiając szans rywala na wygraną w partii.

Swoją szansę siatkarze Andrei Anastasiego dostali dopiero w trzecim secie, gdy rzeszowianie po pewnym wygraniu dwóch pierwszych partii spuścili nieco z tonu. Zabójcze dla gospodarzy okazały się floaty Szymona Jakubiszaka, który wszedł na boisko za Miłosza Hebdę. Najbardziej w pamięć weszły Buszkowi, który przez pięć serwisów z rzędu nie mógł sobie z nimi poradzić (9:18).

Do odrabiania dużej przewagi Asseco Resovia zabrała się dopiero gdy Trefl zameldował się na ostatniej prostej seta (15:23). Wówczas Damian Schulz skończył kontrę, a Rossard dołożył dwa asy, jednak przewaga Trefla była zbyt duża aby nawiązać walkę (19:25).

W czwartej odsłonie rzeszowska duma została podrażniona przez sędziów. Po początkowym prowadzeniu gdańszczan (4:1), ekipa znad Wisłoka po jednej z decyzji, włączyła kolejny bieg i pobudziła tym halę Podpromie.

Jak się okazało sił gospodarzom starczyło wyłącznie na odrobienie początkowych strat, bowiem po chwili znów to Trefl punktował (11:8). Wtedy po raz kolejny Gheorghe Cretu podjął decyzję o zmianie Jarosza na Schulza co okazało się dobrym ruchem.

Rzeszowian zaczęły napędzać długie wygrane akcje, natomiast gdańszczanom dezorganizowały one grę w obronie. W efekcie po chwili podopieczni Gheorghe Cretu odrobili straty (16:16) i zdominowali rywala. Gdy Rossard zameldował się na linii 9. metra przy stanie 15:16, zszedł z niej dopiero przy wyniku 19:16.

Pomorzanie zdołali jeszcze odrobić starty dzięki dobrze funkcjonującemu prawemu skrzydłu, czym zaostrzyli rywalizację w końcówce. Po emocjonującej wymianie na przewagi wygrana przypadła Asseco Resovii po tym jak Buszek skończył kontrę na lewej flance (29:27).

Jest to już trzecie zwycięstwo z rzędu Pasów. W kolejnej serii spotkań Asseco Resovia zmierzy się na wyjeździe z Indykpolem AZS-em Olsztyn, natomiast Trefl Gdańsk u siebie z Cuprum Lubin.