Serie A kobiet: Malwina Smarzek sensacyjnie wygrała, ale to nie była dobra kolejka dla Polek

Zanetti Bergamo z Malwiną Smarzek w składzie niespodziewanie pokonało Savino Del Bene Scandicci 3:0. Było to jedyne zwycięstwo polskiej siatkarki w ostatniej kolejce włoskiej ekstraklasy.

Michał Kaczmarczyk
Malwina Smarzek w barwach Zanetti Bergamo Facebook / Zanetii Bergamo / Na zdjęciu: Malwina Smarzek w barwach Zanetti Bergamo
Przedostatnia kolejka rundy zasadniczej Serie A1 zaczęła się od mocnego akcentu, czyli dość niespodziewanego zwycięstwa Zanetti Bergamo, wciąż walczącego o ostatnie miejsce premiowane udziałem w ćwierćfinałach ligi. Trener Savino Del Bene Scandicci Carlo Parisi po meczu otwarcie przyznał, że jego zespół nie wszedł w spotkanie z właściwym nastawieniem i został za to słusznie skarcony.

Drużyna z Bergamo zagrała za to niemal perfekcyjne spotkanie, okraszone doskonałym rozwiązaniem trudnej sytuacji w drugim secie, ostatecznie wygranym 28:26. W tej części meczu świetnie spisała się Malwina Smarzek, która w całym starciu punktowała 20 razy (45 proc. skuteczności, 1 blok i as serwisowy) i przyćmiła swoim występem każdą rywalkę ze Scandicci.

Serie A: wymęczona wygrana zespołu Bartosza Bednorza, porażka ekipy Wilfredo Leona

Tym samym Zanetti Bergamo zachowało teoretyczne szanse na ósme miejsce, ale dzień później w Novarze padł wynik, który odebrał ekipie Smarzek wszelkie nadzieje. Bosca San Bernardo Cuneo, z Anną Kaczmar w składzie, urwało punkt Igorowi Gorgonzola Novara i zapewniło sobie miejsce w rundzie play-off. Drużyna polskiej rozgrywającej nie poddała się po dwóch przegranych setach i mimo bardzo dobrej postawy przeciwnika doprowadziła do tie-breaka, a kluczem do zdobycia ważnego punktu była Srna Mirković (21 pkt), która pojawiła się na boisku w drugim secie i została na nim do piątej partii, przegranej 12:15. Sama Kaczmar weszła na plac gry w połowie drugiego seta i dokończyła go w pierwszej szóstce, ale na tym zakończyła swój udział w starciu.

Tym samym już teraz wiadomo, że w 1/4 finału Serie A1 Imoco Volley Conegliano zagra z klubem z Cuneo, a Igor Gorgonzola Novara podejmie Il Bisonte Firenze. Musimy jeszcze poczekać na końcowy układ miejsc 3-6, gdzie mogą jeszcze nastąpić ważne zmiany. Swoją szansę wykorzystało Unet E-Work Busto Arsizio, które pokonało Epiu Pomi Casalmaggiore w czterech setach i potwierdziło swoją siłę przed rewanżowym meczem finału Pucharu CEV.

Drużyna Katarzyny Skorupy i Agnieszki Kąkolewskiej wyrównała wynik dzięki wygranej 32:30 w drugim secie, jednak w kolejnych partiach jej siła rażenia zmalała, a po drugiej stronie siatki rozszalała się Floortje Meijners, zdobywczyni aż 31 punktów. Porażka sprawia, że Epiu Pomi nie może być pewne szóstej lokaty, z drugiej strony widać, że Skorupa coraz lepiej zgrywa się z Kąkolewską, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość. "Kąka" punktowała 12 razy (40 proc. skuteczności), do tego zdobyła jednego asa serwisowego i pięć razy blokowała przeciwniczki.

Jakby mało było punktów traconych przez ligową czołówkę, swój mecz przegrał także zespół Joanny Wołosz, który przypłacił świetne rewanżowe spotkanie ćwierćfinału Ligi Mistrzów porażką 2:3 z Bancą Valsabbina Millenium Brescia. Stracone punkty i minimalne porażki w czwartym i piątym secie raczej nie powinny martwić Panter z Conegliano, jako że klub jest już pewien pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej, a skład posłany w bój przez Daniele Santarellego był wyraźnie rezerwowy. Jednak kontuzja rozgrywającej Marty Bechis jest już poważnym zmartwieniem. Wszystko wskazuje na to, że uraz lewej kostki, którego Włoszka doznała już w pierwszym secie ostatniego meczu, jest dość poważny i klub z Conegliano będzie musiał sprowadzić awaryjnie kolejną zmienniczkę Wołosz.

Nierówny, ale wygrany mecz ŁKS-u Commercecon. "Jesteśmy jak kobieta - bardzo zmienne w tej lidze"

Wyniki 25. kolejki Serie A kobiet:

Zanetti Bergamo - Savino Del Bene Scandicci 3:0 (25:22, 28:26, 25:16)

Unet E-Work Busto Arsizio - Epiu Pomi Casalmaggiore 3:1 (25:21, 30:32, 25:23, 25:16)

Banca Valsabbina Millenium Brescia - Imoco Volley Conegliano 3:2 (25:15, 17:25, 15:25, 28:26, 16:14)

Igor Gorgonzola Novara - Bosca San Bernardo Cuneo 3:2 (25:15, 25:18, 18:25, 23:25, 15:12)

Lardini Filottrano - Il Bisonte Firenze 1:3 (26:24, 21:25, 19:25, 21:25)

Club Italia Crai - Reale Mutua Fenera Chieri 3:1 (25:17, 25:22, 19:25, 25:23)

Pauzuje: Saugella Team Monza