Siatkarki też mają dość morderczego terminarza FIVB. "Tego wszystkiego jest za dużo"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Koki Nagahama / Na zdjęciu: Jordan Larson
Getty Images / Koki Nagahama / Na zdjęciu: Jordan Larson
zdjęcie autora artykułu

Natężenie spotkań w sezonie reprezentacyjnym i klubowym to nie tylko problem męskiej siatkówki. Słynna amerykańska siatkarka Jordan Larson przyznała, że chciała zawiesić na rok karierę, by uniknąć wypalenia zawodowego.

W tym artykule dowiesz się o:

Występująca w Eczacibasi Vitra Stambuł Amerykanka Jordan Larson w sezonie klubowym bierze udział nie tylko w rozgrywkach o mistrzostwo Turcji i krajowy puchar, ale także w Lidze Mistrzyń i Klubowych Mistrzostwach Świata. W każdym z tych turniejów jej klub zalicza się do grona faworytów, dlatego do czysto fizycznego zmęczenia dochodzi ogromna presja i odpowiedzialność za wynik.

Jakby mało było trudów, od maja Larson wraz ze swoją kadrą narodową będzie występowała w Lidze Narodów Kobiet, Pucharze Świata i interkontynentalnych kwalifikacjach olimpijskich, a do tego dochodzą także mistrzostwa strefy NORCECA. Nic dziwnego, że 32-letnia kapitan kadry USA poważnie zastanawiała się nad zawieszeniem kariery, by odpocząć przed igrzyskami w Tokio w 2020 roku.

Jest nadzieja? FIVB wysłuchała siatkarzy w sprawie morderczego terminarza

- Jeszcze w lutym nie wiedziałam, czy zamierzam występować w kolejnym sezonie. Życie staje się coraz trudniejsze z każdym kolejnym rokiem z dala od bliskich i rodziny, ale ostatecznie podjęłam decyzję, że będę dalej grać - przyznała słynna przyjmująca w rozmowie z portalem Volleyverse.com. Larson to jedna z tych postaci świata siatkówki, które nie boją się upominać o szacunek dla zdrowia sportowców i apelują do FIVB o przemyślenie napiętego terminarza międzynarodowych rozgrywek.

- Istnieje powszechny niepokój o możliwość wypalenia się. Niektórzy z najlepszych przedstawicieli naszego sportu spotkało się z działaczami FIVB w sprawie problemów z terminarzem. Tego wszystkiego zaczyna być za dużo i mam wrażenie, że poziom siatkówki spada właśnie przez to, że nasze ciała i umysły zwyczajnie nie są w stanie wytrzymać obciążeń. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat dojdzie do koniecznych zmian - uznała wicemistrzyni olimpijska z Londynu.

Najlepsi siatkarze świata od dłuższego czasu apelują do FIVB o zmianę w terminarzach rozgrywek federacji, a z polskich siatkarzy najczęściej na ten temat wypowiada się Michał Kubiak. - Trzeba pamiętać, że im więcej będzie spotkań, tym gorszej będą jakości. Bo ludzie są najzwyczajniej w świecie zajechani. Granie większej liczby spotkań to nie jest promocja siatkówki, a jej zabijanie - argumentował dwukrotny mistrz świata. W marcu we włoskie Bolonii odbyło się spotkanie przedstawicieli siatkarzy najlepszych drużyn świata i działaczy FIVB, podczas którego zawodnicy dzielili się swoimi doświadczeniami z licznych podróży w ramach Ligi Narodów i podkreślali, jak bardzo natłok spotkań przekłada się na późniejsze problemy zdrowotne w sezonie klubowym.

Finał LSK. Spełnione marzenie Krystyny Strasz. "Na to złoto czekałam bardzo długo"

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Mecz w Gdańsku obnażył polską piłkę. "Nikt nie powinien dolewać oliwy do ognia"

Źródło artykułu: