Liga Narodów Kobiet: wysoka wygrana USA. Japonia zepsuła debiut Bułgarii

Medalistki poprzedniej edycji Amerykanki i Turczynki zwyciężyły 3:0 na początek Ligi Narodów Kobiet. Debiutantki z Bułgarii urwały tylko seta Japonkom. Tijana Bosković zdobyła 25 punktów, a Ebrar Karakurt błysnęła skutecznością.

siatkarki reprezentacji USA Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji USA
Reprezentacja USA wygrała 25:8 drugiego seta w meczu z Belgią. W pierwszej i w trzeciej partii walka była bardziej wyrównana, ale za każdym razem ostatnie słowo należało do Amerykanek. W ten sposób zwyciężyły 3:0 i postawiły pierwszy kroczek w kierunku obrony trofeum. USA zdobyło prawie dwa razy więcej punktów atakiem niż naszpikowana siatkarkami z polskimi korzeniami Belgia. We wtorek zagrały Kaja Grobelna i Dominika Sobolska, a rezerwowymi były Dominika Strumiło i Karolina Goliat.

Po raz pierwszy w krótkiej historii Ligi Narodów Kobiet zaprezentowała się Bułgaria. Debiutantki zostały pokonane 1:3 przez Japonię. Trzy siatkarki z Azji zdobyły po kilkanaście punktów, a pięć bloków Mai Okumury to więcej niż wszystkich pozostałych Azjatek razem wziętych. Po stronie Bułgarii zagrała między innymi Petja Barakowa z Developresu SkyRes Rzeszów.

Grupa 2 (Ruse):

Belgia - USA 0:3 (23:25, 8:25, 22:25)

Bułgaria - Japonia 1:3 (23:25, 25:21, 19:25, 23:25)

Tabela grupy 2:

Mecze Punkty Sety
1. USA 1 3 3:0
2. Japonia 1 3 3:1
3. Bułgaria 1 0 1:3
4. Belgia 1 0 0:3

Mecze grupy 4 są rozgrywane w Belgradzie, gdzie kibice liczą na dominację Serbek. Na początek mistrzynie świata zwyciężyły 3:0 z Holenderkami. 25 punktów zdobyła Tijana Bosković, w podstawowym składzie były Sladjana Mirković i Bianka Busa, które w poprzednim sezonie reprezentowały Chemika Police. Zmienniczką była Jelena Blagojević występująca ostatnio w Developresie.

Turcja wygrała 3:0 z Koreą Południową. W tym meczu zbudowała mur na siatce. Zdobyła blokiem 17 punktów, a jej przeciwnik trzy. Najwięcej sześć razy blokowała Asi Kalac. Z kolei początkowo rezerwowa Ebrar Karakurt, po wczesnym pojawieniu się na boisku, zdobyła 19 punktów, a 16 z jej 20 ataków było skutecznych. W żeńskiej siatkówce to imponujący rezultat.