Liga Narodów Kobiet: Amerykanki wciąż niepokonane, serbska dominacja

Reprezentacja USA pokonała podczas turnieju w Conegliano Włoszki 3:2 i jako jedyna w tej edycji Ligi Narodów pozostaje niepokonana. W drugim spotkaniu tej grupy Serbia nie miała kłopotów z pokonaniem Dominikany w czterech setach.

Michał Kaczmarczyk
siatkarki reprezentacji USA Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji USA
Siatkarki pod wodzą Marcosa Kwieka tradycyjnie mogły liczyć na dyspozycję swojej największej gwiazdy Brayelin Elizabeth Martinez, dzięki której zdołały wyrównać stan rywalizacji z mistrzyniami świata. Jednak tego dnia lepsza była reprezentacja Serbii, która poza nieźle dysponowaną Aną Bjelicą miała inne chętnie punktującej siatkarki, na przykład Katarinę Lazović i znaną z występów w rzeszowskim Developresie Jelenę Blagojević.

Liga Narodów Kobiet. Polki pokonały Brazylię. Ireneusz Mazur pod wrażeniem taktyki sztabu szkoleniowego

Na nic zdały się aż trzy zmiany w wyjściowym składzie, dokonane przez Marcosa Kwieka przed startem czwartego seta. Europejski zespół był lepszy od Dominikanek w każdym elemencie gry; największy wpływ miała liczba punktowych zagrywek obu drużyn; zawodniczki Zorana Terzicia zmuszały karaibskie przyjmujące do kapitulacji aż 15 razy.

Zdecydowanie ciekawsza była rywalizacja Włoszek z Amerykankami, jako że po ich starciu któraś z drużyn musiała pożegnać się ze statusem niepokonanej w tej edycji Ligi Narodów. Pierwszy set wygrały siatkarki z USA, ale w dwóch kolejnych partiach zostały one zdominowane przez zdyscyplinowane i pewne siebie rywalki. Azzurre doskonale radziły sobie bez Paoli Egonu, nieobecnej w składzie z powodu urazu mięśnia; dobrze zastąpiła ją Indre Sorokaite, a do tego świetne wejście w mecz z rezerwy zaliczyły Alessia Orro i Elena Pietrini.

Po trzecim secie nieskuteczną Jordan Thompson zmieniła Andrea Drews, ale wpływ na wynik czwartego seta i doprowadzenie do tie-breaka miała nie tyle na roszada, co odrodzenie skrzydłowej Madison Kingdon i bezradne próby odnalezienia przez Włoszki rytmu gry po zejściu z boiska Miriam Sylli. Obrończynie złota LN sprzed roku poszły za ciosem w najważniejsze partii, która okazała się popisem Simone Lee. Jej punkty były motorem napędowym dla kadry USA, która wygrała 15:11 i przerwała zwycięską serię gospodyń turnieju w Conegliano.

Serbia - Dominikana 3:1 (25:17, 18:25, 25:12, 25:19)

Serbia: Bjelica (24), Lazović (16), Popović (13), Blagojević (13), Aleksić (7), Mirković (2), Pusić (libero) oraz Kubura, Antanasijević

Dominikana: Arias (4), Marte (3), Martinez J. (5), Rivera (5), De La Cruz (7), Martinez B. (17), Caro (libero) oraz Perez, Mejia (3), Pena (6), Gonzalez (7)

USA - Włochy 3:2 (25:22, 17:25, 23:25, 25:19, 15:11)

USA: Lee (13), Kingdon (19), Thompson (8), Ogbogu (12), Washington (5), Hancock (2), Courtney (libero) oraz Lake, Drews (8), Poulter (1)

Włochy: Sylla (14), Sorokaite (21), Chirichella (8), Bosetti L. (5), Malinov (4), Danesi (9), De Gennaro (libero) oraz Orro (3), Bosetti C. (1), Pietrini (14)

Liga Narodów Kobiet: kolejne zwycięstwo Japonek w Ankarze. Chinki rozgromiły Belgijki