KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mirosław Przedpełski o karze dla Michała Kubiaka. "Spodziewam się, że FIVB uzna ją za wystarczającą"

- Karę wymierzoną przez PZPS uważam za adekwatną. Spodziewam się, że FIVB uzna ją za wystarczającą - mówi o decyzji polskiego związku ws. Michała Kubiaka Mirosław Przedpełski, członek zarządu światowej federacji siatkarskiej.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Michał Kubiak WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Michał Kubiak
"Wydział Dyscypliny PZPS uznał winnym Michała Kubiaka popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego, polegającego na tym, że: "podczas wywiadu udzielonego w dniu 26 maja 2019 r. w programie "Prawda Siatki", opublikowanego w Internecie, użył określeń niezgodnych z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia społecznego.

Za powyższe wykroczenie zgodnie z paragrafem 33 ust. 1 i 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS Wydział Dyscyplinarny PZPS wymierzył Michałowi Kubiakowi karę nagany oraz karę zawieszenia w prawach Zawodnika na okres 6 meczów reprezentacji Polski" - komunikat o takiej treści wystosował we wtorek PZPS.

Sześciomeczowa dyskwalifikacja kapitana reprezentacji Polski jest konsekwencją jego niepochlebnych wypowiedzi o Irańczykach we wspomnianej "Prawdzie Siatki". Kubiak, który w czasie swojej kariery wielokrotnie kłócił się w czasie meczów z siatkarzami z Iranu, powiedział wówczas: - Oni zawsze grają takie niewiniątka, że są super i fajni, a my najgorsi. Ale moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. A tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją.

ZOBACZ WIDEO Vital Heynen zdobył ważny punkt dla Polski. "Nasz trener jest spostrzegawczy"

Czytaj także:
- Selekcjoner kadry Iranu przesłał wiadomość do Michała Kubiaka
- Irańska federacja złożyła oficjalną skargę do FIVB. "Chcemy wykorzenić ten problem"

Dodał, że resztki szacunku do ludzi z Iranu stracił w czasie tegorocznych klubowych mistrzostw Azji, gdy jeden z zawodników drużyny Matin Varamin prowokował go w czasie meczu, obrażając jego rodzinę.

Słowa mistrza świata z 2014 i 2018 roku dotarły do Iranu i rzecz jasna wywołały tam oburzenie. Prezes irańskiego związku Afshin Davari złożył skargę do FIVB. W liście do władz światowej siatkówki napisał, że Kubiak wzbudził wrogość wobec Irańczyków, że jest zaskoczony taką wypowiedzią zawodowego sportowca. Podkreślił też, że irańscy gracze szanują innych zawodników, a o Kubiaku zawsze wypowiadali się z szacunkiem.

Davari stwierdził, że kapitan Biało-Czerwonych musi odpowiedzieć za swoje słowa. Odpowiedział bardzo szybko, bo tempo, w jakim karę nałożył na niego PZPS, jest jak na siatkarskie warunki ekspresowe - od przewinienia minęło tylko dziewięć dni.

W tej sytuacji FIVB może zdecydować, że nie ma potrzeby, by Kubiak dwukrotnie odpowiadał za to samo przewinienie i odstąpi od ukarania go. Tym bardziej, że polski związek zareagował szybko i stanowczo oraz zastosował maksymalną sankcję w postaci sześciu meczów dyskwalifikacji.

- Karę wymierzoną przez PZPS uważam za adekwatną. W mojej ocenie FIVB uzna ją za wystarczającą - mówi nam Mirosław Przedpełski, członek zarządu światowej federacji. Z polskich działaczy to właśnie on najlepiej zna jej realia i sposoby działania. Jeśli jednak FIVB postanowi karę zaostrzyć, to raczej niezbyt dotkliwie. - Nie spodziewam się przedłużenia dyskwalifikacji, raczej ostrzeżenia lub grzywny - dodał Przedpełski.

Komisja Etyki FIVB, która rozpatrzy skargę Irańczyków, może zaproponować zarządowi federacji następujące kary: ostrzeżenie, reprymendę, karę finansową w wysokości do 10 tysięcy franków szwajcarskich, zawieszenie na okres do sześciu miesięcy. Wysokość sankcji różnicuje Panel Dyscyplinarny, który kwalifikuje przewinienia jako zwykłe lub poważne.

Jeśli Kubiak nie odwoła się od decyzji Wydziału Dyscypliny PZPS, karę dyskwalifikacji zacznie odbywać z początkiem turnieju Ligi Narodów w Urmii w Iranie, a zakończy z końcem turnieju w Mediolanie w ramach tych samych rozgrywek. Nie wystąpi w spotkaniach przeciwko Rosji, Iranowi, Kanadzie, Argentynie, Serbii i Włochom.

Jeśli potwierdzą się słowa Przedpełskiego, podwójny złoty medalista mistrzostw świata powinien być do dyspozycji Vitala Heynena w sierpniowych kwalifikacjach olimpijskich w Gdańsku i we wrześniu, gdy będą rozgrywane mistrzostwa Europy.

Jak oceniasz karę wymierzoną Michałowi Kubiakowi przez PZPS?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (83)
 • Marek Jazbor Zgłoś komentarz
  ZA TO IZRAELCZYCY SZANUJĄ POLSKICH SPORTOWCÓW
  SZACUN DLA ŻYDOWSKICH KIBCÓW . SZALOM
  • Marek Jazbor Zgłoś komentarz
   ZA TO IZRAELCZYCY SZANUJĄ POLSKICH SPORTOWCÓW
   SZACUN DLA ŻYDOWSKICH KIBCÓW . SZALOM
   • Scyzoryk1990 Zgłoś komentarz
    Najlepsze jak ''kibice'' z Polski wylewają żale jak np Spiridonow o nas mówi źle. Piszą źle chcą żeby go ukarali. Jak Kubiak zrobił to samo to Polacy go bronią no szczyt głupoty.
    • van Zgłoś komentarz
     A weź Michał daj już sobie spokój... odpocznij, po co Ci to? Olej tych co nie bronią Cię a jeszcze czynią JEDYNYM winnym.
     • Kain Zgłoś komentarz
      cóż, teraz zaczynają karać za słowa prawdy !!! ŻENADA !
      • Kibic____ Zgłoś komentarz
       Kubiak publicznie obraził cały naród Irański. Nawet jeśli jest jeden czy kilku chamów w druzynie (zdaniem Kubiaka) to czemu mówić publicznie, że cały naród jest dla niego niczym.
       Czytaj całość
       Nie kojarzę podobnych wypowiedzi Spiridonova o Polakach, a jeśli były PZPS, a nawet odpowiedniej rangi służby dyplomatyczne powinny reagować bo siatkarze kadry to osoby publiczne.
       • Radar Zgłoś komentarz
        Powiedział to o czym głośno 3/4 społeczeństwa nie mówi i w czym problem POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA I MULITKULTI qrwa rzygać się chce od tego...
        • Guliwer zg Zgłoś komentarz
         No qrwa,a gdzie wolność słowa ? ?, Je...ć taką federację
         • Andrzej Król Zgłoś komentarz
          I to się nazywa demokracja, rzygać mi się chce na taką demokrację która śmierdzi obłudą polityczną.
          • Kry Was Zgłoś komentarz
           Jak spiridonov obrażał polakow to mu putin brawa bil a federacja byla tak obs...na ze nawet nie przeszlo im przez mysl zeby sie odezwac
           • Janusz Głowala Zgłoś komentarz
            Z wymierzonej przez PZPS kary dla M.Kubiaka nasuwają się dwa wnioski: 1) panowie w czasie transmisji meczów reprezentacji Polski z Iranem na szczególnie u nich śpią albo ich nie interesuje
            Czytaj całość
            co dzieje się przy siatce: 2) żaden z tych panów nie był w wojsku.Gdyby ktoś był to wiedziałby ,że nadgorliwość to coś co jest gorsze od komunizmu i faszyzmu razem wziętych
            • Bogdan Romicki Zgłoś komentarz
             Irańczycy są tak dobroduszni i przyjacielscy jak im Allach nakazuje. Jaja sobie robią z nas. Dziwiłbym się gdyby PZPS odpuścił sprawę. A swoją drogą wymiana opinii sprowadzona do
             Czytaj całość
             przyjacielskiej rozmowy Kubusia Puchatka z prosiaczkiem czyni wszelkie posty plastusiowym pamiętnikiem.
             • Fajka13 Zgłoś komentarz
              Bojkot siatkówki!!! Sorry...gdzie można zdobyć listę sponsorów reprezentacji, by bojkotować ich produkty???
              Zobacz więcej komentarzy (31)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×