Krispol 1. liga: Stal Nysa pierwszym liderem, porażka Gwardii Wrocław

W sobotę rozegrano większość meczów inauguracyjnej kolejki Krispol 1. ligi. Pierwszym liderem została Stal Nysa, która przed własną publicznością rozbiła SMS PZPS Spała.

Łukasz Witczyk
siatkarze Stali Nysa Newspix / Mateusz Słodkowski / Na zdjęciu: siatkarze Stali Nysa
Źle sezon rozpoczęli siatkarze KFC Gwardii Wrocław, którzy ulegli na wyjeździe MCKiS Jaworzno 1:3. - Mieliśmy prawo czuć się pewnie po pierwszym wygranym secie. Chcieliśmy jeszcze bardziej zdusić przeciwnika, ale to się nie udało. Rywal się przebudził. Przestaliśmy kontrolować te pozornie łatwe zagrywki, z którymi dobrze radziliśmy sobie w pierwszym secie. I na które mieliśmy uważać właśnie w drugiej partii. Te zagrywki wydawały się być w miarę kontrolowane, wprowadzające i niestety, trochę nam pouciekały. Nie twierdzę, że to bezpośrednio zadecydowało o porażce w drugim secie. Później jednak pojawił się przestój, jeden błąd, za chwilę kolejny, ktoś nie skończył, poszedł blok od rywala i MCKiS się odrodził. Zrobiło się 1:1. Później mocne otwarcie w kolejnej partii przeciwnika, ale zaczęliśmy gonić, odpowiedzieliśmy. Była walka na noże, ale znowu odjechała nam końcówka. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego ostatecznie tak to się całościowo skończyło - mówił Arkadiusz Olczyk.

Stal Nysa nie miała żadnych problemów w starciu z uczniami z SMS PZPS Spała. Goście tylko w pierwszym secie starali się nawiązać walkę z ekipą z województwa opolskiego. W dwóch pozostałych partiach dominowali już podopieczni Krzysztofa Stelmacha. Liderem zespołu z Nysy był Łukasz Łapszyński, który zdobył 14 punktów.

Niespodziewaną porażkę w trzech partiach zaliczył Exact Systems Norwid Częstochowa. Zespół prowadzony przez Tomasza Wasilkowskiego uległ AZS-owi AGH Kraków. Zwycięski zespół w końcówkach setów utrzymywał nerwy na wodzy. Krakowian do triumfu poprowadzili Daniel Gąsior i Patryk Łaba.

Zwycięstwa w pierwszej kolejce odnieśli też siatkarze Lechii Tomaszów Mazowiecki, którzy ograli ZAKSĘ Strzelce Opolskie 3:1. Beniaminkowi nie pomogły posiłki z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Zagrali m.in. Kamil Semeniuk i Sebastian Warda. W czterech setach wygrały też MCKiS Jaworzno i BBTS Bielsko-Biała.

Po tie-breaku zwycięstwo zapewnił sobie APP Krispol Września. Drużyna ta przegrywała w Lublinie z miejscową LUK Politechniką 1:2, w dodatku będąc tylko tłem dla przeciwnika, ale zdołała odwrócić losy spotkania. Spora w tym zasługa Mateusza Lindy, który był czołowym graczem APP Krispolu.

W sobotę nie doszło do meczu pomiędzy AZS-em Częstochowa i KPS Siedlce. Wszystko z powodu braku licencji dla sześciokrotnych mistrzów Polski. Klub z Częstochowy ma możliwość odwołania się od decyzji komisji licencyjnej i nie jest wykluczone, że dołączy do rozgrywek Krispol 1. ligi.

Wyniki:

ZAKSA Strzelce Opolskie - Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 (23:25, 18:25, 25:20, 20:25)

Stal Nysa - SMS PZPS Spała 3:0 (25:22, 25:17, 25:17)

AZS AGH Kraków - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (25:18, 25:23, 25:20)

MCKiS Jaworzno - KFC Gwardia Wrocław 3:1 (14:25, 25:22, 25:19, 25:19)

Mickiewicz Kluczbork - BBTS Bielsko-Biała 1:3 (19:25, 25:17, 24:26, 20:25)

LUK Politechnika Lublin - APP Krispol Września 2:3 (24:26, 25:15, 25:16, 20:25, 11:15)

AZS Częstochowa* 0 0 0:0

* - AZS Częstochowa nie uzyskał licencji na grę w Krispol 1. lidze. Klub ma jeszcze możliwość odwołania się od decyzji komisji licencyjnej.

Krispol 1. liga: AZS AGH Kraków - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (galeria)