KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Liga Narodów. Ogłoszono zmiany dotyczące składów. Vital Heynen powinien być zadowolony

Światowa Federacja Piłki Siatkowej zmodyfikowała zasady dotyczące składów drużyn na tegoroczne rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie doszło do rewolucji w przepisach.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Vital Heynen Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Vital Heynen

Zachowane zostały zasady dotyczące liczby zawodników (zawodniczek) zgłaszanych na kolejnych etapach rejestracji drużyny do rozgrywek, tzn. 30 zawodników na formularzu O-2A, 25 zawodników na O-2 i ostatecznie 12-14 zawodników na formularzu O-2bis.

Zniesiono obowiązujące w zeszłym roku zasady dotyczące minimalnej liczby 6 zawodników z czternastki MŚ 2018, którzy musieli być obowiązkowo uwzględnieni w składzie na formularzu O-2, i minimalnej liczby 8 zawodników z czternastki VNL 2018 lub Challenger Cup 2018 do uwzględnienia w formularzu O-2, jeśli drużyna nie uczestniczyła w MŚ 2018.

Wprowadzono natomiast nową zasadę dotyczącą składu drużyn zakwalifikowanych do turnieju finałowego VNL 2020. Każda z uczestniczących w nim ekip musi w zgłoszonym na finał składzie (O-2bis) mieć minimum 10 zawodników, którzy byli obecni w składach (O-2bis) na co najmniej 9 meczach tegorocznych VNL, podczas któregokolwiek z 5 tygodni rozgrywek. Każdy ze wspomnianych 10 zawodników musiał w tych meczach znajdować się na boisku podczas minimum 30 procent akcji zakończonych punktem dla którejkolwiek ze stron.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Piekielnie trudne zadanie Dawida Kubackiego. "Stefan Kraft się obroni!"

Po zakończeniu fazy grupowej VNL 2020 FIVB potwierdzi zakwalifikowanym do finału drużynom listy spełniających powyższe kryteria zawodników.

Przed kilkoma tygodniami władze Światowej Federacji Siatkówki poinformowały, że zamierzają wprowadzić przepis, który ograniczy liczbę siatkarzy występujących w Lidze Narodów. Kadra miała zostać zmniejszona z 25 do 14. Ostatecznie jednak, pod presją federacji i szkoleniowców, między innymi Vitala Heynena, władze FIVB zrezygnowały z tego pomysłu.

Liga Narodów. Epidemia koronawirusa może wpłynąć na zmiany w kalendarzu. FIVB przygląda się sytuacji w Chinach

Prezes PZPS odpowiedział na apel Vitala Heynena. "Jeżeli będzie możliwość, będziemy rekomendować PLS skrócenie sezonu"

Czy FIVB podjęła dobrą decyzję, rezygnując z ograniczenia liczby zawodników zgłoszonych do gry w Lidze Narodów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • lammergeyer2 Zgłoś komentarz
  Wszyscy zwykle krytykują FIVB ale moim zdaniem ten akurat przepis ma sens. Nie powinno być tak, że jedni zawodnicy wywalczą awans a potem zupełnie inni pojadą na finał.
  • Miasto mistrzów - Kielce Zgłoś komentarz
   Vital postąpi tak samo jak w poprzedniej edycji, gdzie mieszał składem na każdym turnieju. Znając realia potencjału swobodnie awansujemy do finałowego turnieju.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×