Puchar Polski siatkarek: Od AZS-u Warszawa do Grupy Azoty Chemika Police. Tak wyglądały rozgrywki od 1932 roku

Dziewięć klubów sięgało w XXI wieku po Puchar Polski w piłce siatkowej kobiet. W ciągu ostatnich sześciu lat czterokrotnie trofeum trafiało do Grupy Azoty Chemika Police.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
siatkarki Chemika Police z Pucharem Polski w 2019 roku WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Chemika Police z Pucharem Polski w 2019 roku
Po raz pierwszy o Puchar Polski walczono w 1932 roku. Wówczas w dwumeczu pomiędzy AZS-em Warszawa a HKS-em Łódź lepsza okazała się ta pierwsza ekipa. Akademiczki wiodły prym w tych rozgrywkach aż do II wojny światowej. Po niej serię kilkuletnich dominacji miały takie ekipy jak Kolejarz Gdańsk i Start Łódź. Ta druga drużyna jest drugą najbardziej utytułowanym klubem w historii rozgrywek.

Zespół, który dziś występuje pod nazwą Grupa Azoty Chemik Police, w latach 1993-1995. sięgał po Puchar Polski trzy razy z rzędu. Wtedy o sile tej drużyny stanowiły m.in. Magdalena Śliwa i Małgorzata Niemczyk, późniejsze mistrzynie Europy. Później, od 1998 roku nastała era, w której Puchar Polski "krążył" między Kaliszem, Piłą, Bydgoszczą i Bielsko-Białą.

To właśnie BKS Stal Bielsko-Biała przewodzi w klasyfikacji medalowej rozgrywek, choć z Chemikiem wygrywa jedynie dzięki temu, że ma więcej udziałów w finale. Jeśli policzankom udałoby się zwyciężyć w Final Four w Nysie, wówczas stałyby się najbardziej utytułowaną drużyną w historii.

ZOBACZ WIDEO: Paweł Zagumny zachwycony umową z Tauronem. "To wisienka na torcie"

Pucharowa historia rywali ekipy z Pomorza Zachodniego jest dużo krótsza.
Developres SkyRes Rzeszów może pochwalić się dwoma awansami do najlepszej czwórki. W 2019 roku po raz pierwszy Rysice z Podkarpacia zagrały w ścisłym finale i przegrały z Chemikiem 0:3.

Z kolei DPD Legionovia Legionowo i SAN-Pajda Jarosław to absolutni debiutanci, jeśli chodzi o Final Four Pucharu Polski. Klub z Mazowsza, choć istnieje od 1957 roku, dopiero wraz z wejściem w XXI wiek zbudował drużynę seniorską. Dotąd w Legionowie koncentrowano się głównie na szkoleniu młodzieży, co zresztą nadal jest jednym z głównych celów DPD Legionovii.

Historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej ekipa z Legionowa zanotowała dopiero w sezonie 2011/2012 i od tego czasu występuje w niej nieprzerwanie. Dotąd największym sukcesem, jeśli chodzi o seniorki, jest szóste miejsce wywalczone w sezonie 2014/2015.

Na rozwój młodzieży stawia też istniejący od 2008 roku SAN-Pajda Jarosław. Piotr Pajda, współwłaściciel rodzinnej firmy produkującej biszkopty, postanowił zainwestować w siatkówkę kobiet. W sezonie 2019/2020 zespół zadebiutował na poziomie I ligi, a sam awans do najlepszej czwórki Pucharu Polski to już najlepsze osiągnięcie w historii klubu.

Jarosławianki sensacyjnie wyeliminowały w ćwierćfinale Grot Budowlanych Łódź. A ponieważ ŁKS Commercecon Łódź przegrał w w tej fazie z Grupą Azoty Chemikiem Police, po raz pierwszy od 2014 roku w turnieju finałowym zabraknie drużyny z Łodzi. Przez dwa ostatnie lata występowały w nim obie ekipy z Miasta Włókniarzy, a dwie edycje temu rozstrzygały między sobą kwestię zwycięstwa w rozgrywkach.

Czytaj też:

Puchar Polski kobiet. Magister prawa na boisku. Iga Wasilewska: "Życie B" odłożyłam na półkę

Filozofia trenerska Ferhata Akbasa. "Taki styl jest potrzebny w żeńskiej siatkówce"

Czy SAN-Pajda Jarosław wygra co najmniej jednego seta z Grupą Azoty Chemikiem Police?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×