Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Matura 2020: tutaj egzamin zdają przyszli reprezentanci Polski. "19 osób, jedna sala, otwarte okna i drzwi"

Już po raz 22. w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale odbędzie się egzamin maturalny. Pandemia koronawirusa spowodowała, że będzie to jednak wydarzenie wyjątkowe. Dotąd niespotykane.
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
W całej Polsce trwają przygotowania do egzaminu maturalnego PAP/EPA / Darek Delmanowicz / W całej Polsce trwają przygotowania do egzaminu maturalnego.

- 19 osób w jednej sali, dwumetrowe odstępy między stolikami, każdy z maturzystów może skorzystać z przyłbicy, otwarte okna i drzwi, środki dezynfekujące przez salą, przed ubikacjami - wylicza w rozmowie z WP SportoweFakty wicedyrektor ds. edukacji w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale, Andrzej Łysoń.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczne matury odbędą się z kilkutygodniowym opóźnieniem. Abiturienci mieli rozpocząć egzamin dojrzałości 4 maja. Decyzją ministra edukacji ten termin został ostatecznie przesunięty na 8 czerwca. W najbliższy poniedziałek setki tysięcy uczniów usiądzie w ławkach, aby napisać najważniejszy egzamin w ich dotychczasowym życiu.

Wszyscy zdrowi

W tym gronie będzie 19 uczniów siatkarskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale: 4 zawodniczki (siatkówka plażowa) oraz 15 zawodników (12 z odmiany halowej i trzech z "plażówki").

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Barcelona pokazała niesamowite nagranie. Zobacz, co wyczynia ten dzieciak!

- Wszyscy zadeklarowali, że są zdrowi, że nie mieli kontaktu z osobami chorymi na COVID-19, że nie przebywali na kwarantannie - tłumaczy Łysoń. - Gdyby ktoś nie spełnił tych warunków, nie mógłby przystąpić do egzaminu w tym terminie.

Po raz ostatni uczniowie SMS-u - podobnie jak innych placówek edukacyjnych - byli w szkole w Spale 11 marca. Potem nastąpiła przerwa w edukacji stacjonarnej spowodowana zagrożeniem epidemicznym. Ostatnie tygodnie swojej nauki w szkole średniej spędzili w domach.

Łysoń: - brali udział w edukacji zdalnej. Były i lekcje online, były i projekty, zadania domowe, itp. 

Nie spotkają się z kadrowiczami

Teraz - na czas egzaminów maturalnych - wrócą do Spały, do bursy. Zostaną zakwaterowani w jednoosobowych pokojach. Wszystko z powodu obostrzeń sanitarnych.

Obecnie w Spale trenuje reprezentacja Polski pod wodzą Vitala Heynena (TUTAJ przeczytasz więcej >>). W normalnej sytuacji maturzyści z pewnością skorzystaliby z okazji i podejrzeli, jak trenują ich dorośli koledzy. Przecież sami za kilka lat mają stanowić o sile polskiej reprezentacji.

 - Nie ma możliwości, że spotkają się z reprezentantami, nawet przypadkiem na stołówce - informuje Łysoń. - Centralny Ośrodek Sportu ma wszystko zaplanowane. Jest izolacja. Czasy są trudne, ale tak po prostu trzeba.

Dyrekcja SMS-u musiała również zadbać o specjalne środki sanitarne. Środek dezynfekujący będzie dostępny zarówno przez salą, w której uczniowie będą pisać maturę, ale również i przed ubikacjami.

Przyłbica dla każdego ucznia

A to nie wszystko. Matura odbędzie się w jednej sali, między ławkami będą dwumetrowe odstępy, każdy musi dojść do stolika w maseczce, potem może ściągnąć na czas egzaminu. - Przygotowaliśmy dla każdego ucznia przyłbicę i będziemy zachęcali do ich założenia na czas egzaminu - dodaje Łysoń. - To nie jest obowiązkowe, ale chcieliśmy jeszcze lepiej zabezpieczyć naszych podopiecznych.

- No i oby nie wiało za mocno - śmieje się wicedyrektor SMS Spała.

Dlaczego? Bo podczas egzaminów okna, jak i drzwi będą otwarte. Po to, aby stworzyć jak najbardziej zbliżone do zewnętrznych warunki. Wiadomo, że o wiele łatwiej o zakażenie w pomieszczeniach zamkniętych, a nie na otwartej przestrzeni.

A nerwy, presja? Jest większa niż w normalnych czasach? - Po pierwsze, mamy do czynienia ze sportowcami, którzy zazwyczaj lepiej radzą sobie z ciśnieniem, niż pozostali ludzie - przekonuje Łysoń. - A po drugie, mam wrażenie, że czas epidemii, edukacja zdalna trochę rozluźniły uczniów. Podejdą do matury na nieco większym luzie.

Na koniec wicedyrektor SMS-u pochwalił się, że od wielu lat wyniki maturalne w spalskiej szkole są lepsze niż średnia z całego kraju. - I wierzę w to głęboko, że tak będzie i w tym wyjątkowym czasie - twierdzi. 

Czytaj także: Vital Heynen pokazał zdjęcie z ogniska. "Drużyna silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek" >>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×