PlusLiga: Indykpol AZS Olsztyn wygrał z Cuprum Lubin w starciu o przełamanie

Indykpol AZS Olsztyn ma patent na Cuprum Lubin. Skorzystał w niego we wtorek, a odniesione tym razem zwycięstwo 3:0 jest jego pierwszym w sezonie PlusLigi.
siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn Newspix / KACPER KIRKLEWSKI / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn

Za drużynami były po trzy mecze, a że zdobyły w nich po punkcie, to nie miały żadnego powodu do zadowolenia przed bezpośrednim pojedynkiem. W ten sposób Cuprum Lubin i Indykpol AZS Olsztyn znaleźli się w tabeli wyłącznie przed MKS-em Będzin.

Cuprum nie wygrało we własnej hali z olsztynianami od listopada 2015 roku. W tym okresie Indykpol AZS sześć razy podbił Lubin i już w poprzednim sezonie zrobił to bez straty seta. W sumie wygrał cztery ostatnie spotkania z Miedziowymi, a na dodatek pokonał ich na piasku w cyklu PreZero Grand Prix. We wtorek wszystkie wspomniane passy gości zostały przedłużone.

Cuprum rozpoczął pierwszego seta od prowadzenia, a szturm na nieco ospałych przeciwników poskutkował wynikiem 14:9. Ta przewaga nie wystarczyła do odniesienia zwycięstwa, a Indykpol AZS dzięki udanym obronom zaczął przeprowadzać kontrataki z wykorzystaniem Damiana Schulza i Wojciecha Żalińskiego. Przyjezdni odwrócili wynik i zwyciężyli 25:22.

Zespół z Warmii dobrze rozpoczął pojedynek i był zbudowany skutecznym pościgiem. W drugim secie poszedł za ciosem. Początkowo rywalizacja była zażarta. W kluczowym momencie Indykpol zdobył dwa punkty od stanu 14:14 dzięki atakowi Wojciecha Ferensa z wykorzystaniem lubińskiego bloku. Od tego momentu przyjezdni prowadzili już nieustannie do końca partii i zwyciężyli 25:20. Na niewiele zdawały się przerwy na żądanie trenera Marcela Fronckowiaka - punkt w tabeli dopisali sobie goście.

Przyjezdni stanęli przed szansą ekspresowego zagwarantowania sobie kompletu "oczek" i nie zmarnowali jej. MVP meczu - Damian Schulz swoim atakiem na 13:10 zmusił trenera gospodarzy do zażądania kolejnej przerwy i choć Indykpol AZS musiał jeszcze kilkakrotnie gasić zapał gospodarzy, za każdym razem robił to skutecznie. Po wygranej 25:21 w trzecim secie wynik meczu brzmiał 3:0. Ostatni punkt zdobył potężnym serwisem Ruben Schott.

W drużynie z Olsztyna wystąpił między innymi Jędrzej Gruszczyński, który był zawodnikiem Cuprum w dwóch poprzednich sezonach. Po raz pierwszy od czasu rozstania z Miedziowymi miał możliwość zaprezentowania się w Lubinie i był to przyjazd udany tak dla niego, jak i pozostałych podopiecznych Daniela Castellaniego.

Cuprum Lubin - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (22:25, 20:25, 21:25)

Cuprum: Maruszczyk, Gunia, Tavares, Ferens, Smoliński, Jakubiszak, Jimenez, Szymura (libero) oraz Lorenc, Jakubiszak, Magnuszewski, Penczew.

AZS: Schott, Concepcion, Schulz, Żaliński, Teriomenko, Stępień, Gruszczyński (libero) oraz Woch, Andringa, Kapica, Droszyński, Poręba, Ciunajtis (libero).

14 MKS Będzin 5 1 4:15 386:456

Czy Indykpol AZS Olsztyn zajmie w sezonie zasadniczym PlusLigi wyższe miejsce niż Cuprum Lubin?