ME siatkarek. Czeszki postraszyły reprezentację Niemiec. W pozostałych meczach zdecydowane zwycięstwa faworytek

Za nami cztery piątkowe spotkania w mistrzostwach Europy siatkarek. Zdecydowanie najwięcej emocji było w starciu reprezentacji Niemiec i Czech. Niemki niespodziewanie miały wiele problemów. Pozostałe mecze zakończyły się wynikiem 3:0.

Dawid Franek
reprezentantki Niemiec Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentantki Niemiec
W pierwszych piątkowych spotkaniach polskich kibiców najbardziej interesowała rywalizacja Niemiec i Czech. Oba zespoły znajdują się bowiem w tej samej grupie, co polskie siatkarki. Od samego początku zarówno Niemki, jak i Czeszki popełniały sporo błędów. Szczególnie nasiliły się one pod koniec pierwszej partii, która ostatecznie padła łupem Niemek, które wygrały ją 25:23. Na fali zwycięstwa w pierwszym secie podopieczne trenera Felixa Koslowskiego świetnie rozpoczęły następnego seta, prowadząc już 7:1.

Na nic to się jednak nie zdało, bo później Czeszki wyraźnie przejęły inicjatywę. W końcówce zmiażdżyły swoje rywalki i wygrały seta 25:20. Niemki były wyraźnie spóźnione w obronie oraz popełniały więcej indywidualnych błędów. Często w ataku grano na Louise Lippmann, która kończyła mało piłek.

Oglądając trzecią partię, można było mieć deja vu z poprzedniego seta. Niemki w pewnym momencie znów uzyskały sporą przewagę (17:10) i ponownie w końcówce ją straciły. Czeszki przy życiu były utrzymywane głównie dzięki kapitalnej grze w ataku Michaeli Mlejnkovej. W najważniejszych momentach Czeszka kończyła wszystkie piłki. Ostatecznie jednak reprezentacja Niemiec po raz drugi nie dała sobie odebrać zwycięskiego seta i zwyciężyła 25:23.

Czwarty set był ostatnim w tym spotkaniu. W pewnym momencie wydawało się, że Czeszki doprowadzą do tie-breaka, bo prowadziły już 18:16. W jednej chwili jednak wszystko się zmieniło. Na boisko weszła Hanna Orthmann, która grała bardzo dobrze zarówno w ataku, jak i w przyjęciu. Niemki ostatecznie wygrały 25:21 i cały mecz 3:1. Po pojedynku z Czeszkami mają jednak o czym myśleć, bo ich gra pozostawiała wiele do życzenia. Z kolei, jeśli reprezentacja Czech zamierza odnosić sukcesy, to musi poprawić skuteczność w przyjęciu, bo ten element zaważył o porażce.

W pozostałych trzech równolegle rozgrywanych spotkaniach również nie było większych niespodzianek. W grupie D Holandia rywalizowała z Finlandią. Holenderki stłamsiły swoje rywalki. Zanotowały pewne zwycięstwo 3:0. Dwa sety zakończyły się wynikiem 25:10. Z kolei w grupie A rywalizację na turnieju zainaugurowały Belgijki oraz Azerbejdżanki.

Reprezentacja Belgii wygrała 3:0, ale nie bez problemów. Drugi set zawodniczki grały na przewagi. Zakończył się on wynikiem 26:24. Wśród Belgijek prym wiodła Britt Herbots, która zdobyła 20 punktów.

W grupie C rywalizację zainaugurowały reprezentacje Włoch oraz Białorusi. Tutaj Włoszki również wywiązały się z roli faworytek i wygrały 3:0.