Totalna dominacja! Polscy siatkarze mistrzami świata! Czterech Biało-Czerwonych w drużynie turnieju

Reprezentacja Polski siatkarzy nie znalazła godnego siebie rywala na turnieju mistrzostw świata U-19 w Teheranie. Podopieczni Michała Bąkiewicza w finale mundialu pokonali Bułgarię 3:0. W drodze po złoto nasz zespół stracił tylko jednego seta!

Jacek Pawłowski
reprezentanci Polski u19 Materiały prasowe / volleyballworld.com / Na zdjęciu: reprezentanci Polski u19
Utwór "The final countdown", odegrany pod koniec rozgrzewki, pozwolił obu ekipom wczuć się w atmosferę finału. Faworyta meczu o złoto mundialu trudno było wskazać, choć to Polacy przystąpili do niego jako niepokonani. Bułgarzy na swoim koncie mieli jedną porażkę, poniesioną już w drugiej kolejce fazy grupowej z Rosją. Rywalom zrewanżowali się jednak w kluczowym momencie, wygrywając starcie o finał 3:2. Decydującą partię, podopieczni Martina Stoewa triumfowali 15:13 w decydującym secie.

Podopieczni Michała Bąkiewicza rozpoczęli spotkanie nie najlepiej, jednak szybko opanowali nerwy i przejęli inicjatywę, utrzymując niewielką przewagę. Doskonale radzili sobie Tytus Nowik i Piotr Śliwka. Ten drugi imponował zwłaszcza technicznymi zagraniami, z których dotychczas słynął jego starszy brat Aleksander. Nad wszystkim panował Kajetan Kubicki, odpowiedzialny za rozdzielanie piłek. Rywale nie byli w stanie go rozszyfrować. Efekt to pewna wygrana na inaugurację.

W drugiej odsłonie rywale ponownie posiadali inicjatywę tylko na początku seta. Przerwa wzięta przez Michała Bąkiewicza przy stanie 7:7, przyniosła oczekiwany efekt. Biało-Czerwoni grali spokojnie i konsekwentnie w polu zagrywki oraz skutecznie blokiem. Ekipa Martina Stoewa z kolei prezentowała się coraz bardziej nerwowo, w efekcie powiększając straty. Nasi siatkarze po tym, jak odskoczyli na pięć oczek, kontrolowali przebieg partii. Ekipa znad Morza Czarnego również tym razem nie miał wiele do powiedzenia.

Trzecia odsłona przebiegała już pod pełną kontrolą naszych zawodników. Polacy tym razem prezentowali się bardzo pewnie, wytrącając Bułgarom z rąk wszystkie argumenty. Rywale, będąc pod presją, co prawda prezentowali się lepiej niż na początku starcia, jednak nawet przez moment nie byli w stanie zagrozić Biało-Czerwonym. Podopieczni Michała Bąkiewicza triumfowali po raz trzeci, pieczętując tym samym spektakularny sukces. Po sześciu latach przerwy w mistrzostwach świata U-19 siatkarzy ponownie na najwyższym stopniu podium znaleźli Polacy! Nasz zespół po triumf sięgnął w wielkim stylu, tracąc w całej rywalizacji zaledwie jednego seta!

Polska - Bułgaria 3:0 (25:20, 25:19, 25:19)

Polska: Majchrzak, Szymandera, Kubicki, Nowik, Kufka, Śliwka, Hawryluk (libero);

Bułgaria: Bouchkov, Garkow, Palew, Nikolov, Tatarov, Bodurov, Mitov (libero) oraz Tassev, Nachew, Nikolow, Antov.