Z dużej chmury mały deszcz. Polacy mają godnego rywala do złota

Odmłodzona kadra Italii idzie przez ME siatkarzy jak burza. Włosi w drodze do półfinału stracili tylko dwa sety, a w ćwierćfinale ograli Niemców 3:0. Dość nieoczekiwanie wyrastają na jednych z kandydatów do złota.

Arkadiusz Dudziak
reprezentacja Włoch w meczu z Niemcami Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: reprezentacja Włoch w meczu z Niemcami
W pierwszym ćwierćfinale rozgrywanym w Ostawie Niemcy zmierzyli się z Włochami. Ten mecz wyłaniał półfinałowego rywala dla Serbów, którzy we wtorek ograli Holendrów bez straty seta. Włosi na tym turnieju jeszcze nie przegrali, mimo że grają w większości młodymi zawodnikami. Stracili dotychczas jedynie dwa sety. Z kolei Niemcy na tegorocznych ME musieli tylko uznać wyższość Francji.

Mimo efektownego bloku Tobiasa Kricka na początku premierowej partii (2:0), to Włosi później wrzucili piąty bieg i budowali przewagę. Wywierali ogromną presję swoją zagrywką, co uniemożliwiało Niemcom wyprowadzenie skutecznego ataku i skutkowało ich błędami (7:11). Słabo grał lider Grozer, dzięki czemu gracze Italii powiększyli przewagę do sześciu "oczek". Włoska ekipa prezentowała się lepiej w każdym elemencie, kompletnie zamurowali siatkę, a bezradni rywale mogli się tylko przyglądać, jak piłka wracała na ich stronę. Pierwszą partię zakończył atak Alessandro Michieletto (25:13).

Wyrównany początek drugiej partii zapowiadał, że doświadczymy znacznie więcej emocji. Jednak z czasem Włosi znowu zaczęli wywierać presję zagrywką, wykorzystywali błędy rywali, coraz lepiej czytali ich grę i odskoczyli na pięć punktów. Wprawdzie dzięki dobrej zagrywce Niemcy zbliżyli się na trzy "oczka", ale w końcówce znowu zdominowali rywali w każdym aspekcie. Wygrali bez większych problemów i byli o krok od awansu do strefy medalowej (25:18).

Wyrównany był także początek trzeciej odsłony. Za sprawą kontry zakończonej przez Linusa Webera nasi zachodni sąsiedzi wygrywali dwoma punktami, ale Włosi błyskawicznie wyrównali. Gracze z Półwyspu Apenińskiego jednak cały czas lepiej czytali grę rywali, kończyli kontry, dobrym atakiem popisał się Daniele Lavia (15:12). Niemcy pogorszyli się w przyjęciu i nie mogli skończyć ataku, po bloku Simone Giannelliego przegrywali już pięcioma punktami. Gracze Italii nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa, a przypieczętowała je autowa zagrywka Moritza Karlitzka.

Półfinał Włosi zagrają z Serbami w sobotę 18 września. Nie znamy jeszcze godziny rozpoczęcia meczu.

Włochy - Niemcy 3:0 (25:13, 25:18, 25:19)

Włochy: Giannelli, Galassi, Anzani, Michieletto, Lavia, Pinali, Balaso (libero)

Niemcy: Kaliberda, Grozer, Brehme, Karlitzek, Zimmermann, Krick, Zenger (libero) oraz Tille, Schott, Krage, Weber

Mistrzostwa Europy 2021. To pytanie powraca jak bumerang. "Nie rozmawiajmy już o tym"
Mistrzostwa Europy siatkarzy. Vital Heynen: Mogę tylko wejść do szatni i bić brawo