KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mamy potwierdzenie! Jest pierwszy oficjalny kandydat na prowadzenie reprezentacji Polski

Kilkanaście dni temu tureckie media poinformowały, że Ferhat Akbas jest zainteresowany pracą trenera reprezentacji Polski siatkarek. Turecki szkoleniowiec odpowiada na te doniesienia w rozmowie z WP SportoweFakty.

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Ferhat Akbas Materiały prasowe / Grupa Azoty Chemik Police / Na zdjęciu: Ferhat Akbas
Dominika Pawlik, WP SportoweFakty: Czy to prawda, że chce pan zostać trenerem reprezentacji Polski siatkarek?

Ferhat Akbas, trener Eczacibasi VitrA Stambuł: Zawsze staram się odpowiadać wprost i nie uciekać do politycznych odpowiedzi, więc tak, prowadzenie reprezentacji Polski byłoby dla mnie wielkim zaszczytem. Mam świetny kontakt z zawodniczkami. Znam ligę, szczegóły dotyczące polskiej siatkówki, jej dynamikę. Według mnie prowadzenie tej drużyny odpowiadałoby mojej ścieżce kariery. To byłoby o tyle dobre, że nie pracowałbym bezpośrednio w lidze, ale obserwowałbym ją z boku. Wcześniej pracowałem przez dwa sezony w Grupie Azoty Chemik Police. Wygrałem kilka trofeów, więc wiem, jak ona funkcjonuje od środka.

Czy Eczacibasi zgodzi się na łączenie pracy klubem i kadrą?

Według mnie tak. Praca z reprezentacją Polski nie byłaby problemem. Byłoby to dobre również dla mojego klubu i rozwoju. Wszyscy w Turcji znają siłę polskiej kadry, więc sądzę, że Eczacibasi byłoby w stanie to zrozumieć.

ZOBACZ WIDEO: Łukasz Kaczmarek po brązowym medalu mistrzostw Europy: "Nie musimy nikomu nic udowadniać"

To nie byłby pierwszy raz, jeśli chodzi o reprezentację, bo pracował pan z innymi drużynami narodowymi w przeszłości.

Tak, w reprezentacjach Turcji i Japonii. Jeśli chodzi o ligę, to były to Chiny, Rumunia, Turcja, no i Polska. Praca w reprezentacji Polski to byłoby dla mnie zupełnie nowe wyzwanie.

W czasie, kiedy pracował pan w Polsce, podjął wyzwanie nauki naszego języka. Czy to będzie kontynuowane?

Mogę obiecać, że będę uczył się języka polskiego, żeby w przyszłości komunikować się w Polsce po polsku. Oczywiście jeśli uda mi się zyskać tę posadę, włożę w to jeszcze więcej wysiłku, by cały czas polepszać swoje umiejętności językowe.

Po dwóch latach spędzonych w naszym kraju atutem będzie zrozumienie tego, o czym się mówi? 

Zgadza się. Kiedy dwie osoby rozmawiają po polsku, zaczynam rozumieć temat,  mogę zrozumieć kluczowe słowa. Oczywiście umiem powiedzieć podstawowe wyrażenia, rozumiem znacznie więcej. Po jakimś czasie poczułem, o co chodzi w tym języku i wiem, że teraz już łatwiej idzie mi jego nauka.

Oglądał pan mecze Polek w ostatnim sezonie kadrowym? Mają większy potencjał niż pokazały to wyniki?

Oglądałem wszystkie spotkania i uważam, że Polki mogą znaleźć się w światowej czołówce. Nie chcę mówić o potencjale, ale o sile tego zespołu. Już teraz ta drużyna jest bardzo mocna, ale według mnie będąc w cieniu męskiej drużyny, można będzie to zmienić, popchnąć w innym kierunku. Nie chcę też mówić tylko o przyszłości polskiej siatkówki, bo wiele zespołów teraz będzie się odmładzać. Mogę powtórzyć: Polki nie będą dobre w przyszłości, bo one już teraz są mocne. Mają sporo atutów.

Co jest największą i najsilniejszą bronią, jeśli chodzi o polską drużynę?

Mają szeroki skład i wiele zawodniczek, które na danej pozycji mogłyby grać w kadrze. Tego lata można było złożyć jeszcze jedną reprezentację, która mogłaby zmierzyć się z tą, która brała udział w turniejach i nie jest powiedziane, że na pewno wygrałaby ta turniejowa kadra. Pewnie wynik byłby bardzo wyrównany, takie jest moje zdanie. Silne jest rozegranie, podobnie jak oba skrzydła. Środkowe są siłą tej kadry od wielu lat, podobnie jest na pozycji libero, są tam znakomite siatkarki. Tak naprawdę nie ma żadnej pozycji, na której byłyby braki. Są mocne charaktery, pracowitość i grupa bardzo młodych zawodniczek, które już nawet występowały za granicą i w Tauron Lidze, grały na świetnym poziomie.

A słabości?

To drużyna, która ciągle uczy się wygrywać. Nad tym trzeba bardzo pracować. Ponadto potrzeba lepszej komunikacji, organizacji na boisku.

Pracował pan dwa lata w Chemiku, udało się pogodzić m.in. polską i turecką mentalność, bo za tą współpracą przyszły wyniki. 

Miałem szczęście, że współpraca z zawodniczkami ułożyła się naprawdę dobrze. Szybko zrozumiały i zobaczyły, jak chcę z nimi pracować i to przyniosło efekty i dobre wyniki. Jeśli więc zrozumiemy się nawzajem, dołożymy potencjał i siłę, to ponownie wszystko poukłada się tak, jak trzeba.

Wyjaśnijmy na koniec jedną rzecz: nie opuścił pan Chemika, bo coś było nie tak tylko dlatego, że dostał pan ogromną szansę w Turcji?

Zgadza się. Jak wszyscy wiedzą, wygraliśmy z Chemikiem wszystkie możliwe trofea. Dostałem szansę od jednego z największych klubów na świecie, Eczacibasi Stambuł. To zespół z mojego kraju, a projekt, który mi przedstawiono, bardzo mi się spodobał. To kolejny krok w mojej karierze trenerskiej, no i kolejne wyzwanie, żeby sprawdzić mój system. Miałem wiele pytań, zanim podjąłem to wyzwanie i opuściłem Polskę. W waszym kraju żyło mnie się bardzo dobrze i podjęcie decyzji o zmianie było trudne. Doszło jednak do sytuacji, w której jedne drzwi się zamknęły po to, żeby kolejne mogły się otworzyć.

Czytaj też:
Młodość kluczem do złota. "To najważniejszy dzień mojego życia"
Nagły zwrot ws. trenera Polek!

Czy Ferhat Akbas sprawdziłby się w roli trenera reprezentacji Polski siatkarek?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (22)
 • Falubaz-ZG Zgłoś komentarz
  Kariera i lans.
  • klick12 Zgłoś komentarz
   Pokazał, gdzie ma nasze zawodniczki i wyjechał. Niech się lansuje gdzie indziej
   • Grieg Zgłoś komentarz
    @Ksawery Darnowski: Nie popadajmy w skrajności. Gdy Nawrocki obejmował kadrę w 2015 r., siatkarki grały na zapleczu World Grand Prix i były w nieciekawej sytuacji kadrowej (większość
    Czytaj całość
    Złotek już zakończyła karierę), a cztery lata później awansowały do Final Six Ligi Narodów i otarły się o medal ME oraz dwukrotnie o awans do IO. Problem w tym, że selekcjoner jakby wolał pozostać na tym etapie i zamiast wpoić im, że mogą nie tylko powalczyć z najlepszymi, ale i wygrywać, to w tym roku w meczach ze średniakami wciąż wygłaszał na czasach teksty w rodzaju: "z tym przeciwnikiem musi być na styku".
    • Wojtek Rakowski Zgłoś komentarz
     Hejt w wykonaniu -jk323-jest obrzydliwy,piszesz o swoich kompleksach,nic w życiu nie osiągnąłeś,pozostaniesz małym gnojkiem.
     • sarenka 01 Zgłoś komentarz
      Bardzo dobry kandydat, bystry, młody, ambitny, z twardej tureckiej szkoły życia. Tam aby grać trzeba to sobie wywalczyć na boisku. Skończy z matolstwem boiskowym naszych niektórych
      Czytaj całość
      dziewczyn. Jest w stanie stworzyć w tym krótkim czasie zespół, który będzie w stanie przeciwstawić się dobrą grą czołowym zespołom świata. Na medal nie liczę, zbyt wcześnie i nie z tą kadrą, ale na walkę i skuteczną grę grę z najlepszymi, a nie wyżebrywanie pojedynczych setów. Z uwagi na brak oficjalnych deklaracji np. Antigi, stawiam na niego.
      • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
       Każdy będzie lepszy od Nawrockiego. Przez 6 lat pracować i niczego nie osiągnąć - to trzeba mieć wyjątkowy talent. To taki drugi Sasin, za co się nie weźmie, wszystko dokumentnie
       Czytaj całość
       sp*****li.
       • collins01 Zgłoś komentarz
        Podoba mi sie pozytywne mnastawienie tego faceta.Dużo trenowal,byl w naszym kraju,ma w głowie siatke Turczynek ktore dzisiaj sa jednymi z najlepszych...Sprawdzi sie w boju to pogadamy ale na
        Czytaj całość
        chwile obecną,nie wahalbym sie dać mu tej posady.
        • emcanu Zgłoś komentarz
         Gdyby wybór był między nim a Vitalem, to postawiłbym na niego
         • Aga3333 Zgłoś komentarz
          mozecie podziekowac Czarusiowi. Heyenen nic juz z tym nie zrobi, bo los siatkarek juz jest przesadzony.
          • Legionowiak Zgłoś komentarz
           Dobrze, że ten Turek startuje. Oby jeszcze Heynen złożył kandydaturę na trenera naszych siatkarek! Dopiero będzie twardy orzech do zgryzienia, kto zostanie następcą dzbana Nawrockiego:
           Czytaj całość
           Akbas czy Heynen! Turecka precyzja czy belgijskie szaleństwo na parkiecie! Gdybym miał wybierać trenera, to wybrałbym chyba "szalonego Belga". Heynen jest w stanie posprzątać bałagan, który sam sobie zrobił idiota Nawrocki! Mam wielką nadzieję, że nowy selekcjoner naszych dziewczyn (czy Akbas, czy Heynen) będzie budował kadrę, w której liderką gry i zespołu Zuzanna Górecka. Ja uważam, że dla Zuzy idealnym trenerem byłby "szalony Belg" niż Akbas (z całym szacunkiem). Tylko, żeby jej szybko skreślali z kadry, bo tego nigdy nie daruję! Bez niej sobie nie wyobrażam reprezentacji Polski siatkarek! Oglądam kadrę siatkarek tylko ze względu na Zuzę. Jeszcze zobaczycie, że swą grą i charakterem, Zuzanna Górecka będzie zachwycać nie tylko mnie jednego, ale większość fanów naszych siatkarek! Byłbym zachwycony, gdyby tak naszą kadrę zbudował Akbas lub Heynen!
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×