KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Andrzej Grzyb przed wyborami w PZPS: Czarnecki prezesem teraz, Świderski w kolejnej kadencji [OPINIA]

Ryszard Czarnecki nowym prezesem PZPS, a Sebastian Świderski jako wiceprezes, który przygotowuje się do przejęcia władzy w kolejnej kadencji - taki podział stanowisk w związku byłby najlepszy zdaniem wieloletniego działacza Andrzeja Grzyba.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
zawodnicy reprezentacji Polski i Serbii PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: zawodnicy reprezentacji Polski i Serbii
Andrzej Grzyb, wieloletni działacz PZPS, były kierownik reprezentacji Polski i były dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie:

27 lub 28 września Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze wybierze prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej na kolejne lata. Wśród siedmiu kandydatów jest kilku liderów, którzy wystartują w ostatecznym głosowaniu.

Mam nadzieję, że w tych wyborach wygrają specjaliści. Bardzo dobrych kandydatów jest moim zdaniem kilku. Ze względu na specjalizacje startujących osób można bardzo precyzyjnie rozdzielić role w prezydium związku tak, aby każdy zajmował się tym, na czym zna się najlepiej.

W roli prezesa widzę Ryszarda Czarneckiego. Dlaczego? Przy obecnym układzie sił w parlamencie mógłby dzięki swoim kontaktom, między innymi w spółkach skarbu państwa, ściągnąć do siatkówki wielu potężnych sponsorów. Robi to z bardzo dobrym skutkiem już od pewnego czasu. Jego działalność widać nie tylko w PZPS-ie, ale i w okręgowych związkach siatkówki oraz w klubach siatkarskich.

Sebastian Świderski byłby najlepszy jako wiceprezes. Przemawia za nim piękna sportowa kariera, znajomość kilku języków obcych oraz kontakty w świecie sportu. W ostatnich latach świetnie kierował Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, klubem, który wygrał Ligę Mistrzów. Wśród siatkarskich działaczy jest wschodzącą gwiazdą. W ciągu kilku następnych lat nabrałby doświadczenia, a w następnej kadencji zmienił w roli sternika związku Czarneckiego.

Jednym z wiceprezesów powinien zostać też Mirosław Przedpełski. To doświadczony działacz, który jest w zarządach europejskich oraz światowej federacji siatkarskiej, CEV i FIVB. Ma świetne rozeznanie w sprawach światowych, dlatego mógłby pełnić rolę wiceprezesa do spraw międzynarodowych.

Rolę sekretarza, która jest bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza dla funkcjonowania PZPS-u, powierzyłbym Konradowi Piechockiemu. Od 20 lat kieruje Skrą Bełchatów, jego doświadczenie i znajomość siatkówki, zarówno od strony merytorycznej, jak i finansowej, jest bezcenna. Jako sekretarz mógłby wykorzystać swoją ogromną wiedzę.

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa: Uważam, że wybory w PZPS powinny wrócić do cyklu olimpijskiego. Delegaci na walne zgromadzenie powinni się zastanowić nad tym, żeby kadencja obecnego prezesa i zarządu była trzyletnia, tak aby kolejne wybory odbywały się w latach olimpijskich. Po pierwsze według mnie wybory w polskich związkach sportowych powinny odbywać się przed igrzyskami. Po drugie w 2024 roku będzie wiadomo, czy obóz polityczny związany z Ryszardem Czarneckim wciąż będzie sprawował władzę w Polsce, a co za tym idzie czy Czarnecki jako prezes będzie w stanie utrzymać taką samą skuteczność w zdobywaniu wsparcia finansowego dla siatkarskiej centrali i okręgowych związków.

Czytaj także:
Konflikt legendy z kapitanem
"Byłbym nienormalny". Znany trener zabrał głos ws. pracy z reprezentacją Polski

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Bijatyka na ostro. To miał być spokojny mecz
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (19)
 • Josh1982 Zgłoś komentarz
  Sebastian Świderski na prezesa, młody i zna się na siatkówce. Sebastian!!!
  • Kalina69 Zgłoś komentarz
   Pan Grzyb czuje kasę i tylko kasę. Rozumiem, że mu nepotyzm i przekupstwo za nieswoja kasę nie przeszkadza. Jest taki zawód gdzie bierze się 2 stówy, robi swoje, płucze usta i idzie
   Czytaj całość
   dalej po kolejne 2 stówy ... miłego dnia panie grzybie, proszę pamiętać o wodzie.
   • wisus Zgłoś komentarz
    Jak najdalej polskiej siatkówce od rządzącego Gangu Olsena którego przedstawicielem jest Czarnecki Richard ksywa "Kilometrówka"
    • panda25 Zgłoś komentarz
     Panie Wojnarowski, proszę zadać pytanie R. Czarneckiemu - w imieniu myślę, że niemałej grupy kibiców siatkówki - w którym miejscu zaczyna się i kończy się ludzka przyzwoitość?
     Czytaj całość
     Która wprost kazałaby odstąpić od pomysłu kandydowania gdziekolwiek (choć na tym portalu najbardziej interesuje mnie obszar sportowy)? Zdanie Andrzeja Grzyba przyjmuję do wiadomości. Tyle, że jest ono dowodem na to, że też już tej granicy przyzwoitości nie dostrzega...
     • docXX Zgłoś komentarz
      Nie ma to jak podpłacić by mieć dobrą opinię :) Ciekaw jestem ilu delegatów popiera PiS...
      • karolek z pis Zgłoś komentarz
       przeprasza, chyba jednak nie o tego grzyba szlo, mialem na mysli A. Grzyba z psl z okolic Ostrzeszowa
       • karolek z pis Zgłoś komentarz
        A. Grzyb ?? moj kolega z klasy w LO ?? psl nigdy nic madrego nie zrobilo, zawsze bylo przystawka do wladzy, to juz emetyt wiec niech zakopie sie na tej swojej wsi i wiecej glosu nie zabiera
        • karolek z pis Zgłoś komentarz
         nakradl unie na 100 rys euro, teraz okazuje sie ze naklamal byle tylko byc nominowanym, no coz , pochodzi w katolickiego kraju i do tego jeszcze pis, dlaczego sie dziwicie ??
         • obiektywny Zgłoś komentarz
          Ten Grzyb to się chyba z h..a urwał!
          • Kostek24 Zgłoś komentarz
           Jak najdalej Czarneckiego od siatkówki, żużla i w ogóle sportu polskiego, chociaż jest ,,mistrzem" w rolowaniu kasy Unijnej - słynne kilometrówki
           • Ave Silessia Zgłoś komentarz
            Kiedy Sportowe Fakty przestaną promować tego "pana" ?
            • niepodważalny autorytet Zgłoś komentarz
             Czarnecki w ogóle NIE WCHODZI W RACHUĘ!!! Miejsce PRZESTĘPCÓW JEST W WIĘZIENIU a nie na salonach!!! Tej kandydatury nie wolno dopuścić do głosowania bo to OŚMIESZA CAŁY PZPS i te
             Czytaj całość
             wybory!!! Może WRESZCIE WYPOWIEDZĄ SIĘ SIATKARZE - czy mają ochotę aż tak być zdegradowani w opinii społecznej NIE TYLKO W POLSCE, która będzie bezpośrednią KONSEKWENCJĄ takiego (ewentualnego ) wyboru na Prezesa PZPS-u.
             • niepodważalny autorytet Zgłoś komentarz
              Czarnecki w ogóle NIE WCHODZIW RACHUBĘ!!!! Miejsce PRZESTĘPCÓW JEST W WIĘZIENIU a nie na salonach!!!!!! NIe można tej kandydatury dopuścic do głosowania o O OŚMIESZA TE WYORY I CAŁY
              Czytaj całość
              PZPN!!!! Może w
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×