Derby Śląska bez historii. Osłabieni mistrzowie Polski zgodnie z planem

W 9. kolejce PlusLigi w derbach Śląska GKS Katowice podejmował Jastrzębski Węgiel. Pomimo kadrowego osłabienia mistrz Polski wygrał 3:0.

Anna Bagińska
siatkarze Jastrzębskiego Węgla Materiały prasowe / Jastrzębski Węgiel / Na zdjęciu: siatkarze Jastrzębskiego Węgla
Spotkanie rozgrywane w sobotnie popołudnie w Katowicach miało wyrównany początek. Jastrzębianie nie mogli skorzystać w tym meczu ze wszystkich swoich zawodników. Przede wszystkim ze Stephena Boyera, którego czeka dłuższa przerwa ze względu na złamanie kości śródręcza. Ale także nieobecni w składzie byli dzisiaj Rafał Szymura, Szymon Biniek i Wojciech Szwed.

Dla mistrzów Polski nie był to jednak problem, bo w pewnym momencie pierwszej partii wypracowali sobie sześć punktów przewagi po serii skutecznych bloków 15:9. Taka zaliczka wystarczyła do wygrania tej odsłony meczu.

W pierwszych akcjach drugiego seta goście wyszli na prowadzenie, a pomógł w tym znów blok 6:2. Ale tym razem nie odskoczyli tak bardzo z wynikiem, jak w poprzedniej partii. Utrzymywały się trzy, cztery punkty różnicy. W dalszej części seta katowiczanie zbliżyli się do rywala na jeden punkt po ataku Jakuba Jarosza 17:18. Przyjezdni nie dali jednak sobie odebrać przewagi. Partię zakończyła punktowa zagrywka Tomasza Fornala.

Trzeci set był najbardziej wyrównany. Po serii bloków to miejscowi prowadzili 6:5. A kiedy Tomas Rousseaux skończył atak parę minut później, gospodarze po raz pierwszy w tym meczu wyszli na dwupunktowe prowadzenie 9:7. Taki stan utrzymywał się do wyniku 14:12. Wtedy Jan Hadrava zapunktował i to jego drużyna wyszła na prowadzenie 15:14.  W końcówce podopieczni Andrei Gardiniego odskoczyli na trzy punkty 23:20, w czym bardzo pomogli rywale popełniając błędy. Jastrzębianie doprowadzili spotkanie do szczęśliwego dla siebie zakończenia, a ostatnią akcję wykonał Tomasz Fornal.

GKS Katowice - Jastrzębski Węgiel 0:3 (17:25, 20:25, 21:25)

GKS: Ma'a, Jarosz, Hain, Kania, Rousseaux, Szymański, Mariański (libero) oraz Drzazga, Quiroga, Domagała, Ogórek (libero)

Jastrzębski: Toniutti, Hadrava, Gladyr, Wiśniewski, Clevenot, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Dryja

MVP: Jan Hadrava (Jastrzębski Węgiel)