Pierwsza drużyna zameldowała się w 1/8 finału Pucharu Polski

W Spale zainaugurowana została 1/16 finału Pucharu Polski, w którym miejscowy SMS PZPS przegrał z występującym ligę wyżej Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został przyjmujący zwycięskiej drużyny, Robbert Andringa.

Jakub Fordon
siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn
W pierwszym meczu Pucharu Polski 2021/2022 wyraźnym faworytem był Indykpol AZS Olsztyn, na co dzień występujący w PlusLidze, w której zajmuje obecnie szóstą lokatę. Ich rywal, SMS PZPS Spała jest aktualnie najsłabszą drużyną Tauron 1. ligi. Gospodarze dzisiejszego pojedynku wygrali w tym sezonie tylko dwa spotkania.

W porównaniu do podstawowego składu na spotkanie z Projektem Warszawa, przegranym przez drużynę z Olsztyna 2:3 doszło do jednej zmiany. Karola Butryna w ataku zastąpił Jan Król, a oprócz tego w kadrze meczowej zabrakło Taylora Averilla.

Mimo czteropunktowej przewagi Indykpolu AZS Olsztyn na początku spotkania (10:6) gospodarze zdołali doprowadzić do remisu, który pojawił się na tablicy świetlnej po błędzie w ataku Wiktora Janiszewskiego. W połowie premierowej odsłony goście ponownie uciekli, tym razem na pięć punktów. Tej straty SMS PZPS Spała nie był w stanie odrobić i po asie serwisowym w wykonaniu Jana Króla zakończyła się pierwsza partia meczu.

W drugim secie przez większość czasu utrzymywał się remis, w końcu jednak na trzy punkty uciekli faworyci tego starcia. Po błędzie w ataku Kacpra Ratajewskiego olsztynianie otrzymali trzy piłki meczowe (24:21), jednak żadnej z nich nie wykorzystali. Po krótkiej grze na przewagi zespół prowadzony obecnie przez Marcina Mierzejewskiego zainkasował kolejną partię na swoje konto, a pomógł w tym Mateusz Nowak, który nie trafił w boisko.

Wyjściowa szóstka olsztynian na trzecią odsłonę meczu uległa zmianie, bowiem Dawid Siwczyk zastąpił Szymon Jakubiszaka. I to właśnie ten zawodnik razem z Robbertem Andringą błyszczał najmocniej. Goście szybko zbudowali dużą przewagę nad rywalami, bowiem już w połowie seta prowadzili ośmioma punktami. Koncert fenomenalnej gry drużyny z Olsztyna trwał w najlepsze, bezradni gospodarze tego spotkania w ostatniej partii zdobyli jedynie 11 "oczek".

Indykpol AZS Olsztyn jest pierwszym zespołem, który zapewnił sobie awans do 1/8 finału Pucharu Polski. Olsztynianie swojego rywala poznają w środę, jednak z góry można założyć, że będzie nim obrońca tytułu, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Wicemistrz Polski zmierzy się w Krakowie z miejscowym AZS AGH.

SMS PZPS Spała - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (20:25, 25:27, 11:25)

SMS PZPS: Śliwka, Majchrzak, Ratajewski, Szymendera, Nowak, Serafin, Hawryluk (libero) oraz Zawadzki, Pakos, Kędzierski (libero)

Indykpol AZS: Firlej, Andringa, Jakubiszak, Król, Janiszewski, Poręba, Ciunajtis (libero) oraz Siwczyk, Jankiewicz, Gruszczyński (libero)

MVP: Robbert Andringa (Indykpol AZS Olsztyn)