Pięciosetowa batalia w Bydgoszczy. Polskie Przetwory Pałac przybliżył się do utrzymania w Tauron Lidze

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz prowadził już 2:1, ale ostatecznie Grot Budowlani Łódź odwrócił losy spotkania i zwyciężył po tie-breaku. Zdobyty punkt przez gospodynie przybliżył je do utrzymania w Tauron Lidze.

Jakub Fordon
siatkarki Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Polskich Przetworów Pałacu Bydgoszcz
Faworytem starcia w Bydgoszczy był Grot Budowlani Łódź, który ostatnio wygrał 3:0 w derbach z ŁKS-em Commercecon. Przyjezdne zamierzały przerwać passę porażek na wyjeździe, bowiem w Tauron Lidze ostatni raz na terenie rywala zwyciężyły jeszcze w zeszłym roku. Gospodynie na dwie kolejki przed końcem mają zaledwie trzy punkty przewagi nad ostatnim Jokerem Świecie i wciąż nie mogą być pewne utrzymania w elicie. Zważając jednak na terminarz, rywalki nie powinny już zapunktować.

Początek spotkania należał do przyjezdnych, szkoleniowiec Polskie Przetwory Pałacu po błędzie Zuzanny Szperlak wykorzystał pierwszy w tym meczu czas (2:7). Gospodynie goniły i w połowie seta dopięły swego (15:15). Rywalki w końcówce ponownie odskoczyły i tym razem nie pozwoliły bydgoszczankom na zbyt wiele, zepsuta zagrywka przez Leticię Hage zakończyła premierową odsłonę.

Podrażnione siatkarki z Bydgoszczy lepiej rozpoczęły kolejną partię (8:4). Rywalki przez całego seta goniły wynik i dopiero w końcówce udało im się złapać kontakt (22:21). Wtedy o czas poprosił Mirosław Zawieracz i udało mu się wybić z rytmu łodzianki. Polskie Przetwory Pałac dopełnił formalności doprowadzając do remisu w meczu.

Kolejna odsłona starcia w Bydgoszczy była wyrównana do pewnego momentu, w którym przyjezdne odskoczyły na cztery punkty (15:11). Duet Hage i Majka Szczepańska-Pogoda zdobył pięć "oczek" z rzędu, dzięki czemu gospodynie zniwelowały stratę (19:19). Po skutecznym challengu bydgoszczanki przybliżyły się do zwycięstwa w trzecim secie (22:20). Podopieczne Mirosława Zawieracza utrzymały przewagę i po ataku Szperlak objęły prowadzenie w meczu.

Podrażnione siatkarki z Łodzi nie odpuszczały i w czwartej partii podkręciły tempo (11:6). Grot Budowlani zaczął prezentować się znacznie lepiej i nie pozwalał rywalkom na zbyt wiele. Przewaga przyjezdnych jeszcze wzrosła, a po błędzie w ataku Ani Bozdevej obie drużyny musiały skoncentrować się nad decydującym o losach potyczki w Bydgoszczy tie-breaku.

W nim rozpędzone łodzianki od samego początku deklasowały rywalki notując serię punktową, która ustawiła wynik meczu (9:0). Bydgoszczanki nie były w stanie odrobić tak wielkiej straty i musiały nacieszyć się jedynie punktem do ligowej tabeli, który przybliża je do utrzymania. W przypadku porażki Jokera Świecie w poniedziałkowej potyczce z mistrzem Polski Polskie Przetwory Pałac będzie już pewny pozostania w Tauron Lidze.

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz - Grot Budowlani Łódź 2:3 (21:25, 25:22, 25:23, 16:25, 8:15)

Polskie Przetwory Pałac: Bałdyga, Cassemiro, Hage, Szczepańska-Pogoda, Szperlak, Majkowska, Saad (libero) oraz Mazurek

Grot Budowlani: Damaske, Centka, Cleger, Fedusio, Lisiak, Łazowska, Łysiak (libero) oraz Kędziora, Górecka, Pelczarska

MVP: Ana Cleger (Grot Budowlani)