Świetny występ młodych Polek na rozpoczęcie rywalizacji o mistrzostwa Europy

Reprezentacja Polski od zwycięstwa w trzech setach rozpoczęła kwalifikacje do mistrzostw Europy U-19. Po pierwszej kolejce Biało-Czerwone prowadzą w grupie G.

Jakub Fordon
Siatkówka WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkówka
W piątek rozpoczęły się kwalifikacje do mistrzostw Europy, które odbędą się w Tiranie. Polki w rankingu europejskim zajmują trzecią lokatę, przez co są faworytkami do zwycięstwa w grupie G, gdzie rywalizować będą z Albanią, Austrią oraz Ukrainą.

Walkę o awans do głównego turnieju Biało-Czerwone rozpoczęły meczem z Austrią. Rywalizacja potrwała zaledwie 69 minut, a na boisku nasze reprezentantki zdominowały rywalki.

Jedyne kłopoty pojawiły się po łatwo wygranej premierowej odsłonie. Polki w kolejnym secie rozluźniły się za bardzo, co wykorzystały Austriaczki (17:12). Trener Wiesław Popik zdecydował się na podwójną zmianę i to przyniosło zamierzony efekt, bowiem jego podopieczne doprowadziły do remisu, a w końcówce nie miały sobie równych. W trzeciej partii siatkarki z Polski postawiły kropkę nad "i".

Najskuteczniejszą zawodniczką starcia z Austrią była Karolina Staniszewska. Na swoim koncie zapisała 12 punktów, notując 43 proc. skuteczność w ataku.

Austria - Polska 0:3 (11:25, 21:25, 17:25)

Austria: Holzinger, Hohenauer, Spiegel, Trunner, Berger, Micić, Garibović (libero) oraz Hinteregger, Bruckner, Brandhofer, Mogg, Deisl;

Polska: Janicka, Staniszewska, Kecher, Musiał, Bandurska, Moszyńska, Kubas (libero) oraz Walczak, Stambrowska, Latos, Lenik, Łyduch.

W drugim spotkaniu naszej grupy Albania, rywal Biało-Czerwonych w następnej kolejce zwyciężyła walkowerem z Ukrainą, która nie przyjechała do Tirany. Bezpośrednie starcie z reprezentacją, która zajmuje aktualnie drugą lokatę w grupie prawdopodobnie zadecyduje o tym, który z krajów zapewni sobie awans do mistrzostw Europy.