To się działo w siatkarskim świecie. Najciekawsze wydarzenia 2023 roku w siatkówce

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Mijający rok 2023 był okraszony wieloma wydarzeniami w świecie siatkarskim. Redakcja WP SportoweFakty wybrała te najciekawsze i najważniejsze, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

1
/ 12

[b]

STYCZEŃ IŁ Capital Legionovia Legionowo wycofuje się z rozgrywek TAURON Ligi [/b]

Początek roku okazał się końcem uczestnictwa drużyny IŁ Capital Legionova Legionowo w kobiecych rozgrywkach Tauron Ligi. Z powodu olbrzymich problemów finansowych, władze klubu poinformowały o wycofaniu się z udziału w mistrzostwach Polski. Legionowianki w trakcie sezonu 2022/2023 nie wygrały żadnego meczu, natomiast już w momencie jego trwania niektóre zawodniczki zaczęły opuszczać szeregi zespołu. Po decyzji o wycofaniu się z TAURON Ligi, władze Polskiej Ligi Siatkówki zadecydowały o anulowaniu punktów drużynom grającym przeciwko Legionovii.

2
/ 12

LUTY Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z kolejnym Pucharem Polski

Od sezonu 2018/2019 drużyna z Kędzierzyna-Koźla jest niepokonana w walce o krajowe trofeum. Historia powtórzyła się w sezonie 2022/2023, kiedy to w finale rozgrywanym w Krakowie drużyna Tuomasa Sammelvuo pokonała Jastrzębski Węgiel. “Pomarańczowi” od 4 lat spotykają się ze swoim odwiecznym rywalem w finale Pucharu Polski, jednak ani razu nie posmakowali zwycięstwa. W tegorocznej odsłonie jastrzębianie mogli wygrać dwie pierwsze partie, jednak determinacja ZAKSY nie znała końca - pozwoliło im to na trzysetowy triumf i zostanie jedynym zespołem, który 4 razy z rzędu wygrywał Puchar Polski.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Nie mogła sobie tego odmówić. Miss Euro zrobiła show na plaży

3
/ 12

MARZEC Koniec ery Konrada Piechockiego w Skrze Bełchatów

W 1999 roku Konrad Piechocki rozpoczął budowę drużyny, która stała się potęgą i jednym z najważniejszych ośrodków na siatkarskiej mapie świata. W trakcie poprzedniego sezonu w Skrze Bełchatów pojawiły jednak się spore problemy finansowe. Klub przed rozgrywkami w sezonie 2023/2024 musiał rozwiązać kontrakty z podpisanymi zawodnikami i zatrudnić nowych, doszło do redukcji budżetu, a Skrze groziło nawet widmo relegacji z PlusLigi. Musiały zostać podjęte najbardziej radykalne kroki - jednym z nich było odwołanie z funkcji Prezesa Zarządu Konrada Piechockiego, który jak sam przyznał, jego odejście było konieczne, aby Skra Bełchatów przetrwała.

4
/ 12

KWIECIEŃ Mariusz Wlazły odwiesza buty na kołek

Po 20 sezonach spędzonych na ligowych boiskach, wielu zdobytych medalach i osiągnięciu wszystkiego, co można było sobie w siatkówce wymarzyć Mariusz Wlazły powiedział “stop”. Jeden z najlepszych polskich siatkarzy XXI. wieku, były siatkarz PGE Skry Bełchatów i Trefla Gdańsk na przestrzeni 20 lat rozegrał 508 spotkań i zdobył 7624 "oczek", co czyni go najlepiej punktującym siatkarzem w historii ligi.

5
/ 12

MAJ Pierwszy polski finał w Lidze Mistrzów 

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle dokonała kolejnej wielkiej rzeczy, jaką było trzecie z rzędu zwycięstwo w rozgrywkach o europejski czempionat. W finale rozgrywanym w Turynie kędzierzynianie pokonali Jastrzębski Węgiel 3:2, które można uznać za jeden z najlepszych meczów mijającego roku. Jednak podczas tego wydarzenia nie chodziło o sam wynik, lecz fakt, że w walce o tak prestiżowe trofeum można było oglądać w boju dwa polskie zespoły.

6
/ 12

CZERWIEC Świetna forma Polek podczas fazy grupowej Ligi Narodów

Szósty miesiąc 2023 roku był idealnym początkiem sezonu kadrowego dla polskiej reprezentacji kobiet. Pomimo sporego potencjału, nikt raczej nie stawiał na to, że "Biało-Czerwone" zakończą fazę grupową Ligi Narodów na 1. miejscu. Tak się jednak wydarzyło!

Z 12 meczów podopieczne Stefano Lavariniego wygrały aż 10, pokonując po drodze wyżej notowany zespoły, takie jak Włochy, Serbia, Turcja czy Chiny. Dzięki tak znakomitemu rezultatowi Polki awansowały do turnieju finałowego VNL.

7
/ 12

LIPIEC Historyczne sukcesy polskich reprezentacji podczas Ligi Narodów

Turniej finałowy w Arlington polskie siatkarki zainaugurowały od zwycięstwa 3:1 nad reprezentacją Niemiec. W półfinale czekały na nie siatkarki z Chin. Pomimo ambicji i wielkiej woli walki musiały uznać wyższość rywalek z Azji. W meczu o 3. miejsce Polki trafiły na równie mocną drużynę, czyli Stany Zjednoczone. Po pięciu emocjonujących setach (ostatni zakończony grą na przewagi), polska drużyna pokonała mistrzynie olimpijskie. Emocje i radość po wygraniu brązowego medalu była nie do opisania.

*** Po zakończeniu Ligi Narodów kobiet kolejną falę radości zapewniła nam reprezentacja Polski mężczyzn. Drużyna Nikoli Grbicia niczym burza przeszła turniej finałowy rozgrywany w Gdańsku, wygrywając ćwierćfinał z Brazylią, a następnie w półfinale pokonując Japonię. Wicemistrzowie świata w wielkim finale rozgrywanym w Ergo Arenie spotkali się z Amerykanami. Pomimo przegranego seta, gospodarze byli w stanie zdominować swoich przeciwników w całym meczu. Efektem tego starcia był pierwszy złoty medal męskiej reprezentacji w Lidze Narodów.

8
/ 12

SIERPIEŃ Serbsko-turecka batalia w finale Mistrzostw Europy

Reprezentacja Turcji pod wodzą Daniele Santarellego po błyskawicznym wygraniu grupy C i przejściu w fazie finałowej reprezentacji Belgii, Polski i Włoch znalazła się w finale Mistrzostw Europy. Rywalkami zwyciężczyń Ligi Narodów okazała się Serbia. Był to mecz, który spełniał wszelkie definicje finału rozgrywek o najwyższe trofeum, pełen emocji i spektakularnych akcji po obu stronach siatki. Po dwu i półgodzinnej batalii zakończonej tie-breakiem, nowymi mistrzyniami Europy okazały się Turczynki.

9
/ 12

WRZESIEŃ Polscy siatkarze na szczycie Europy

Maszyna trenera Nikoli Grbicia nie zatrzymywała się, jeśli chodzi o zwycięstwa w 2023 roku. Po wygraniu Ligi Narodów reprezentacja Polski mężczyzn udała się do Skopje na fazę grupową Mistrzostw Europy. Z kompletem zwycięstw zapewnili sobie udział w 1/8 finału, gdzie pokonali Belgów. Następnie w zaciętym boju ćwierćfinałowym wygrali z Serbią, a w walce o finał ograli Słowenię. W meczu o złoto Polacy bez straty seta pokonali Włochów, powracając po 14 latach na tron mistrzów Europy.

*** Olimpijski sen siatkarek

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich rozgrywany w Łodzi miał być ukoronowaniem kończącego się sezonu reprezentacyjnego w 2023 roku. Brązowe medalistki Ligi Narodów nie prezentowały równego poziomu gry przez cały turniej, lecz najważniejsze przyszło na bezpośredni mecz o awans z reprezentacją Włoch. Po wyraźnej porażce w pierwszym secie gospodynie turnieju rozpoczęły zażartą batalię o marzenia, ostatecznie triumfując w całym meczu 3:1. Awans na igrzyska olimpijskie po 16 latach przerwy stał się faktem.

10
/ 12

PAŹDZIERNIK Kanada oraz Niemcy z biletami do Paryża

Reprezentacja Polski siatkarzy zakończyła sezon kadrowy z wywalczoną kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W grupie naszej reprezentacji doszło jednak do sporych zaskoczeń, ponieważ drugie miejsce zajęła reprezentacja Kanady, a nie jak większość ekspertów przewidywała - brązowi medaliści olimpijscy z Tokio, czyli Argentyna. Drużyna Tuomasa Sammelvuo zyskała przewagę nad "Albicelestes", wygrywając z nimi bezpośredni mecz 3:1. Następnie wykorzystali przegraną Belgii z Bułgarią, pewnie zwyciężając z Meksykiem 3:0, zapewniając sobie udział w najważniejszej imprezie czterolecia.

***

Nikt nie przypuszczał, że słabo radząca sobie w sezonie reprezentacja Niemiec poradzi sobie w wymagającej grupie A z Brazylią, Włochami, Kubą i Iranem na czele. Zespół Michała Winiarskiego nic sobie nie zrobił z obecności lepszych zespołów i pokonał każdy z nich. Spotkania z Ukrainą, Czechami i Katarem okazały się tylko formalnością. Nasi zachodni sąsiedzi nie tylko awansowali na igrzyska olimpijskie, ale i niespodziewanie wygrali całą grupę bez żadnej porażki.

11
/ 12

LISTOPAD Emocje w Superpucharach - niemożliwe nie istnieje

Kibice w Polsce, jak i we Włoszech byli świadkami dwóch zażartych pojedynków o krajowe Superpuchary. W Katowicach o pierwsze ligowe trofeum walczyły drużyny Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla. Mistrzowie Polski prowadzili w całym meczu już 2:0, a w trzecim secie 17:13. Nic nie wskazywało na to, że drużyna Marcelo Mendeza przegra to spotkanie. Kibice zgromadzeni w Spodku byli jednak zdumieni, kiedy to siatkarze ZAKSY zdołali odrobić straty w trzecim secie, a następnie wygrać cały mecz po tie-breaku, dosłownie wyszarpując puchar z rąk rywali.

*** Podobnie zacięta rywalizacja miała miejsce na Półwyspie Apenińskim. Aktualny mistrz Italii Cucine Lube Civitanova również prowadziła 2:0 w starciu z Sir Susa Vim Perugia. Jednak kiedy ciężary gry na swoje barki wzięli Kamil Semeniuk, Wilfredo Leon i Wassim Ben Tara sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Perugia wygrała trzeciego seta, a następnie pomimo piłek meczowych dla Lube w czwartym secie, udało im się doprowadzić do piątej partii. W nim o wiele pewniej wyglądał zespół Perugii, dla którego jest to piąte zwycięstwo w Superpucharze.

12
/ 12

GRUDZIEŃ Powrót Bernardo Rezende 

Jak trwoga, to do...wielkiego Bernardinho. Pomimo wywalczonego awansu na igrzyska olimpijskie ówczesny selekcjoner "Canarinhos" Renan dal Zotto zrezygnował z funkcji selekcjonera zespołu. Mając przed sobą najważniejszy siatkarski turniej oraz wyraźny spadek formy brazylijskiej drużyny, federacja CBV zwróciła się o pomoc do człowieka, który z kadrą wygrał dosłownie wszystko. Bernardo Rezende po zakończeniu przygody z reprezentacją Brazylii po zdobyciu olimpijskiego złota w 2016 roku oficjalnie powraca na ławkę trenerską światowej potęgi. Cel jest jeden - przywrócenie brazylijskiej drużynie blasku, najlepiej ponownie zdobywając medal olimpijski.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)