Polscy skoczkowie zaskoczyli formą. Ale co zrobili Niemcy

Mimo niekorzystnego wiatru Tomasz Pilch bardzo dobre poradził sobie w 1. serii treningowej w Rasnovie i był w najlepszej dziesiątce. Tuż za nią sklasyfikowany został Maciej Kot. Ścisłą czołówkę treningu zdominowali reprezentanci Niemiec.

Szymon Łożyński
Tomasz Pilch Getty Images / Na zdjęciu: Tomasz Pilch
Tomasz Pilch zajął 10. miejsce w pierwszej serii próbnej przed piątkowym prologiem. Reprezentant Polski uzyskał 88 metrów, mimo że miał jedne z najtrudniejszych warunków z całej stawki. Dodano mu prawie 6 punktów za wiatr w plecy.

3,5 metra dalej niż Pilch wylądował powracający do Pucharu Świata po dłuższej przerwie Maciej Kot. Mistrz świata z Lahti skakał jednak z lekkim wiatrem pod narty i dlatego mimo dłuższej odległości zajął 12. lokatę, o dwie pozycje niższą niż jego kolega z kadry.

Niezłą próbę, z wiatrem w plecy, zaprezentował Kacper Juroszek, który wylądował na 87,5 metra. Najsłabiej z polskiej czwórki na zawody w Rasnovie zaprezentował się brązowy medalista mistrzostw świata juniorów. Jan Habdas wylądował na 84. metrze.

Pierwszy trening wygrał Słoweniec Ziga Jelar po próbie na 97,5 metra. Za nim, na pozycjach 2-6, sklasyfikowano natomiast samych reprezentantów Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi jako jedyni wysłali do Rumunii najmocniejszy skład i od początku pokazują, że na skoczni K-90 urządzą sobie małe mistrzostwa kraju.

W pierwszej serii próbnej w Rasnovie wiatr nie był zbyt mocny, ale mocno kręcił. Większość skoczków skakała z podmuchami w plecy, by pod sam koniec wiatr odwrócił się i dość wyraźnie pomagał skoczkom.