Małysz mocno. Apokaliptyczny scenariusz dla skoków jest możliwy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix /  / Na zdjęciu: Adam Małysz
Newspix / / Na zdjęciu: Adam Małysz
zdjęcie autora artykułu

Skoki narciarskie i kombinacja norweska mogą zostać wyrzucone z programu igrzysk olimpijskich. - Nie wiadomo, co ze skokami, bo to jest droga impreza, a przygotowanie obiektów kosztuje - mówi Adam Małysz. Krytykuje też ostatnie reformy FIS-u.

Korespondencja z Zakopanego - Arkadiusz Dudziak

Sport z pięknymi tradycjami odchodzi do lamusa. Kombinacja norweska na igrzyskach olimpijskich była obecna od samego początku - od 1924 roku i zawodów w Chamonix. Coraz więcej wskazuje na to, że nadchodzące IO w Mediolanie to będzie last dance kombinacji norweskiej. Na igrzyskach w 2030 roku już jej może nie być.

Skoki spotka podobny scenariusz?

Na poważnie kombinacją norweską od dekady interesują się cztery państwa, które osiągają w niej sukcesy: Niemcy, Japonia, Austria oraz Norwegia. W męskich skokach narciarskich to grono jest niepokojąco podobne. Dochodzą do niego tylko Polska i Słowenia. Sytuację delikatnie ratują kobiety i kadra Kanady, ale także od czasu do czasu Francuzki czy Włoszki.

Mimo wszystko Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wie, że skoki mogą być następne do odstrzału. Wszystko przez to, że budowa obiektów to koszt przynajmniej kilkudziesięciu milionów euro, a często te kwoty są nawet kilkukrotnie wyższe. A zysk praktycznie jest żaden.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: popisy córki gwiazdy tenisa

Dlatego że te skocznie używane są po prostu kilka razy. Na próbie przedolimpijskiej, samych igrzyskach i ewentualnie kilka lat po imprezie. Ostatnią skocznią olimpijską, która dalej jest w programie Pucharu Świata w skokach narciarskich jest ta z Lillehammer, gdzie zimowe IO odbyły się w 1994 roku.

Pojawiają się więc głosy, żeby wyrzucić z programów kombinację, a w konsekwencji także później skoki, by obniżyć koszty organizacji igrzysk olimpijskich. Do zostania gospodarzem tych w 2030 roku nie ma zbyt wielu chętnych.

- Wiemy doskonale, że kombinacja norweska na igrzyskach w 2030 roku może się już nie pojawić. Słuchy dochodzą też, że nie wiadomo, co ze skokami, bo to jest droga impreza, a przygotowanie obiektów kosztuje. Musimy wszystko robić, by zachęcić kibiców i żeby ta dyscyplina była popularna przez cały rok i zainteresowanie nie spadało - opowiada prezes PZN Adam Małysz.

Rozpaczliwie działania przyniosą efekt

FIS podejmuje rozpaczliwe próby ratowania skoków narciarskich i rozbudzenia popularności także poza "wielką szóstką". Już MKOl ograniczył liczbę skoczków, która będzie mogła występować. Będzie ich tylko 50, przez co nie będą rozgrywane kwalifikacje.

Wymusiło to zmianę i zamiast klasycznego konkursu drużynowego, w którym skacze po czterech zawodników z każdego kraju, będzie rozgrywany format superduetów. Do tego mówi się o tym, że kwoty startowe w zawodach indywidualnych zostaną zmniejszone z czterech do trzech na reprezentację. To byłoby bardzo niekorzystne dla potęg, w tym dla Polski. Nad tym drugim punktem wciąż trwają negocjacje.

- Z tym się sprzeczamy - wyjawia Małysz. - To ukłon w kierunku słabszych krajów, by teoretycznie były równe szanse. Niestety, sport nigdy nie był i nie będzie równy, bo wygrywają najlepsi. Powinno to iść w te stronę, że kraje, w których ta dyscyplina jest najbardziej popularna, powinny dominować. Te słabsze powinny mieć większe wsparcie w rządzie, by się rozwijać - ocenia.

- Jeśli komuś nie zależy, to my nic nie zrobimy. Jak popatrzy się na to, to parędziesiąt lat temu Polska też nie królowała w skokach i musieliśmy sobie z tym radzić. Później udało się wzbudzić zainteresowanie rządu, kibiców i ministerstwa i śmiało możemy powiedzieć, że skoki są tu bardzo popularne. Dla nas ta decyzja jest krzywdząca - opowiada.

Wtóruje mu trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Dla niego konkursy drużynowe były czymś wyjątkowym.

- Bardzo tego żałuję, bo drużynówki uwielbiam w dotychczasowej formie. Zawsze z tym wiązało się dużo emocji, zaangażowania mentalnego i zawsze to lubiłem. Szkoda, że nikt o tym nie dyskutował z zawodnikami - opowiada skoczek.

Czas na zmiany

Jednak czy FIS swoim działaniami na niekorzyść potęg w skokach nie wylewa dziecka z kąpielą i jeszcze bardziej skokom nie szkodzi? Może trzeba pomyśleć, by federacja wspierała rozwój także w mniejszych krajach.

- Twierdzą, że wspierają. Nie jest to za bardzo widoczne. Najłatwiej jest powiedzieć komuś "dziękuję", a nie - efektywnie - pomóc. Mam nadzieję, że to się zmieni i kombinacja norweska oraz skoki nie stracą na jakości - mówi Małysz.

Na koniec podaje bardzo ciekawe badania oglądalności. I wskazuje kierunek, w którym można rozwijać skoki narciarskie.

- Badania oglądalności pokazują, że pierwsze 45 minut transmisji są bardzo popularne, ale później zaczyna ona spadać. Lepszym rozwiązaniem byłoby wymyślenie czegoś, co będzie trwało do godziny, ale nie zmieni to diametralnie formatu, jak to planuje FIS - kończy Adam Małysz.

Arkadiusz Dudziak, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj więcej: Polacy na "piątkę". Piotra Żyła wyrwał awans w ostatnim skoku

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy skoki zostaną wyrzucone z programu igrzysk przed 2050 rokiem?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (10)
avatar
Cheers
1.07.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Świat idzie do przodu. Nowe wypiera stare. Nic nie jest dane na zawsze. Skoki narciarskie w XXI wieku cofnęły się w rozwoju. Sternicy tej dyscypliny myśleli chyba, że jakoś to będzie. W takich Czytaj całość
avatar
Skolioza
30.06.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Skoki już dawno powinny być wywalone Dyscyplina dla samobójców Podobnie rajdy giganty i grupowe kolarstwo bez ochraniaczy To jest granda Ludzie tracą życie lub zdrowie bo kilka osób żyje z tego Czytaj całość
avatar
Janusz sport
30.06.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
I TAK KONIEC POLSKICH SKOKÓW ??  
avatar
janeczek55
30.06.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Skoki narciarskie to najgłupsza dyscyplina sportowa,Trzeba oddać w sezonie 200 skoków aby wyłonić najlepszego.Paranoja  
avatar
k73
30.06.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jeśli skoki narciarskie przestaną być sportem olimpijskim, to przestaną być dofinansowywane z budżetu. Następnie odejdą sponsorzy. I zrobi się skansen. O to chodzi. Aby do tego nie doszło, trze Czytaj całość