Koszmar Polaków w Ruce. Kubacki uratował honor

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
zdjęcie autora artykułu

Reprezentanci Polski fatalnie rozpoczęli nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do drugiej serii pierwszego konkursu awansował tylko Dawid Kubacki. Ale też nie zachwycił.

Dwa treningi oficjalne, kwalifikacje, a także seria próbna - to wszystko odbyło się przed startem pierwszego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich 2023/24 i za każdym razem na próżno było szukać w czołówce reprezentantów Polski. Biało-Czerwoni co prawda w komplecie przeszli przez kwalifikacje, ale mogliśmy już po nich przypuszczać, że szczytem marzeń może być awans do drugiej rundy w trakcie zawodów.

Niestety, obawy kibiców w pełni się potwierdziły. Jako pierwszy z Polaków na belce zasiadł Aleksander Zniszczoł i uzyskał 125 metrów. Tuż po nim, w zdecydowanie gorszych warunkach, ruszył Paweł Wąsek. Osiągnął 118,5 metra i też zakończył udział w zmaganiach.

Niestety, jeszcze gorzej od tej dwójki spisał się Kamil Stoch. Doświadczony skoczek osiągnął tylko 113,5 metra i od razu było wiadomo, że nie zobaczymy go w finale.

Liczyliśmy, że honor Biało-Czerwonych uratują Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Udało się to tylko częściowo, bo Żyła po skoku na 126,5 metra odpadł z zawodów (31. miejsce). Drugi z nich pofrunął 130 metrów i na półmetku jest dopiero w trzeciej dziesiątce.

W świetnych humorach są zapewne kibice w Niemczech, bo przez długi czas czterech reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów znajdowało się na czele. Pogodził ich dopiero Stefan Kraft, który w kapitalnym stylu poszybował na 144. metr. W efekcie po pierwszej serii prowadzi z przewagą 3,7 punktu nad Andreasem Wellingerem (142 m) i 6,8 punktu przewagi nad Martinem Hamannem (139,5 m).

Wyniki konkursu PŚ w Ruce po pierwszej serii:

Miejsce Zawodnik Kraj Odległość Nota
1.Stefan KraftAustria144162,3
2.Andreas WellingerNiemcy142158,6
3.Martin HamannNiemcy139,5155,5
4.Pius PaschkeNiemcy142154,9
5.Philipp RaimundNiemcy141153,7
23.Dawid KubackiPolska130132,6
31.Piotr ŻyłaPolska126,5123,6
32.Aleksander ZniszczołPolska125120,9
34.Paweł WąsekPolska118,5113,4
43.Kamil StochPolska113,599,7
Źródło artykułu: WP SportoweFakty