Kolejne kłopoty polskich skoczków. "Nie da się z dnia na dzień"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Trener kadry skoczków Thomas Thurnbichler
Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Trener kadry skoczków Thomas Thurnbichler
zdjęcie autora artykułu

Jak ustaliliśmy, nie ma możliwości, by przed wyjazdem na kolejne konkursy w Niemczech nasi reprezentanci mogli potrenować w kraju. Nie ma bowiem gotowej odpowiedniej skoczni.

Bardzo słabo rozpoczęli nowy sezon Pucharu Świata polscy skoczkowie. Biało-Czerwoni popełniają wiele błędów technicznych i potrzebują treningów na skoczni. Obecnie w Polsce gotowe do użytku są jedynie małe skocznie K-70: w Zakopanem i Szczyrku.

Skocznia K-95 w Zakopanem będzie przygotowana na piątek 8 grudnia. Ale wtedy nasza kadra będzie już w Niemczech.

Pod koniec tygodnia gotowy ma być także obiekt K-95 w Szczyrku. To także za późno, by mogli na nich potrenować zawodnicy, którzy polecą na kolejny Puchar Świata w Klingenthal. Trzecia seria konkursów rozpocznie się właśnie w piątek 8.12 i potrwa do niedzieli 10 grudnia.

Dlaczego wcześniej nie udało się przygotować odpowiedniej skoczni w Zakopanem i Szczyrku? Czy już po pierwszych nieudanych konkursach, dwa tygodnie temu, nie należało przewidywać, że taka potrzeba może pojawić się wkrótce.

- Zapotrzebowanie na skocznie z Polskiego Związku Narciarskiego było takie, że do 20 listopada skocznia była utrzymywana w wersji igielitowej - tłumaczy nam Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS-u w Zakopanem. - A nie ma możliwości, by z dnia na dzień naśnieżyć wszystkie skocznie. Tym bardziej że w Zakopanem ostatnio intensywnie padał śnieg i nie wszędzie udało się na czas zamontować siatki zabezpieczające - twierdzi Danikiewicz.

Ustaliliśmy, że proces rozłożenia takich siatek i przygotowania obiektu trwa nawet kilkanaście dni, w związku z tym nie było realnych szans, by skocznie były gotowe już na samym początku grudnia.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co tam się działo! Oprawa godna finału

Z kolei szef COS-u w Szczyrku Tomasz Laszczak przekazał nam, że w ostatnich dniach na obiekcie K-95 zmagano się z awarią torów lodowych. Trwają prace nad usunięciem usterki oraz naśnieżaniem obiektu i pod koniec tygodnia skocznia powinna być gotowa do treningów.

Na razie kadra nie ma też możliwości na treningi na największych polskich skoczniach. W Wiśle, na skoczni K-120, wciąż trwa remont przed styczniowymi konkursami Pucharu Świata. Z kolei w Zakopanem na Wielkiej Krokwi nie jest jeszcze zakończony remont wyciągu.

- W poniedziałek nowe koło do wyciągu zostało śmigłowcem przetransportowane na górę skoczni. Trwa już montaż poszczególnych elementów - zapewnił Sebastian Danikiewicz.

Ustaliliśmy, że w poniedziałek - po powrocie z Lillehammer - sztab szkoleniowy polskiej kadry skoczków zrobił rozeznanie ws. treningów kadry w Polsce. Zdecydowano, że gotowe skocznie K-70 są zbyt małe.

Sztab szkoleniowy pracuje nad tym, jak rozwiązać sytuację. Najprawdopodobniej jeszcze we wtorek zapadną decyzje o miejscu ewentualnych treningów kadry i składzie Biało-Czerwonych na konkursy PŚ w Klingenthal.

Szymon Łożyński, dziennikarz WP SportoweFakty Czytaj także: 

Kontrowersyjna decyzja FIS ws. Polaka. Tak ocenił ją Wojciech Fortuna

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (10)
avatar
koko
5.12.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Może Dekarz wyślę ich do Dubaju  
avatar
Adam Piotr
5.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
teraz będą wypimnać, ze byli na Cyprze a co za roznica gdzie trenowali....  
avatar
Szatan z siódmej klasy
5.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam tu tu tu tu....  
avatar
Hey.ho.lets.go
5.12.2023
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Za krótko byli na wakacjach z rodzinami na koszt podatnika. Może jakis Dubaj z rodzinami zamiast kolejny puchar świata? All inclusive dobrze im zrobi a szczególnie partnerkom.  
avatar
MiroSlaw 1000
5.12.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
ryba psuje się od głowy,od nieudolnego prezesa.