Świetne wieści przed TCS. Jest dodatkowe miejsce dla Polski!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jurij Kodrun / Na zdjęciu: Aleksander Zniszczoł
Getty Images / Jurij Kodrun / Na zdjęciu: Aleksander Zniszczoł

Aleksander Zniszczoł zajął 20. miejsce w drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego w Ruce, ale wywalczył dodatkowe miejsce dla Polski na TCS. Zawody w Finlandii padłu łupem Clemensa Leitnera, a najlepszy z Biało-Czerwonych był Klemens Murańka (8).

Pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w fińskiej Ruce odbył się w piątek (15 grudnia). Po pierwszej serii na pierwszym miejscu był Aleksander Zniszczoł, ale w drugiej spisał się słabiej i ostatecznie wyprzedził go Benjamin Oestvold.

Jednak polski skoczek, który został odstawiony przez Thomasa Thurnbichlera od rywalizacji w Pucharze Świata wykonał duży krok w kierunku dodatkowego miejsca dla Polski na Turniej Czterech Skoczni. O nim zadecydowały niedzielne zmagania.

Po pierwszej serii tym razem Zniszczoł nie był w czołówce, ale zajmował 7. miejsce po tym, jak uzyskał 139 metrów. Liderem był Clemens Leitner, a w pierwszej trójce znaleźli się jeszcze Clemens Aigner oraz Markus Eisenbichler.

Polski skoczek nie był najlepszym z Biało-Czerwonych, ponieważ 5. lokatę zajmował Jakub Wolny. Oprócz nich awans wywalczyli również Andrzej Stękała, który uplasował się tuż za plecami Zniszczoła oraz Klemens Murańka, którego sklasyfikowano na 15. pozycji.

W finałowej serii Leitner nie zawiódł i oddał skok na odległość 140 metrów, który zapewnił mu końcowy triumf. Podium uzupełnili Robin Pedersen i Aigner. Najlepszy z Polaków był Murańka, który z 15. miejsca awansował na 8. Za jego plecami znalazł się z kolei Stękała.

Z czołowej dziesiątki wypadł Wolny, którego ostatecznie sklasyfikowano na 12. pozycji. Jeszcze większy spadek zanotował Zniszczoł, bowiem był on na 7. lokacie, a zmagania zakończył dopiero na 20. Mimo to udało mu się wywalczyć dodatkowe miejsce startowe dla Polski na 72. Turniej Czterech Skoczni, co jest najważniejszą wiadomością z Ruki.

Do drugiej serii nie zdołało zakwalifikować się trzech Polaków. 35. miejsce zajął Jan Habdas, za jego plecami sklasyfikowano Kacpra Juroszka, a na 38. lokacie uplasował się Tomasz Pilch.

Leitner mimo końcowego triumfu nie jest liderem Pucharu Kontynentalnego, ponieważ traci 10 punktów do Aignera. Trzeci jest z kolei Zniszczoł, ale takie samo miejsce ma również Oestvold, ponieważ obaj zgromadzili po 207 "oczek".

Zmagania w Pucharze Kontynentalnym wrócą po zakończeniu TCS, podczas którego Austria, Norwegia i Polska wystawi większe składy niż reszta. W dniach 27-28 grudnia zawodnicy przystąpią do rywalizacji w Engelbergu, gdzie obecnie oglądamy skoczków walczących w Pucharze Świata.

Przeczytaj także: Co zrobił Żyła? Na taki lot długo czekaliśmy!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty