Po dwóch latach przerwy skoki narciarskie wracają do Chin, a Zhangjiakou ponownie stanie się miejscem rywalizacji na międzynarodowej arenie. W dniach 6-8 grudnia 2024 odbędą się tam zawody Pucharu Kontynentalnego oraz Pucharu Świata kobiet. Jednak to tylko początek powrotu skoków do Chin, a Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata, liczy na dalszy rozwój.
- Chiny to ogromny rynek, który stanowi dla nas wielką szansę. Rozmawiałem o współpracy z Chińczykami, z Chiką Yoshidą, która koordynuje żeński PŚ. Odbyła z nimi wiele połączeń wideo, jest zadowolona z zaangażowania, które prezentują. Opcją na wprowadzenie ich w ten świat jest również utworzenie komitetu organizacyjnego, w którym obok lokalnej społeczności, dopiero się zawiązującej, mielibyśmy międzynarodowych ekspertów z doświadczeniem. Dlatego uważam, że PŚ mężczyzn za jakiś czas odbędzie się w tym kraju - stwierdza Pertile.
Zawody w Zhangjiakou będą częścią cyklu, który wkrótce może obejmować również męski Puchar Świata. Sandro Pertile wielokrotnie wspominał o potencjale Chin, a także o chęci włączenia tego kraju do kalendarza Pucharu Świata mężczyzn. Jego słowa wskazują na determinację w rozwoju chińskich skoków narciarskich, mimo trudności, jakie napotkano w przeszłości.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie Co za figura! Piękna dziennikarka poleciała na wakacje
Chociaż Chiny gościły wcześniej tylko dwa duże wydarzenia skoków narciarskich - Uniwersjadę w Yabuli i zawody w Zhangjiakou - kraj ten nie mógł jeszcze rozwinąć systemu skoków na poziomie światowym. Pertile zaznacza również, że chińska infrastruktura, w tym skocznie w Zhangjiakou, są nowoczesne i dobrze przystosowane do organizacji zawodów wysokiej rangi.
Początkowe plany rozwoju skoków narciarskich w Chinach, które miały obejmować również męski Puchar Świata, zostały zakłócone przez pandemię COVID-19. - To rzeczywiście był pechowy czas dla naszych planów ekspansji na wschodni rynek - przyznaje Pertile. Ograniczenia związane z pandemią miały wpływ na organizację wydarzeń sportowych w Chinach, przez co w pełni wykorzystanie potencjału skoczni olimpijskich w Zhangjiakou zostało opóźnione.
Wszystko wskazuje na to, że chińska scena skoków narciarskich, mimo początkowych trudności, jest na dobrej drodze do rozwoju. W przyszłości zawody Pucharu Świata mężczyzn mogą zagościć w tym kraju na stałe.
Świadczą o tym puste trybuny...
Było to widać.