Richard Freitag zwycięzcą konkursu LGP w Klingenthal, Piotr Żyła szósty

Richard Freitag wygrał konkurs Letniej Grand Prix w Klingenthal. Drugie miejsce zajął Roman Koudelka, a trzecie - Rune Velta. Na szóstej pozycji uplasował się Piotr Żyła.

Piotr Ziemka
Trzeci raz z rzędu konkurs Letniej Grand Prix w Klingenthal wygrał reprezentant gospodarzy. Po sukcesach Severina Freunda i Andreasa Wellingera przyszedł czas na Richarda Freitaga. Po pierwszej serii Niemiec zajmował trzecią pozycję. Przed nim znajdowali się jedynie lider Jakub Janda oraz Piotr Żyła. Najlepszą odległość uzyskał Gregor Schlierenzauer. Austriak w drugiej rundzie wylądował na 141. metrze. Po pierwszej kolejce był 25. Ostatecznie sklasyfikowany został na ósmym miejscu.
35. lokatę zajął Dawid Kubacki. Do drugiej serii tak, jak w 2013 roku nie awansował Kamil Stoch. Polak uplasował się tuż za Kubackim. W czwartej dziesiątce znalazł się też Peter Prevc, który był 38. Z powodu kontuzji nie skakał Jakub Wolny.

Na czwartym miejscu sklasyfikowano zwycięzcę klasyfikacji końcowej - Jerneja Damjana. Kluczem do triumfu okazało się uczestnictwo Słoweńca w zawodach rozegranych w Hakubie i w Ałmatach. W czterech tych konkursach zgromadził 320 punktów. W Einsiedeln, Courchevel, Hinzenbach i Klingenthal ten 31-letni zawodnik uzbierał 121 pkt. Damjana zabrakło podczas inauguracji sezonu, która miała miejsce w Wiśle. W dwóch ostatnich konkursach nie skakał Phillip Sjoeen, który był drugi w "generalce".

Początek zimowego sezonu zaplanowano na 22 listopada - również w Klingenthal.