Czeskie zwycięstwo w Engelbergu! Roman Koudelka górą, Piotr Żyła na 15. lokacie

W niedzielę kibice skoków narciarskich w Engelbergu byli świadkami trzeciego w tym sezonie czeskiego zwycięstwa w PŚ. Górą był Roman Koudelka. 15. lokatę wywalczył najlepszy z Polaków, Piotr Żyła.

Dawid Góra
Dawid Góra
Roman Koudelka niedługo przed startem Turnieju Czterech Skoczni potwierdził swoją znakomitą dyspozycję. Niedzielny triumf reprezentanta naszych południowych sąsiadów był już jego trzecim w trwającym sezonie Pucharu Świata. Tym razem Czech wygrał różnicą 5,2 punktu nad Simonem Ammannem. Reprezentant gospodarzy zresztą również wypadł znakomicie. Uzyskał dwa punkty przewagi nad radzącym sobie ostatnio fantastycznie Michaelem Hayboeckiem.
Pierwszych trzech zawodników zmagań na Gross-Titlis-Schanze zdominowało szwajcarski konkurs. Doskonale ukazuje to różnica punktowa między trzecim Hayboeckiem a czwartym Jernejem Damjanem, która wyniosła aż 15,5 "oczka". Piątą lokatę wywalczył sobotni triumfator - Richard Freitag.Skok Piotra Żyły w 1. serii PŚ, Engelberg: fantastyczny skok Żyły – 138 m (I seria) Źródło: TVP S.A.

Wśród Polaków punktował tylko Piotr Żyła. Zawodnik z Wisły wywalczył ostatecznie 15. pozycję. Miejsce w środku stawki pozostawiło ogromny niedosyt, gdyż Wiewiór po pierwszej odsłonie niedzielnego konkursu był siódmy! Sklasyfikowanie tak wysoko zapewnił mu skok na odległość 138 m! Niestety, w drugiej serii Żyła wylądował o 14,5 m krócej.

Skok Piotra Żyły w 2. serii PŚ, Engelberg: skok Żyły – 123,5 m (II seria) Źródło: TVP S.A.

Stefan Hula ostatecznie uplasował się na 34. miejscu. Jeszcze słabiej wypadł Jan Ziobro, który w ubiegłym roku w Engelbergu został sklasyfikowany na pierwszej i trzeciej lokacie. Tym razem musiała mu wystarczyć dopiero 36. pozycja. 40. miejsce zajął natomiast Klemens Murańka.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozpoczną Turniej Czterech Skoczni. 27 grudnia w Oberstdorfie zostaną rozegrane kwalifikacje, natomiast dzień później odbędzie się konkurs główny.