KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Hannu Lepistoe zakończył karierę

Hannu Lepistoe zdecydował się na zakończenie kariery trenerskiej. 70-letni Fin w ostatnim czasie pracował z Janne Ahonenem i Harrim Ollim.

Karol Borawski
Karol Borawski

Lepistoe jest doskonale znany polskim kibicom. Od kwietnia 2006 roku do marca 2008 był pierwszym trenerem Biało-Czerwonych, z kolei w latach 2009-2011 osobistym trenerem Adama Małysza.

70-letni Fin karierę szkoleniową rozpoczął 36 lat temu. Przez pięć lat prowadził reprezentację Finlandii. W tym czasie zespół osiągnął wiele trofeów ze złotem olimpijskim dwoma wygranymi w Pucharze Świata Mattiego Nykanena na czele.

Następnie przez siedem lat pracował dla włoskiej federacji. Najlepiej z jego podopiecznych spisywał się Roberto Cecon, który w 1992 roku zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata w lotach. Po dwuletniej przerwie Lepistoe wrócił do pracy z reprezentacją Finlandii (1994-1998). W tym czasie Janne Ahonen sięgnął po mistrzostwo świata, a Jani Soininen został mistrzem olimpijskim.

ZOBACZ WIDEO Polacy gonią świat... w tunelu aerodynamicznym (Źródło TVP)
W 2002 roku Lepistoe zaczął pracę z reprezentacją Austrii. Nie osiągnął jednak znaczących sukcesów i po dwóch latach zrezygnował ze stanowiska. Ponownie objął reprezentację Włoch, w której pracował do zakończenia sezonu 2005/2006.

Od kwietnia 2006 roku był trenerem reprezentacji Polski. Pod okiem fińskiego trenera Adam Małysz w 2007 roku został mistrzem świata i sięgnął po zwycięstwo w Pucharze Świata. "Orzeł z Wisły" bardzo cenił doświadczonego szkoleniowca, w sezonie 2008/2009 na prośbę Malysza Lepistoe został jego osobistym trenerem. W 2010 roku trener został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Hannu Lepistoe ogłosił przejście na emeryturę w 2011 roku, gdy karierę sportową kończył Małysz. Trzy lata później Fin wrócił do zawodu, pomagał w przygotowaniach Janne Ahonenowi i Harriemu Olliemu. Przed kilkoma dniami 39-letni Ahonen spotkał się z trenerem, obaj panowie ogłosili zakończenie współpracy. Miniony sezon był nieudany dla Finów. Ahonen przez długi czas walczył z chorobą spowodowaną bakterią myktoplazmy. Według Lepistoe było to głównym powodem straconego sezonu.

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
ltasanomat.fi
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×