Podium drużynowego konkursu LGP w Wiśle po raz pierwszy bez polskich skoczków

Reprezentanci Polski zajęli szóste miejsce w drużynowym konkursie Letniej Grand Prix w Wiśle. Zwyciężyli Norwegowie. Na drugiej pozycji uplasowali się Słoweńcy.

Piotr Ziemka
PAP / Andrzej Grygiel

Był to piąty drużynowy konkurs Letniej Grand Prix na skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza (HS 134). Po raz pierwszy na podium nie stanęli Polacy. W 2012 roku zajęli drugie miejsce. W trzech następnych sezonach podopieczni Łukasza Kruczka triumfowali. W LGP 2016 trenerem Biało-Czerwonych jest już Stefan Horngacher.

Polacy nie skakali tak świetnie jak w poprzednich latach przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie poprzednie konkursy rozpoczynały się po godzinie 19. Tym razem zawodnicy wystartowali już o 14:50. Wpływ na tak niskie w porównaniu do poprzednich lat miejsce miał między innymi upadek Dawida Kubackiego podczas pierwszej rundy. Najlepiej z reprezentantów gospodarzy w obu seriach spisał się Maciej Kot.

Po 7/8 konkursu Słowenia miała nad Norwegią tylko dwie dziesiąte punktu przewagi. Pojedynek o zwycięstwo stoczyli Peter Prevc i Anders Fannemel. Norweg wylądował na 134 metrze. Prevc wystąpił jako ostatni. Uzyskał 129 metrów i mała strata Norwegów do Słoweńców została odrobiona. Fannemel zajął pierwsze miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej. W składzie triumfatorów znaleźli się też: Johann Andre Forfang, Tom Hilde i Joachim Hauer.

Cztery ostatnie skoki zostały oddane z trzynastej belki startowej. Wszyscy pozostali zawodnicy ruszali z czternastej bramki.