WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Upadek skoków narciarskich w Harrachovie. "Być może zamkniemy kolejne skocznie"

Harrachov to jeden z najbardziej znanych ośrodków skoków narciarskich w Europie. Wszystko wskazuje jednak na to, że dawna potęga może już nie odbudować swojej pozycji - obiekty w czeskiej miejscowości są w coraz gorszym stanie technicznym.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Jeszcze kilka lat temu nie brakowało planów wspólnej organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym przez Szklarską Porębę i właśnie Harrachov. Czesi niemalże rokrocznie przeprowadzali zawody wysokiej rangi albo na skoczni mamuciej albo na dużej. Ostatnie lata to jednak postępujący upadek zasłużonego kompleksu obiektów, na których organizowano nie tylko Puchar Świata, ale i mistrzostwa świata w lotach narciarskich.

Już od trzech lat słynna skocznia mamucia Certak jest zamknięta, a jej stan z roku na rok jest coraz gorszy. O lotach narciarskich w Harrachovie obecnie nie ma mowy, gdyż obiekt wymaga poważnych prac remontowych. To samo dotyczy obiektu K-120, a w najbliższym czasie zamknięte mogą zostać także pozostałe skocznie o punktach konstrukcyjnych K-40, K-60 i K-90.

ZOBACZ WIDEO Christoph Daum: trzeba nam szczęścia żeby wygrać z Polską (źródło: TVP SA)

- "Mamut" jest zamknięty, a teraz to samo stanie się pewnie z innymi obiektami. Są w kiepskim stanie. Nie możemy spojrzeć w oczy rodzicom dzieci chcących skakać i powiedzieć im, że nie ma ryzyka. Będziemy musieli zamknąć także te obiekty - powiedział Libor Varhanik, działacz z Harrachova.

Czesi nie mają odpowiednich funduszy, które byłyby potrzebne na remont kompleksu skoczni. W pierwszej kolejności zależy im na renowacji najmniejszych skoczni, gdyż są one potrzebne do szkolenia młodzieży. Bez obiektów w Harrachovie skoki narciarskie w Czechach znajdą się na skraju upadku, gdyż właśnie tam wychowała się większość reprezentantów tego kraju.

Obiekt w Harrachovie podczas zawodów PŚ był bardzo licznie odwiedzany przez polskich kibiców.

Czy skocznie narciarskie w Harrachovie uda się uratować?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
seznam.cz

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Marek Biały 0
  Szkoda bo można byłoby zorganizować polsko - czeski Turniej Czterech Skoczni np. Zawody mogły by się zaczynać w Wiśle i Zakopanym a kończyć w Libercu i Harrachovie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jerry Maz 0
  Czesi nam są winni w ramach umowy granicznej ładny kawałek ziemi. Zamiast dawać nam jakieś zbocza w górach Sowich niech nam dadzą Harrachov, a my w niego zainwestujemy :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Sellex 0
  Przykra informacja...Pytanie jednak brzmi:Czy nasi sąsiedzi mają tak duży problem z uzyskaniem dotacji na modernizację obiektów? ...Harrachov zawsze raczył nas kibiców skokami na najlepszym poziomie...Kooperacja ze Szklarską może miałaby jakiś faktyczny sens,wystarczy zerknąć na Świeradów Zdrój który w rewalcyjny sposób wykorzystuje unijne wsparcie rozbudowując w Izerach setki tras rowerowych w komitywie z Czechami.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×