KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Hop-Bęc: podsumowanie 65. Turnieju Czterech Skoczni. Kto oczarował, a kto rozczarował?

Emocje po Turnieju Czterech Skoczni już opadły. Czas na podsumowania. Tegoroczna edycja niemiecko-austriackiej imprezy dla Polaków była historyczna. Innym nacjom nie wiodło się jednak tak dobrze.

Radosław Gerlach
Radosław Gerlach
PAP/EPA
HOP

Biało-Czerwony Turniej

Na temat sukcesu Polaków powiedziano już chyba wszystko. Jeszcze raz warto jednak zatrzymać się przy osobie Stefana Horngachera. Austriacki szkoleniowiec odmienił podejście Biało-Czerwonych do niemiecko-austriackiej imprezy. Nie jest bowiem tajemnicą, że Polacy za kadencji Łukasza Kruczka traktowali Turniej Czterech Skoczni , jeśli nie po macoszemu, to dość pospolicie. Kruczek wyżej w swojej hierarchii stawiał konkursy na skoczniach w Zakopanem i Wiśle. Teraz oblicze Polaków podczas alpejskiego Turnieju było zgoła odmienne. Tercet Kamil Stoch - Piotr Żyła i Maciej Kot idealnie trafili z formą i skakali najrówniej z całej stawki, począwszy od konkursu w Oberstdorie, a skończywszy na Bischofshofen. Wysokie pozycje zajmowali też  Dawid Kubacki i Stefan Hula, a w austriackiej części Turnieju dobrze prezentował się również Jan Ziobro. Na tę chwilę jesteśmy najmocniejszą nacją w skokach narciarskich. Czy tak samo będzie w drugiej części sezonu? Wydaje się, że w przypadku Kamila Stocha i Piotra Żyły możemy mówić o stałej progresji formy, co znakomicie wróży na najbliższe tygodnie, a nade wszystko w kontekście zbliżających się konkursów w Wiśle i Zakopanem. Natomiast Maciej Kot nadal skacze bardzo solidnie, zaprzeczając tym samym pogłoskom o spadającej formie.

Zmiana pokoleniowa w niemieckich skokach?

Severin Freund, Richard Freitag czy Andreas Wank nie odegrali głównych roli w 65. edycji turnieju. Ba, nie byli nawet liderami swojej reprezentacji. Lepiej skakali chociażby 25-letni Stephan Leyhe i Markus Eisenbichler czy 21-letni Andreas Wellinger. W kadrze Niemiec wciąż podtrzymywana jest zatem ciągłość, a słabsza forma liderów nie powoduje załamania w tamtejszej kadrze. Zarówno Eisenbichler jak i Leyhe zajęli wysokie, bo odpowiednio 7. i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej całych zawodów. Nie zmienia to jednak faktu, że Niemcy na triumf w imprezie, której są współgospodarzem, czekają już przeszło 15 lat. ZOBACZ WIDEO Problemów na Dakarze ciąg dalszy (źródło: TVP SA)

Osobna pochwała dla Piotra Żyły

Kamil Stoch już przed Turniejem był jednym z faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji łącznej. Sukces Stocha cieszy, ale w tym przypadku nie możemy mówić o sensacji czy nawet niespodziance. Na takie określenie zasługuje za to Piotr Żyła! Skoczek z Wisły sygnał do tego, że znów jest mocny dał 26 grudnia podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Zakopanem. Mało kto spodziewał się jednak, że Żyła za kilka dni stanie się czołową postacią prestiżowego turnieju. Zaczął świetnie, bo od siódmego miejsca w Oberstdorfie. W Garmisch-Partenkirchen było jeszcze lepiej, gdzie 29-latek ukończył zmagania jako szósty. Żyła wytrzymał także ciśnienie podczas trzeciego, loteryjnego i jednoseryjnego konkursu w Innsbrucku, gdzie uplasował się na siódmym miejscu. Przed Bischofshofen zajmował czwartą pozycję w klasyfikacji TCS, ale należy przy tym dodać że za skocznią Paula Aussereitnera nigdy nie przepadał. 6 stycznia 2017 roku przełamał jednak niemoc, kończąc konkurs na trzeciej pozycji. Do Żyły uśmiechnęło się też szczęście. Z jednej strony z przeziębieniem zmagał się Stefan Kraft, a w finałowej odsłonie całkowicie swój skok popsuł Daniel Tande. Norweg wylądował zaledwie na 116 metrze i tym samym, spadł w klasyfikacji turnieju na trzecie miejsce. Żyle dopisało zatem zarówno szczęście jak i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Polak nie prezentował tak wysokiej formy jak Kamil Stoch czy nawet Stefan Kraft, ale dzięki powtarzalności zajął drugie miejsce w całym Turnieju Czterech Skoczni! Wielkie brawa.

(Na następnej stronie notowanie "Bęc", a w nim m.in. o sporym rozczarowaniu w kadrze Niemiec oraz zatrważającej formie ikony skoków)
Postawa którego ze skoczków rozczarowała Cię najbardziej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×