KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dawid Góra: Nowa era w polskich skokach narciarskich (komentarz)

Objęcie posady trenera reprezentacji przez Stefana Horngachera spowodowało odnowę polskich skoczków. To już nie jest efekt nowej miotły. To nowa era w polskich skokach.

Dawid Góra
Dawid Góra
Getty Images

Gdyby przed rozpoczęciem sezonu ktoś powiedział, że w pierwszej czwórce klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni uplasuje się trzech reprezentantów Polski, każdy z politowaniem popukałby się w czoło. Wyniki z lata napawały optymizmem, brak falstartu na początku zimy również można było przyjąć za dobry omen, ale wynik na koniec TCS to prawdziwy piękny sen. Sen, który się spełnił w dużej mierze dzięki trenerowi z Austrii.

Można było mieć wątpliwości, czy szkoleniowiec bez wielkich sukcesów na koncie będzie w stanie podnieść Polaków. Niepokoił fakt, że nie zamierza mieszkać nad Wisłą, choć Polski Związek Narciarski był gotowy na taką ewentualność. Tymczasem okazuje się, że Horngacher plan wobec Biało-Czerwonych miał przygotowany z zegarmistrzowską precyzją.

Wydaje się, jakby słabe strony każdego z "naszych" nagle wyparowały. Polacy nie tylko dogonili światową czołówkę, ale stali się nią - teraz to Niemcy i Austriacy muszą nadążać za nami.

Morale, które w skokach odgrywa niebagatelną rolę, również nagle poszybowało w górę. I to nie po pierwszych sukcesach, ale już podczas okresu przygotowawczego. Zadowoleni z treningów zawodnicy ewentualne niepowodzenia mogliby zrzucać tylko na karb własnych błędów, a więc pracując wytrwale w pocie czoła nie było mowy o uchybieniach. I to się sprawdziło - przecież nie tylko Kamil Stoch, Piotr Żyła i Maciej Kot skaczą świetnie. W konkursie w Bischofshofen w drugiej serii startowało aż sześciu reprezentantów Polski. ZOBACZ WIDEO: Ojciec Macieja Kota: decyzja Łukasza Kruczka zabolała syna

Oczywiście to komentarz do aktualnego stanu skoków narciarskich w Polsce. Nie da się przewidzieć - taka to dyscyplina - jak będzie on wyglądać choćby za miesiąc. Jednak te wzniosłe słowa to już nie jest hurraoptymizm, ale trzeźwa ocena potencjału Biało-Czerwonych. Niezależnie więc od tego, jak będą wyglądać kolejne występy podopiecznych Horngachera, mamy coś w rodzaju nowej ery w Polsce. Do tej pory wiedzieliśmy, że dysponujemy znakomitymi zawodnikami, ale nasze możliwości pozwalały na eksplozję formy jednego z nich w danym czasie. Teraz wiemy, że możemy mieć znakomitą ekipę, która przewodzi stawce w Pucharze Narodów. Jeszcze bardziej od obecnych sukcesów cieszy więc znakomita prognoza na przyszłość. W skokach bowiem takie wyniki to zapowiedź kolejnych tłustych lat. Nawet jeśli byłoby trzeba na nie trochę zaczekać - aż nowi adepci wypłyną na fali sukcesów reprezentantów kraju.

Niedawno pisałem, że Koto- i Stochomania napędzą polskie skoki. Okazało się, że popełniłem błąd. W Polsce mania na punkcie jednego zawodnika to już przeszłość. Teraz idolami są, po prostu, polscy skoczkowie. Ewentualnie Horngacher, choć trener zawsze jest nieco z tyłu - za swoimi zawodnikami.

Dawid Góra

Więcej tekstów tego autora

Czy Polska regularnie będzie prowadzić w klasyfikacji Pucharu Narodów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
  Rzeczywiście, początek pracy Horngachera wygląda jak wejście smoka (zwłaszcza w porównaniu z wynikami naszych skoczków w poprzednim sezonie) - historyczny sukces w TCS (1, 2, 4 miejsca
  Czytaj całość
  Polaków), prowadzenie w Pucharze Narodów... ale utrzymać to prowadzenie będzie już zadaniem arcytrudnym, Niemcy a zwłaszcza Austriacy mają niewielką stratę. Odpowiadając na pytanie w ankiecie - mam nadzieję, że po najbliższych konkursach PŚ (14-22.01.) w Wiśle i Zakopanem bohaterowie TCS Stoch, Żyła, Kot i pozostali nasi reprezentanci przewagę powiększą :)
  • W Docent Zgłoś komentarz
   "Morale, które w skokach odgrywają niebagatelną rolę, również nagle poszybowały w górę." W jakim to jest języku, panie autorze? Po polsku? TO morale, a nie TE morale, liczba
   Czytaj całość
   pojedyncza, drogi autorze.
   • ghostinhell Zgłoś komentarz
    Panie Dawidzie Góra : Morale = liczba pojedyńcza a nie mnoga !! Dlatego w tekście powinno być : " Morale , które w skokach ODGRYWA ogromną rolę " , a nie : "Morale , które w skokach
    Czytaj całość
    ODGRYWAJĄ ogromną rolę " !! To JEST morale , a nie SĄ morale .
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×